Інтернет заполонила паніка. У соцмережах «гудять» про так звані «групи смерті», де підлітків схиляють до самогубства. Діти «ведуться» на романтичні назви спільнот і активно долучаються.
Найстрашніше починається зі слів «Я у грі». Це означає, що користувач погоджується робити все, що скаже модератор. А далі – порізані лезом руки і те, що може спричинити біль. Фіналом квесту стає самогубство. У Хмельницькому випадків не зафіксували. Принаймні, у поліцію не заявляють. Батьки вже почали бити на сполох. Активно поширюють інформацію між собою, намагаючись унеможливити такі випадки.
«Розбуди мене о 4:20»
Мережу сколихнула інформація про групи, де підлітків заманюють пропозиціями зіграти у смертельну гру. Є декілька груп, учасники яких називають себе «китами. Підлітки активно обговорюють пабліки для самогубців. Спільноти зосереджені переважно у російській соцмережі «Вконтакте». Все починається з того, що їхні адміністратори дають учасникам груп “травматичні” завдання. Наприклад, порізати руку лезом, при цьому зазнявши процес на відео. Користувачі пишуть, що повідомленням із задачею квесту приходять рівно о 4:20. Фіналом такої «гри» є доведення дитини до самогубства.
«Групи смерті» дістались до нас з Росії, пише tsn.ua. Активно там почали з’являтись на початку минулого року. Українці б’ють на сполох. Про загрозу попереджає кіберполіція, тим часом, батьки «наганяють» паніку. В Україні вже є два летальні випадки – у Донецьку та Івано-Франківську, коли «квест смерті» пройшли до кінця.
А днями на Херсонщині вдалось врятувати від гри двох 17-річних дівчат. Виявилось, що вони були зареєстровані в інтернет-грі, в кінці якої учасник має скоїти самогубство.
Проводять профілактику у школах
У Хмельницькому теж знають про «групи смерті». Інформація шириться як між школярами, так і серед батьків. Що конкретно робить місцева поліція, аби вберегти дітей від доступу до таких спільнот – не кажуть. У міському відділі поліції зазначають, що у Хмельницькому випадків не зафіксували. А профілактичні заходи серед дітей проводити не можуть.
Про ситуацію розповіли у патрульній поліції. Кажуть, справу переклали на плечі шкільних офіцерів. Роз’яснювальну роботу проводять з учнями загальноосвітніх навчальних закладів, студентами коледжів і викладачами. За тиждень вже обійшли близько десяти закладів.
Ганна Стрембіцька, інспектор із зв'язків з громадськістю управління патрульної поліції
- Ми спілкуємось з кожним класом окремо і обговорюємо ким і з якою метою створені дані сайти, чому саме підлітки підпадають під даний вплив і як цього уникнути. Більшість учнів та студентів знають та цікавляться даною темою. Частина з них заходить на дані сайти з цікавості, але є вже випадки серед учнів, які взяли участь у суїцидальних іграх. На наші зустрічі зі школярами ми запрошуємо кваліфікованого психолога, яка працює з учнями і батьками тих дітей, які підпали під даний вплив.
«По ту сторону монітора - або хвора людина, або невдаха»
Галина Літвінова, практичний психолог
- Така гра розрахована переважно на підлітків. У віці 11-16 років у них нестабільний стан і тому дітьми легко можна керувати. Ми не знаємо, хто знаходиться за монітором, але маємо припущення. Це можуть бути хворі люди з дуже низькою самооцінкою. Таким чином людина керує, щоб самостверджуватись. Якщо в дитини не складаються стосунки з батьками, друзями, вона вразлива і шукає підтримки в інших місцях. По ту сторону екрана знають про це і наче кажуть – я допоможу тобі віднайти себе.
Якщо ти вступаєш у групу, то маєш якусь ціль. Якщо це спільнота самогубців, це говорить про безвихідь твого становища. Дитина у дуже важкому депресивному стані. Рідні мають пояснити, що з тієї сторони монітору, яка спонукає до поганого, або хвора людина, або невдаха. Здоров’я – це найдорожче, що існує. Після смерті нічого немає, ми розсіюємось і вже нічого не відчуваємо. Якщо ти втратив життя – його більше немає. Тому нехай батьки кажуть, що є пріоритетом. Нехай вони не бояться говорити про смерть. Найгірше, це байдужість. Хоча надконтроль теж не приносить користі. Все має бути врівноважено. Ми маємо довіряти своїм дітям. Інакше як ми їх навчимо приймати рішення і відповідати за них?
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Валерій
Сергій Якубенко
Мария reply Сергій Якубенко