Уроки Кемерово. Про перевірку хмельницьких ТЦ на пожежну безпеку

 • Масові перевірки протипожежної безпеки розпочалися в кожному місті України.  
 • Рятувальні служби завітають до хмельницьких закладів вже в квітні.
 • Про результати візитів обіцяють звітувати.
 • Чи готові до ревізій торгово-розважальні центри Хмельницького і чи безпечно в будівлях почуваються хмельничани, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Уроки Кемерово. Про перевірку хмельницьких ТЦ на пожежну безпеку
"Дитяче горище"

Після трагедії в торговому центрі “Зимова вишня” російського містечка Кемерово, де загинуло за найскромнішими підрахунками близько 70 осіб, в Україні також задумалися технікою безпеки.  В країні починаються масові перевірки ТРЦ. За словами очевидців пожежі, евакуаційні двері були закриті, оповіщення про пожежу не було, також не спрацювала і система гасіння.

Обговорення трагедії в Кемерово не сходить і з уст хмельничан. У Хмельницькому також є 4 великих ТРЦ, з подібним до «Зимової вишні» комплексом розваг: «Оазис», «Либідь Плаза», «Квартал», Аквапарк «7 океан». Коли ці заклади востаннє перевіряли на пожежну безпеку ми дізнавалися в ДСНС.

"За 10 днів повідомити керівництво про візит"

Ще з 2012 року в Україні діє мораторій на проведення перевірок у сфері пожежної та техногенної безпеки. Кожного року його поновлюють або приймають новий. В ДСНС скаржаться, що мають «зв’язані руки». Закон забороняє пожежним інспекторам проводити раптові перевірки. А планові залишили лише для державних закладів та закладів підвищеної небезпеки. 

Про кожний свій візит рятувальники попереджають. Тому до ревізії власники та адміністратори мають час підготуватися. І навіть завжди вимкнену пожежну сигналізацію включать на показ у день перевірки.

Головний інспектор хмельницького міського управління ДСНС Дмитро Урунов пояснює, що у 2017 році проводилися лише перевірки дошкільних навчальних закладів, шкіл, таборів.

C:\Users\Користувач\Desktop\ДСНС\IMG_20180329_103546.jpg

- Мораторій, звісно, обмежує інспекторів у діях, проте це не означає, що не проводиться робота з відповідними закладами: направляємо листи на імʾя керівників з рекомендаціями. Постійно інформуємо про небезпеки та способи їх усунення. ТРЦ відносяться до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику. До них, в окремих випадках, можуть застосовуватися планові перевірки. Ми повинні за 10 днів повідомити керівництво про візит. В першу чергу, звертаємо увагу на наявність мовленнєвої системи оповіщення, для великих ТРЦ – обов’язково має бути. Внутрішній протипожежний водопровід, зовнішнє водопостачання і ще дуже багато нюансів. Якщо є порушення – даємо час на усунення.

28 березня, як повідомила прес-служба Головного управління ДСНС Хмельницької області, надійшов лист з Києва із наказом про перевірки усіх ТРЦ, тому найближчим часом розпочнуться перевірки торгово-розважальних закладів міста.

Ми обрали навмання два великих комплекси у різних мікрорайонах Хмельницького, і спробували відповісти на прості запитання: що робити, куди рухатись і на що звертати увагу у випадку надзвичайної ситуації.

Що там в «Кварталі»?

ТРЦ «Квартал» – це багаторівневий комплекс у форматі «street-retail» із зонами шопінгу, відпочинку і розваг. На першому та другому поверхах тут розташувалися супермаркети, кавʾярні, ресторани, магазини та галереї бутиків.

А ось третій поверх займає величезний дитячий розважальний центр площею більше ніж 4000 квадратних метрів. Щодня його відвідують сотні малят зі своїми батьками.

C:\Users\Користувач\Desktop\ДСНС\IMG_20180329_114431.jpg
Плани евакуації можна зустріти при вході 

Потрапити до закладу можна трьома способами: на ліфті, сходами або ж через зону паркування автомобілів.

Біля кожного входу чи виходу розміщена схема евакуації з приміщення. Журналісти самостійно нарахували, крім центрального входу, ще 3 запасні виходи: від рецепції наліво до сходів, через ресторан «Piccolino», через зал до сходів.

