У світі триває пандемія коронавірусу SARS-CoV-2, який викликає хворобу COVID-19. Станом на ранок 25 березня в Україні офіційно підтвердили 113 випадків інфікування, з них 4 летальні, 1 пацієнт одужав.
Через поширення коронавірусу в країні від сьогодні, 25 березня, в Україні ввели режим надзвичайної ситуації. Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів.
Що означає запровадження надзвичайної ситуації та які обмеження він передбачає?
Кодекс цивільного захисту України визначає надзвичайну ситуацію як обстановку на окремій території, в межах організації, на водотоці чи водоймі, за якої порушуються нормальні умови життя населення. Як зараз в Україні у зв’язку з поширенням коронавірусу.
Причиною надзвичайної ситуації може бути не лише епідемія, як нині, а й катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, використання зброї та інша небезпечна подія, яка загрожує життю або здоров'ю населення.
Надзвичайна ситуація може бути:
Залежно від шкоди та ресурсів, необхідних для її ліквідації, надзвичайна ситуація може бути:
- державна,
- регіональна,
- місцева
- об'єктова.
Не слід плутати надзвичайну ситуацію з надзвичайним станом!
Запровадити надзвичайний стан може лише президент за погодження Верховної Ради. Тоді як надзвичайну ситуацію вводить Кабмін або місцева влада.
Водночас надзвичайний стан може запроваджуватися через надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, в тому числі епідемії.
Слід зазначити, що головна відмінність надзвичайного стану від надзвичайної ситуації в тому, що при введенні надзвичайного стану є обмеження прав людини, а при надзвичайній ситуації таких обмежень немає.
Тож, надзвичайна ситуація є поняттям "м'якшим" ніж режим надзвичайного стану саме з точки зору обмежень, зокрема надзвичайна ситуація не передбачає можливості перекриття доріг чи інших обмежень на пересування.
Режим надзвичайної ситуації, запроваджений сьогодні урядом на 30 днів, стосується більшою мірою, працівників органів державної влади та служб цивільного захисту. Він передбачає, що вони переводяться в посилений режим роботи для подолання епідемії.
Що повинна робити влада під час надзвичайної ситуації
Влада має підтримувати мінімально необхідні умови для збереження життя та здоров'я населення в зоні надзвичайної ситуації, серед них:
Зокрема, до цього можна віднести забезпечення населення водою, предметами першої необхідності та виробами медичного призначення, комунально-побутовими послугами, а також транспортним та інформаційним забезпеченням.
Обов’язки громадян під час надзвичайної ситуації:
– дотримуватися заходів безпеки, виробничої дисципліни та вимог екологічної безпеки;
– вивчати основні способи захисту населення й територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, надання першої медичної допомоги потерпілим, правила користування засобами захисту.
МВС наводить наочну інфографіку, у якій пояснює, що таке режим надзвичайної ситуації:
Читайте також: Коронавірусний карантин: найважливіше за 25 березня (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Під час катаклізмів і війн, природних стихійних лих, наприклад в США потопи були, зруйнвали міста і житло - людям надавали приміщення жити в школах, стадіонах, церкви допомагали.