5 старих житлових будинків в центрі Хмельницького: історія та фото

5 старих житлових будинків в центрі Хмельницького: історія та фото
Фото тут і в тексті - з відкритих джерел
  • Зібрали 5 будинків в центрі міста, що мають історію.

  • Дізнавайтеся про них в цьому матеріалі.

Хмельницький – місто з історією. Про це нагадують будівлі не лише на головній пішохідній вулиці – Проскурівській, а й на інших. Зокрема – на Володимирській, Кам’янецькій або Подільській. Саме там про минуле говорять фасади старих будівель. Що з ними зараз та що ховається за їхніми стінами? 

У цьому матеріалі зібрали історію п’ятьох житлових будинків міста, які мають минуле й збереглися в Хмельницькому досі. Інформація про них подана в Хмельницькій міській централізованій бібліотечній системі.

Будівля на Кам’янецькій, 58/1

Файл:2017 Хмельницький (184) вул. Кам'янецька, 58.jpg — Вікіпедія

Відео дня

Будинок попри дорогу на Кам’янецькій. Його збудували наприкінці ХІХ століття. Зробила це купецька родина Герша Блехмана. На початку ХХ століття Герш Блехман, його брат Хаскель та їхні сини були найбільшими в Проскурові торговцями риби.

До кінця ХХ століття цей будинок використовувався, як житловий. Наразі там розміщений  Центр общинної та культурно-масової роботи «Тхія». Там проводять заходи для єврейської громади.

Будинок на Подільській, 81

Файл:Магазин вул. Подільська, 81.jpg — Вікіпедія

Ця будівля досі зберегла риси минулого. Її збудували наприкінці 1890-х років. Він належав громадянину Фройці Гавриловичу. Дві великі кімнати в ньому займали кабінети лікаря Бомштейна, а на першому поверсі був магазин аптечних товарів та гастрономічна крамниця. 

- Є одна цікава історія пов’язана з цим будинком, хоч і не існує стовідсоткових підтверджень, що мова йде саме нього. Наприкінці XIX століття у Проскурові починається справжній будівельний бум. У місті виникає до десятка цегельних заводів, але всі вони були дуже маленькими та не могли задовільнити попит на цеглу. Проскурівський купець Шльома Гальперін, вчасно зорієнтувавшись у ситуації, що склалася на ринку будматеріалів, вклав чималі кошти на закупівлю новітнього устаткування і з 1899 року організував на південній околиці міста цегельне виробництво. Підприємство отримало назву цегельний, кахельний і черепичний завод, – йдеться в матеріалах бібліотечної системи.

У 1904 році на заводі працювало 155 осіб, діяли дві гофманові печі, один прес для цегли і два для черепиці. Там виготовлялося до трьох мільйонів штук цегли на рік. 

Тоді Гальперін безкоштовно надав свою цеглу одному з місцевих будівельників, виставивши єдину умову – новозбудований будинок має бути без штукатурки, щоб усі бачили, якої відмінної якості його цегла. 

В результаті – наступні роки завод ледве встигав задовольняти всі замовлення на продукцію. До того ж наразі з гальперінської цегли у місті збудована більшість будинків початку XX століття. 

Наразі у будівлі розміщені комерційні об’єкти.

Будинок на Кам’янецькій, 14

Єв.Ро.Фінанс №80 Хмельницький вул. Кам'янецька, 14 | Ломбард Ев.Ро.Фінанс

Цей будинок розташований неподалік ТРЦ «Квартал». Був збудований на початку ХХ століття. Він належав купцю II гільдії, торговцю мануфактурними сукняними і шовковими тканинами Вольфу Епштейну. У другій половині ХХ – на початку ХХІ ст. у будівлі розміщувалась аптека хмельницької фірми Фармація.

- Цей будинок – цікавий зразок купецьких будинків кінця ХІХ – початку ХХ ст., що поєднували комерційні та житлові функції, зберігся дотепер майже без змін та має архітектурну цінність завдяки своєму цегляному муруванню, – йдеться в матеріалах ЦБС.

Зараз у його стінах – комерційні об’єкти.

Будинок на Героїв Маріуполя, 18

Особняк на вулиці Героїв Маріуполя, 18 (Хмельницький) — Вікіпедія

Ця будівля розташована біля майдану Незалежності. Вона була побудована у 1901 році, на території садиби відставного генерал-лейтенанта Кондрацького Кондратія Калістратовича. Він, із 1908 року, був почесним мировим суддею.

До його садиби входив житловий будинок та розташований праворуч від нього одноповерховий флігель, що пізніше був знесений.

- Одноповерхова будівля на цокольному напівпідвалі, цегляна, тинькована, у плані прямокутна з ризалітом значного виносу на головному фасаді. Витримана у стилі модерн. Ризаліт головного фасаду увінчаний трикутним фронтоном з круглим вікном, центр акцентований великим напівциркульним вікном, що оздоблене лиштвою цибульчастої форми, – додають в матеріалах.

Зараз це адміністративний будинок.

Будинок на Володимирській, 63

Ресторація Шпігеля | Хмельницький туристичний

Зараз ресторан, а в минулому – будинок проскурівського нотаріуса-юриста Ісаака Шпігеля. 

Будівлю було збудовано на початку 1900-х років. Це була давня мрія Ісаака. Адже тривалий час він жив разом зі своєю багатодітною сім’єю в прибузьких єврейських кварталах. Там він мав маленький будиночок, одна кімната якого була житлова. А в іншій – була його юридична контора, де він вів прийоми. 

Згодом, в радянські часи, там був розміщений так званий облкниготорг.

Читайте також: Як змінився Хмельницький: підбірка фото з минулого і тепер

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (15)
  • Анатолий Бардер

    Яке містечко, такі і цінності. Такий  гарний план архітектури та містобудування був в 80 роках...Все пішло прахом через великі кармани керманичів міста. Тому і маємо обласне місто сільського типу.
  • Sergo Makogonchyk

    Нажаль маєм те на що заслуговуємо,то добре думаємо коли обираємо владу нашого міста і області,а то буде так як в читанці бідняк стоїть на одній нозі на клаптику землі чужій....
  • Антонина Боруцкая

    ЧОМУ 5 БУДИНКІВ---??? ТІЛЬКИ 5 ...?
  • Таня Комаринська

    Було багато таких памʼяток, залишилось дуже мало і ті палять і нищать.

keyboard_arrow_up