Після трагедії в торговому центрі “Зимова вишня” російського містечка Кемерово, де загинуло за найскромнішими підрахунками близько 70 осіб, в Україні також задумалися технікою безпеки. В країні починаються масові перевірки ТРЦ. За словами очевидців пожежі, евакуаційні двері були закриті, оповіщення про пожежу не було, також не спрацювала і система гасіння.
Обговорення трагедії в Кемерово не сходить і з уст хмельничан. У Хмельницькому також є 4 великих ТРЦ, з подібним до «Зимової вишні» комплексом розваг: «Оазис», «Либідь Плаза», «Квартал», Аквапарк «7 океан». Коли ці заклади востаннє перевіряли на пожежну безпеку ми дізнавалися в ДСНС.
Ще з 2012 року в Україні діє мораторій на проведення перевірок у сфері пожежної та техногенної безпеки. Кожного року його поновлюють або приймають новий. В ДСНС скаржаться, що мають «зв’язані руки». Закон забороняє пожежним інспекторам проводити раптові перевірки. А планові залишили лише для державних закладів та закладів підвищеної небезпеки.
Про кожний свій візит рятувальники попереджають. Тому до ревізії власники та адміністратори мають час підготуватися. І навіть завжди вимкнену пожежну сигналізацію включать на показ у день перевірки.
Головний інспектор хмельницького міського управління ДСНС Дмитро Урунов пояснює, що у 2017 році проводилися лише перевірки дошкільних навчальних закладів, шкіл, таборів.
- Мораторій, звісно, обмежує інспекторів у діях, проте це не означає, що не проводиться робота з відповідними закладами: направляємо листи на імʾя керівників з рекомендаціями. Постійно інформуємо про небезпеки та способи їх усунення. ТРЦ відносяться до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику. До них, в окремих випадках, можуть застосовуватися планові перевірки. Ми повинні за 10 днів повідомити керівництво про візит. В першу чергу, звертаємо увагу на наявність мовленнєвої системи оповіщення, для великих ТРЦ – обов’язково має бути. Внутрішній протипожежний водопровід, зовнішнє водопостачання і ще дуже багато нюансів. Якщо є порушення – даємо час на усунення.
28 березня, як повідомила прес-служба Головного управління ДСНС Хмельницької області, надійшов лист з Києва із наказом про перевірки усіх ТРЦ, тому найближчим часом розпочнуться перевірки торгово-розважальних закладів міста.
Ми обрали навмання два великих комплекси у різних мікрорайонах Хмельницького, і спробували відповісти на прості запитання: що робити, куди рухатись і на що звертати увагу у випадку надзвичайної ситуації.
ТРЦ «Квартал» – це багаторівневий комплекс у форматі «street-retail» із зонами шопінгу, відпочинку і розваг. На першому та другому поверхах тут розташувалися супермаркети, кавʾярні, ресторани, магазини та галереї бутиків.
А ось третій поверх займає величезний дитячий розважальний центр площею більше ніж 4000 квадратних метрів. Щодня його відвідують сотні малят зі своїми батьками.
Потрапити до закладу можна трьома способами: на ліфті, сходами або ж через зону паркування автомобілів.
Біля кожного входу чи виходу розміщена схема евакуації з приміщення. Журналісти самостійно нарахували, крім центрального входу, ще 3 запасні виходи: від рецепції наліво до сходів, через ресторан «Piccolino», через зал до сходів.
Адміністратор Марія, яка побачила нас у момент перевірки і фотофіксації, показала ще 2 запасні виходи: один, через кухню, веде сходи та на стоянку автомобілів; другий – через кімнату «Laser-tag», також спрямовує відвідувачів по сходах вниз на перший поверх.
Тобто з «Дитячої Планети» є 6 виходів: 4 – ведуть на сходи та до ліфту; 2 – на парковку для авто. Запасні двері, які ідуть із ігрового залу і через кімнату «Laser-tag» - зазвичай зачинені, щоб діти без нагляду не полишали територію. У разі екстреної ситуації, ключі від них є у адміністратора, на рецепції та у кожного працівника закладу.