Адміністратор Марія, яка побачила нас у момент перевірки і фотофіксації, показала ще 2 запасні виходи: один, через кухню, веде сходи та на стоянку автомобілів; другий – через кімнату «Laser-tag», також спрямовує відвідувачів по сходах вниз на перший поверх.

Тобто з «Дитячої  Планети» є 6 виходів: 4 – ведуть на сходи та до ліфту; 2 – на парковку для авто. Запасні двері, які ідуть із ігрового залу і через кімнату «Laser-tag» - зазвичай зачинені, щоб діти без нагляду не полишали територію. У разі екстреної ситуації, ключі від них є у адміністратора, на рецепції та у кожного працівника закладу.

«Дитяча планета» обладнана автоматичною системою пожежогасіння, у них є звукове та сигнальне оповіщення у разі виникнення надзвичайної ситуації, 2 рації у залі та 2 – біля виходу, працює мовленнєве оповіщення гостей.  Розприскувачі води відвідувачі можуть побачити на стелі.

Журналісти vsim.ua запитали у однієї з відвідувачок дитячого розважального закладу: чи не боїться вона за безпеку своїх дітей у «Дитячій планеті».

C:\Users\Користувач\Desktop\ДСНС\IMG_20180329_114124.jpg
Ірина, мама двох доньок (6 і 8 років)

- Ми прийшли святкувати день народження молодшої донечки, їй сьогодні – 6 років. Тут ще не була, але відразу можу сказати, почуваю себе в безпеці. Зі входу, відразу звернула увагу на план евакуації. Табличка велика та й почеплена перед самим входом, на неї важко не звернути увагу. Зайшли з парковки, ще бачила вихід на сходи і до ліфта. Також звернула увагу на рації. Сьогодні чула сигнальні сирени, знайомі говорили, що то в «Кварталі» були навчання по пожежній безпеці. Думаю, тут боятися немає чого. А от нещодавно з дівчатами були на «Дитячому горищі», то туди потрапити проблематично, а як вибратись, у разі чого, взагалі незрозуміло.

А як на «Дитячому горищі»?

Сімейний розважальний заклад «Дитяче горище» розташований на четвертому поверсі ТРЦ «Мій дім».

Потрапити до закладу дійсно тяжко. З центрального входу на другий поверх дістаємося ескалатором, потім потрібно перейти через меблевий салон і знову до ескалатора на третій поверх. Варто відмітити, перше, що бачимо з ескалатора – це план евакуації для кожного поверху. Вказівні позначки, як дістатися до «горища» також є.

C:\Users\Користувач\Desktop\ДСНС\IMG_20180329_130919.jpg

Дорога з третього на четвертий поверх також веде через меблевий салон. Потім сходи і, нарешті, вітає «Дитяче горище». Зі входу плану евакуації не видно, він розташований біля запасного виходу, тому в око впадає не з першого разу.

Заклад оснащений системою автоматичного пожежогасіння та системою димовидалення (це обладнання спрацьовує при появі диму та підвищенні температури). Є динаміки сповіщення про евакуацію.

Мама Інна, яку ми зустріли у закладі, говорить, що приводить синочка сюди не вперше, проте бачила лише один запасний вихід перед рецепцією. І то сходи там занадто вузькі, спуститися з дітками буде проблематично.

C:\Users\Користувач\Desktop\ДСНС\IMG_20180329_134716.jpg
Інна, мама трирічного Вадима

- Після Кемерово почувати себе в безпеці важко взагалі будь-де. «Дитяче горище» відвідую частенько, Вадимчик ще малий, а тут дітей не багато, не має штовханини, старші не ображають. В цьому плані безпечно. А щодо пожежної безпеки – не знаю. Здається запасний вихід - один, там біля входу. План евакуації я теж не бачила.

C:\Users\Користувач\Desktop\ДСНС\IMG_20180329_133049.jpgКерівництво закладу показало журналістам ще два виходи, які яскраво в картинках вказують діткам, куди потрібно бігти у разі пожежі. “Мінус” у тому, що вони знаходяться у кутках ігрової зони і за батутами та атракціонами їх зовсім не видно. Адміністрація розраховує на кваліфікованих та проінструктованих працівників, які у разі екстреної ситуації зможуть організувати і вивести з приміщення дітей.

Про типові порушення

У міському управлінні ДСНС наголошують, що порушення протипожежної безпеки у закладах масового скупчення людей зазвичай типові. Адже норми будівництва та пожежної безпеки що в Україні, що у Росії беруть початок зі спільної радянської спадщини.

