“Там засів московський патріархат”: на Хмельниччині руйнується унікальна церква

- Ця історія розгорнулася навколо унікальної Покровської церкви-фортеці в селі Сутківці, що в Хмельницькому районі.
- Храм є пам’яткою національного значення.
- Активісти розповідають: наразі церква перебуває в занедбаному стані, а править в ній російський священник.
- Розповідаємо про все детальніше.
Від 24 лютого чимало храмів, які раніше підпорядковувалися московському патріархату, стали переходити до ПЦУ. Скільки таких налічується на Хмельниччині, ми вже розповідали вам раніше. Дізнавайтеся про це в матеріалі - Московський патріархат: скільки храмів залишилось на Хмельниччині.
Водночас в області ще залишаються церкви, де оселилися російські священники. Однією з таких, за словами активістів, є Покровська церква-фортеця в селі Сутківці, що в Хмельницькому районі. Вона є пам’яткою архітектури національного значення. Це двоярусна церква, зведена у XV столітті у формі хреста із чотирьох циліндричних частин.
Наразі церква-фортеця має занедбаний вигляд. Всередині досі висить ікона з російським царем, а “господарює” там московський патріархат. Дізнавайтеся про все це детальніше.

“Проблема в тому, що там засів московський патріархат”
Історію унікальної церкви-фортеці на Хмельниччині журналістці vsim.ua розповіла голова громадської організації “Малієвецька спадщина” Анастасія Донець. За її словами, саме цей храм згадується у багатьох підручниках з історії. Мовляв, він є найкращим зразком середньовічної культово-військової архітектури. А за своєю архітектурою і планувальною схемою Покровська церква більше не має аналогів в Україні. Саме тому, каже активістка, вона є національним надбанням, а отже - власністю всього українського народу.
- Церква в Сутківцях - це унікальна споруда. Вона збудована, як культова споруда і разом з тим має ряд елементів, які можна було використовувати, перечікуючи облогу. У 15 столітті таку побудову собі міг дозволити лише заможний власник. Ним виявився Іван Сутківський. Він і похований десь біля церкви. Там навіть є пам’ятна могильна плита. Про цю церкву йдеться у всіх підручниках з історії України. І навіть є питання про неї в ЗНО. Вона простояла близько 500 років, а в наші дні - просто помирає, - розповідає Анастасія Донець.
Активістка обурена станом церкви й тим, що там досі “господарює” московський патріархат. Анастасія Донець пояснює: церква-фортеця збудована з вапна й піску. За її словами, російський священник залив у церкві підлогу цементом, що лише зашкодило її загальному вигляду. Після проведених там робіт пам’ятка почала просто знищуватися на очах. Всередині стоїть конденсат і є пліснява. А дах, говорить Анастасія Донець, перетворився у справжнє решето.
Російський священник, розповідає активістка, править у церкві давно. За її словами, змінити що-небудь не можуть, бо пам’ятка не має власника. Тож настоятель на свій розсуд виконує будь-які дії в унікальній церкві-фортеці, що на думку активістки, є незаконним.
- Проблема в тому, що там засів московський патріархат. Отець Володимир здійснює ремонти на свій розсуд. Він залив цементом підлогу. А цього категорично не можна робити. Хто йому дозволив робити такі ремонти в пам’ятках національного значення? Для будівель, які збудовані з вапна й піску, будь-які цементно-вмісні матеріали є отрутою. Вони їх руйнують. Це жахливо, церква просто гниє. І все це зроблено руками московського священника. До того всього, всередині української церкви висить ікона з російським царем, - каже Анастасія Донець.
Анастасія Донець поділилася відео із церкви на своїй сторінці у Facebook. Воно складає 12 секунд. Це все, що вдалося зафіксувати, будучи там. Активістка пояснює: всередині категорично забороняють здійснювати фото чи відеозйомку.
“У нас точно не ПЦУ”
До стін унікальної Покровської церкви-фортеці в Сутківцях можна навідатися з екскурсією. Як розповіли в сільській бібліотеці, її може провести священник - Володимир Степанишин (той самий, про кого розповідала активістка, - прим. автора).
Журналістка vsim.ua зателефонувала до нього під виглядом волонтерки, яка хоче переїхати на екскурсію до церкви із переселенцями. Розмову передаємо дослівно далі.
Журналіст: Хотіла б на екскурсію завітати до церкви-фортеці. Коли б це можна було організувати?