«Дитяча планета» обладнана автоматичною системою пожежогасіння, у них є звукове та сигнальне оповіщення у разі виникнення надзвичайної ситуації, 2 рації у залі та 2 – біля виходу, працює мовленнєве оповіщення гостей. Розприскувачі води відвідувачі можуть побачити на стелі.
Журналісти vsim.ua запитали у однієї з відвідувачок дитячого розважального закладу: чи не боїться вона за безпеку своїх дітей у «Дитячій планеті».
- Ми прийшли святкувати день народження молодшої донечки, їй сьогодні – 6 років. Тут ще не була, але відразу можу сказати, почуваю себе в безпеці. Зі входу, відразу звернула увагу на план евакуації. Табличка велика та й почеплена перед самим входом, на неї важко не звернути увагу. Зайшли з парковки, ще бачила вихід на сходи і до ліфта. Також звернула увагу на рації. Сьогодні чула сигнальні сирени, знайомі говорили, що то в «Кварталі» були навчання по пожежній безпеці. Думаю, тут боятися немає чого. А от нещодавно з дівчатами були на «Дитячому горищі», то туди потрапити проблематично, а як вибратись, у разі чого, взагалі незрозуміло.
Сімейний розважальний заклад «Дитяче горище» розташований на четвертому поверсі ТРЦ «Мій дім».
Потрапити до закладу дійсно тяжко. З центрального входу на другий поверх дістаємося ескалатором, потім потрібно перейти через меблевий салон і знову до ескалатора на третій поверх. Варто відмітити, перше, що бачимо з ескалатора – це план евакуації для кожного поверху. Вказівні позначки, як дістатися до «горища» також є.
Дорога з третього на четвертий поверх також веде через меблевий салон. Потім сходи і, нарешті, вітає «Дитяче горище». Зі входу плану евакуації не видно, він розташований біля запасного виходу, тому в око впадає не з першого разу.
Заклад оснащений системою автоматичного пожежогасіння та системою димовидалення (це обладнання спрацьовує при появі диму та підвищенні температури). Є динаміки сповіщення про евакуацію.
Мама Інна, яку ми зустріли у закладі, говорить, що приводить синочка сюди не вперше, проте бачила лише один запасний вихід перед рецепцією. І то сходи там занадто вузькі, спуститися з дітками буде проблематично.
- Після Кемерово почувати себе в безпеці важко взагалі будь-де. «Дитяче горище» відвідую частенько, Вадимчик ще малий, а тут дітей не багато, не має штовханини, старші не ображають. В цьому плані безпечно. А щодо пожежної безпеки – не знаю. Здається запасний вихід - один, там біля входу. План евакуації я теж не бачила.
Керівництво закладу показало журналістам ще два виходи, які яскраво в картинках вказують діткам, куди потрібно бігти у разі пожежі. “Мінус” у тому, що вони знаходяться у кутках ігрової зони і за батутами та атракціонами їх зовсім не видно. Адміністрація розраховує на кваліфікованих та проінструктованих працівників, які у разі екстреної ситуації зможуть організувати і вивести з приміщення дітей.
У міському управлінні ДСНС наголошують, що порушення протипожежної безпеки у закладах масового скупчення людей зазвичай типові. Адже норми будівництва та пожежної безпеки що в Україні, що у Росії беруть початок зі спільної радянської спадщини.
Рятувальники назвали кілька основних порушень:
Якими б не були сучасними і надійними всі ці системи в теорії, але ж на практиці дуже важливий і людський фактор.
Правила поведінки під час пожежі на об’єктах з масовим перебуванням людей:
Примітка: Завжди, при вході у приміщення з масовим скупченням людей, звертайте увагу на евакуаційний план та додаткові аварійні виходи.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Bohdan Bondar
Tatyana Tatarchuk