Рятувальники назвали кілька основних порушень:

 • відсутність або несправність систем автоматичного протипожежного захисту;
 • невідповідність евакуаційних шляхів та виходів вимогам пожежної безпеки;
 • несправність електрообладнання та систем блискавкозахисту;
 • відсутність вогнезахисного оброблення будівельних конструкцій та елементів;
 • відсутність необхідної забезпеченості первинними засобами пожежогасіння;
 • недостатня увага до навчання персоналу діям у разі пожежі й проведення протипожежних тренувань.

Як поводитися під час форс-мажору

Якими б не були сучасними і надійними всі ці системи в теорії, але ж на практиці дуже важливий і людський фактор.

Правила поведінки під час пожежі на об’єктах з масовим перебуванням людей:

 1. Не панікуйте! Зберіться, щоб не зашкодити собі й оточуючим;
 2. Захистіть органи дихання. Якщо при собі є вода намочіть шарф, хустинку, тощо. Затисніть нею рот та ніс.
 3. Якщо води немає – допоможе сеча;
 4. Опустіться на підлогу. У задимленому приміщенні потрібно рухатися якомога нижче: повзком або навколішки;
 5. Тримайтеся ближче до стіни. Йдучи до виходу, міцно візьміться за поручень;
 6. Уникайте ескалаторів. При пожежі вони автоматично вимикаються. Проте трапляються випадки самовільного включення, є ризик падіння;
 7. Спускайтеся сходами. Не використовуйте ліфт, щоб не потрапити до вже задимленого замкненого приміщення;
 8. Рухайтесь лише «за течією». Не йдіть проти натовпу;
 9. Швидко підніміться. Якщо ви ненароком упали в натовпі – швидко встаньте, інакше вас просто затопчуть.
 10. Захищайте себе від тисняви. У натовпі, зігніть руки в ліктях та притисніть їх до боків, стиснувши кулаки, захищайте боки від тиску.
 11. Слідкуйте за дітьми. Якщо з вами є діти, введіть їх до входу пере собою, тримаючи за плечі.

Примітка: Завжди, при вході у приміщення з масовим скупченням людей, звертайте увагу на евакуаційний план та додаткові аварійні виходи.

Коментарі (2)
 • Bohdan Bondar

  А чому Оазис не показали? Він розвалюється на очах і ніхто не діє.
 • Tatyana Tatarchuk

  Зуб даю,що все в порядку!
19:00 Спека та загрозливі хмари: якою буде погода у Хмельницькому у середу, 20 червня 18:00 "Алло, це банк": за добу аферисти розвели трьох хмельничан на понад 25 тисяч 17:14 Схожі чи ні? Хмельницькі поліцейські перетворилися на персонажів дитячих малюнків photo_camera 16:37 20 червня мешканці 7 вулиць Хмельницького залишаться без світла 16:37 Хмельницький без маршруток: коли можуть реалізувати ідею з народу 15:42 В Ярмолинцях судитимуть підрядника, який "зекономив" на ремонті школи 14:38 Хмельницьке “Поділля” стало віце-чемпіоном України 14:25 Хліб в Україні знову подорожчає: коли та на скільки play_circle_filled 13:52 Мільйони під подушкою і заміські будинки: чим багаті головні лікарі Хмельниччини 13:33 Дорожники ремонтують трасу поблизу Хмельницького. Водіїв просять бути уважними photo_camera 13:24 Точка зору: "Закон про національну безпеку й оборону допоможе країні стати міцніше", - нардеп Сергій Лабазюк 13:01 Хмельницький “Сокіл” зіграє з іспанською “Барселоною” 12:38 У Полонному автомобіль злетів з дороги у річку play_circle_filled
play_circle_filled

Водій не впорався з керуванням. Автомобіль занесло й він злетів з дороги в річку. На берег його діставали рятівники. Ніхто...

21 червня студенти влаштують відкритий кінотеатр. Переглядатимуть фільм "Пригоди Паддінгтона 2". Усіх хмельничан запрошують...

Сьогодні іменини відзначають чоловіки, які мають ім'я Георгій. Володар цього імені цілеспрямований та чесний. Інколи...

21 червня на ДАХУ влаштують романтичний вечір. На відвідувачів чекає релакс під звуки саксофона та улюблені напої.

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up