Трійця 2024: прикмети та заборони на свято

Трійця 2024: прикмети та заборони на свято
Фото ілюстративне
 • Зелену неділю відзначаємо завтра, 23 червня.
 • Дізнавайтесь, що можна і чого не можна робити в одне із найбільших церковних свят.

Трійця, П'ятидесятниця або Зелена неділя — одне з 12 найважливіших церковних свят. Воно присвячене Пресвятій Трійці: Богу Отцю, Богу Сину та Святому Духу. Свято Трійці символізує завершення всіх земних справ Ісуса Христа, які були потрібні для порятунку людства. 

Святкування цього дня прив'язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння.

Відповідно у християн східного обряду Трійця припадає на 23 червня, а у християн західного обряду — 19 травня.

Відео дня

Розповідаємо про історію, а також про те, що не можна робити в день Трійці, а що потрібно зробити обов’язково та народні прикмети. Під час написання статті використали сайти ПЦУ, Церковний календар УПЦ, Велику українську енциклопедію,  Вікіпедію.

Історія

В Біблії про Трійцю написано так, що Бог є єдністю Отця, Сина і Святого Духа. Саме від цього і походить основна назва свята.

Згідно з церковними переказами, на 50-й день після воскресіння Ісуса Христа перед його учнями з'явився Святий Дух. Апостоли тоді отримали від нього дар зцілення, вивчили всі мови, що допомогло їм поширювати християнство по всьому світу.

Основні символи свята у християн— зелені гілочки дерев та трави. Зеленню прикрашають будинки і церкви. Згідно з народними повір'ями, це допомагає закликати добробут та щастя в дім.

Чому «Зелені свята»?

В народі цей день традиційно називають Зеленими святами. Назва походить ще від дохристиянських часів. Тоді наші пращури святкували завершення весняного і початок літнього календарного періоду. А зелене листя, на їхню думку, символізувало життя.

Заборони свята

 • Не можна в цей день ходити на цвинтар. Поминати померлих родичів варто у Батьківську суботу, яка передує святу.
 • Не рекомендується призначати весілля на Трійцю, оскільки вважається, що така сім'я не буде щасливою. Також не можна стригтися і займатися косметичними процедурами.
 • Заборонено шити, пекти та працювати на городі, як і на інші великі християнські свята.
 • Не можна ходити в ліс або на поле, бо вважається, що там з'являються мавки та русалки. Також заборонено купатися, адже за давніми повір'ями, русалки можуть затягнути на дно.

Що можна робити на Трійцю

 • Варто відвідати храм. В цей день оспівують Отця, Сина і Святого Духа, а також поминають померлих.
 • Можна освячувати гілки і рослини. В церкву приносять трави, гілки берези, клена або дуба, а також польові квіти. Після служби їх несуть додому, засушують і зберігають за іконами. Гілки залишають біля вікон і дверей для захисту від злої сили.
 • Рекомендують свататись та знайомитись з батьками. Хоча весілля на Трійцю грати не бажано, сватання і знайомство з батьками вважається гарною прикметою. Це сприятиме міцному і щасливому шлюбу.

Народні прикмети на Трійцю

Насамперед у цей день люди пророкували погоду та врожай:

 • Дощ на Трійцю говорить про гарну і теплу осінь, великий урожай та обіцяє багато грибів у лісі.
 • Прохолодний та вітряний день означає, що таке ж буде літо.
 • Тепла погода - до гарного врожаю огірків.
 • Ясне, сонячне небо - буде посушливе, спекотне літо.
 • Літають стрижі - почнеться справжнє, спекотне літо.

Нагадаємо, наступний день після Трійці називається День Святого духа. Важко працювати у це свято також забороняється.

Читайте також: Церковний календар на червень: коли буде Вознесіння та Трійця

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up