Реабілітація на Бакоті для військових: катають на САПах і відправляють в походи

Реабілітація на Бакоті для військових: катають на САПах і відправляють в походи
 • У мистецькому центрі «Бакота-хаб» провели три табори для військових. 

 • Під час кожного реабілітацію пройшли по 20 ветеранів і захисників. 

 • Незабаром відбудеться четвертий і останній в рамках гранту. 

 • Розповідаємо, як триває реабілітація військових на Бакоті.

У Староушицькій громаді на Кам’янеччині відбулося 3 табори для ветеранів та ветеранок. Їх організували в мистецькому просторі «Бакота-хаб» за грантові кошти від «U-LEAD з Європою». Участь у програмі взяли 60 осіб. Найближчим часом реабілітацію пройдуть ще 20 осіб. Розповідаємо деталі. 

Що таке «Бакота-Хаб» 

Даний мистецьку резиденцію заснували у 2020-му в селі Гораївка Староушицької громади. Це приміщення – колишня школа, яку оптимізували у 2017-му через брак учнів. Раніше тут навчалися дітей з першого по 9 класи. Однак всього було лише 20 школярів. Тому заклад вирішили зачинити. 

– Щоб школа не пустувала ми її передали в оренду громадській організації Територія і на базі цієї школи зараз працює «Бакота-хаб» – мистецька резиденція, яка займається різними напрямками: тут різні мистецькі резиденції проводяться, проживали внутрішньо переміщені особи, коли розпочалася війна, а зараз ще й проводять табори для реабілітації ветеранів, які цього потребують, – розповів Староушицький селищний голова Анатолій Тимчук. 

Відео дня

Проєкт з реабілітації ветеранів вдалося втілити завдяки гранту від «U-LEAD з Європою». На реалізацію саме таких таборів цьогоріч ГО «Територія» отримала 2 мільйони гривень: чотири безпосередньо для ветеранів та ще стільки ж для молоді з навколишніх громад. 

– Всі вікна, вся підлога – замінені. Кухня, телевізор, ігри, меблі – все це придбали за грантові кошти, адже зараз це єдине джерело доходів, які є в маленьких громадах. Такий центр може відповідати на заклики в громаді та пристосовуватися до будь-яких викликів: це може бути й культурно-освітній центр, одночасно центр по роботі з ВПО і наразі ми працюємо також з військовими. Таких організацій небагато в Україні, – розповів голова ГО «Територія» Андрій Захарко.   

Бакототерапія для військових 

Це нова програма, якої раніше на теренах громади не було. Наразі таких таборів відбулося вже три. Участь у кожному взяли участь по 20 ветеранів та ветеранок: загалом це 30% жінок і 70% чоловіків. Абсолютно усі послуги, які надавали тут, безкоштовні. Охочим  треба було просто заповнити анкети. Проєктна менеджерка ГО «Територія», співзасновниця простору «Бакота-Хаб» Аліна Олійник розповіла: охочих чимало. Та, на жаль, усіх прийняти не можуть. 

– Насправді ми призупиняємо цей відбір коли досягаємо певної кількості осіб і потім вже оголошуємо донабір. І в межах цього донабору зв'язуємося з учасниками. Насправді ці групи досить не стабільні: спочатку люди можуть говорити, що у них вийде, потім ні, адже військових відправляють на різні напрямки й плани змінюються. Тому ці групи досить мобільні до останнього дня, адже точно не знаємо яка буде кількість учасників. Але загалом це 20. 

Для ветеранів тут є все необхідне для 5-денного проживання: кімнати на 2-3 особи, вбиральні й душові, кухня та простір для відпочинку. Для учасників передбачена арттерапія, є настільний теніс, музичні інструменти, спортивний куточок. На подвір’ї – декілька відпочинкових зон, сітка для гри у волейбол. 

Також для військових проводять екскурсії та організовують різні заходи безпосередньо на березі Дністра, де вони можуть порибалити, насолодитися красотами Бакоти, покупатися на САПах. Мають змогу відправлятися у піші походи. Всі ці 5 днів з людьми працюють психологи та терапевти на різних напрямках. 

– На початку кожного табору ми опитуємо нашу групу, які взагалі є запити, адже вони бувають різні, і здебільшого основним запитом є перемкнути думки. Адже повністю зробити терапію з людиною за 5 днів це важко, але зробити так, щоб вона стала на цей шлях – можна. Завдяки практикам, які можуть підказати, як можна справлятися з ПТСР, як можна заземлитися, заспокоюватися, як справлятися з тим, що твої друзі та близькі гинуть. На початку ми збираємо їх очікування, а наприкінці запитуємо чи вони справдилися. І всі військові та ветерани відповідають «Так», – розповіла проєктна менеджерка ГО «Територія» Аліна Олійник.  

фото з Фейсбук сторінки «Бакота Хаб»

Незабаром має відбутися останній заїзд для ветеранів і, поки що, останній. В перспективі планують ідею розвивати й зробити такі табори постійними. Попередньо, наступні відбудуться восени. У ГО «Територія» мають на меті запровадити й табори з національно-патріотичного виховання молоді. 

Читайте також: 

Зробити фото та відпочити душею: на Городоччині заквітло лавандове поле

Подорож Україною: скільки коштуватиме поїздка з Хмельницького до сусідніх областей (ІНФОГРАФІКА)

Відпочинок біля води у Хмельницькому та поблизу: ціни та карта

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (3)
 • Тарас

  І до води пів кілометра пройти! Вбивають природу повністю!
  😡

  Group reply Тарас

  Хто і як вбиває природу в даному випадку?

  Ю reply Group

  Тарас Картофан бредит

keyboard_arrow_up