Унікальну піч відкопали археологи у Меджибожі

- Піч – подарунок польської королеви власнику Меджибізького замку Миколі Синявському.
500 кахлів унікальної печі викопали під час археологічних досліджень у Меджибізькій фортеці. Їм, припускають дослідник, - пів тисячі літ.
І були б ці кахлі просто побутовим предметом, якби не герби польської королеви Бони Сфорце.
«Ми відкопали фрагменти кахлів, на яких були зображені маленькі хлопчики, які тримають щити, а на щитах — герби, - зауважує «Суспільному» директор державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Олег Погорілець. - Це герби Бони Сфорці з роду міланських герцогів: чорний орел і змія, яка ковтає немовля. Тоді ми зрозуміли, що це не просто кахлі, не просто піч, а подарунок королеви».
Унікальну піч польська королева подарувала власнику Меджибізького замку Миколі Синявському. Він тоді був коронним гетьманом і керував усіма прикордонними військами корони польської.
«А Бона Форце в цей час, в 1540-их, починає будувати на сучасній Вінниччині замок і місто Барі, - зауважує Олег Погорілець. - Микола Синявський зі своїми військами обороняє це будівництво».
Під час будівництва вони й зустрілися.
Уперше на кахлі археологи натрапили ще в 2003-му, й відтоді їхня кількість кожної експедиції збільшувалася. Сьогодні – вже півтисячі, але основний фрагмент печі - ще під землею.
На кахлях - зображення битви Георгія Побідоносця зі змієм. Дослідники з'ясували, що майстер, який виготовляв цей сюжет, скопіював його з гравюри XVI століття німецьких майстрів-художників, яка так і називається «Перемога Георгія Змієборця над змієм.
За кількістю знайдених фрагментів, дослідники припускають, що піч мала не менше чотирьох метрів заввишки й до трьох метрів завширшки.
Встановили її у Меджибізькому замку десь у середині XVI століття.
Після реконструкції унікальну піч розмістять у залі Синявських, що в замку.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Віталій УкраїнецьСюжет на кахелях це герб москви!