Отець Володимир: А ви на коли плануєте?
Журналіст: Цього тижня хотілося б.
Отець Володимир: Це звідки ви?
Журналіст: З Хмельницького.
Отець Володимир: Скільки має бути чоловік?
Журналіст: Десь п’ятеро. А ви будете, як екскурсовод і зможете розказати про історію храму?
Отець Володимир: Розкажу, якщо буду вдома. Буду бачити.
Журналіст: Ще маю питання: церква підпорядковується ПЦУ чи московському патріархату?
Отець Володимир: московського патріархату навіть на земній кулі не існує. А яка це різниця? Це важливо?
Журналіст: Для нас важливо. Я волонтерка і везу переселенців на екскурсію.
Отець Володимир: У нас точно не ПЦУ. Вже говорю. А московського патріархату в Україні немає. Кажу вам так, як є. Скажіть іншим людям, щоб вони не плутали це все. Бо це все ЗМІ тільки говорять і пишуть. І запудрюють голови людям. Є українська православна церква, що офіційно зареєстрована.
Журналіст: Чула, що ще не можна фотографувати в церкві. Чи зможуть люди робити фото?
Отець Володимир: Якщо я буду, то я дозволю.
За даними сервісу YouControl, Володимир Степанишин є керівником:
-
Свято-Покровської парафії ПЦУ в селі Суткцівці
-
Свято-Успенської парафії Хмельницької єпархії в селі Вербка
-
Свято-Дмитрівської парафії села Перегінка Хмельницької єпархії УПЦ.
У коментарях до допису активістки Анастасії Донець хмельничани стали залишати різні коментарі щодо священника Володимира Степанишина. Розповіли, що в храмі чимало ікон, які йому подарували в росії.
- Проблема з цією церквою вже давним-давно. І всі це спостерігали і мовчали, і нічого не робили. Люди перед московськими попами падають на коліна і носять сумки з подачками. В церкві всі ікони привезені з росії, зовсім нічого спільного з українськими традиційними іконами не мають.
- До речі, так, він сам розповідав, як ці ікони йому якась бабуся на расії подарувала і він їх привозив.
- Мені він розповідав, що вони їх там спеціально замовляли, щоб по "правильних канонах" були. Це була спланована політика попів, - зазначили в коментарях.
На офіційній сторінці ПЦУ у Facebook йдеться про те, що в лютому 2019 року релігійна громада села Сутківці провела загальні збори. На них було прийнято рішення доєднатися до ПЦУ. Тоді ж настоятель храму звернувся до суду з позовом, в якому вимагав визнати перехід незаконним.
Судовий процес тривав кілька років. У квітні 2021 року Верховний Суд України підтвердив законність доєднання храму до Православної Церкви України.
- Відтак, з Божою допомогою, в цій унікальній святині (церкві-фортеці, - прим. автора) лунатиме молитва рідною, українською мовою, - зазначалося на сторінці ПЦУ у Facebook.
У коментарях до цього допису одна з читачів рік тому додала коментар, що підтверджує слова активістки Анастасії Донець. А саме - щодо панування в церкві-фортеці московського патріархату.
- Була нещодавно на екскурсії в тих краях. На жаль, нічого з рішенням суду не змінилося і "священник" той же. Не розумію, що там відбувається, - йдеться в коментарі.
Що буде з унікальною церквою далі
Голова громадської організації “Малієвецька спадщина” Анастасія Донець розповідає: остання реставрація церкви-фортеці відбулася у 2009 році. Тоді ремонтні роботи допомогли зберегти вигляд пам’ятки. Вже зараз, через 13 років, церква перебуває в занедбаному стані.
Наразі, каже активістка, вже почався процес оформлення пам’ятки архітектури національного значення в державну власність. Вона перебуватиме на балансі Ярмолинецької ОТГ. Це допоможе розв’язати питання із незаконним перебуванням у церкві, як вважають активісти, московського патріархату. Що, своєю чергою, допоможе зберегти унікальну церкву-фортецю в Сутківцях.
Журналістка vsim.ua буде стежити за подіями у цій справі. Тож слідкуйте за оновленнями на нашому сайті.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Віталій Українець
lena star
Борис Суслін
Valentyna Chernyuk reply Борис Суслін
Alik Gelman reply Борис Суслін
Дмитрий Дмитрович