«Елітні» чиновники, легальні повії і ремісники: про професії та зарплати у Проскурові

«Елітні» чиновники, легальні повії і ремісники: про професії та зарплати у Проскурові
Військовослужбоці Проскурова. Кінець ХІХст
  • А ви знали, що колись найнижчу зарплату в Проскурові отримували ремісники? Вони могли підкувати коня чи пошити містянам костюм.
  • А кого називали “елітою” і забезпечували зарплатою і привілеями до смерті?
  • Які професії були популярними в кінці XIX - на початку XX століття і скільки платили проскурівчанам, журналістам vsim.ua розповів історик і краєзнавець Сергій Єсюнін.

 

У невеличкому Проскурові найпопулярнішими професіями були ремісник і торговець. Останні власноруч виробляли товар і пропонували проскурівчанам на торгах чи ярмарках. Кожен мав свою справу, якою заробляв на життя. Одні ремісники робили взуття чи шили одяг, інші – трудились на залізниці або ж виготовляли бочки чи збрую до коня.
Отримували ремісники не так багато. Як розповідає провідний науковий співробітник обласного краєзнавчого музею, історик Сергій Єсюнін, це було 15-20 рублів на місяць.

Забезпечували до смерті
За словами історика, найпрестижнішу професію мали державні службовці. На той час – це всі чиновники, які працювали в управліннях та владних структурах. «Елітою», крім них, вважались ще вчителі, військові і лікарі.
         
- Держава давала їм постійну роботу. Чиновники тоді поділялись на 14 категорій, це називалось «табель о рангах». Згідно нього, прослуживши 2-3 роки в одному розряді, отримували поступово наступні. Вони мали більше грошей, плюс нараховувалась хороша пенсія, - каже історик.

Чиновник або ж вчитель отримував тоді 100-200 рублів. Окрім того, службовців забезпечували форменим одягом. Пільг тоді не було. Але, наприклад, компенсували проїзд, коли доводилось їхати у службових справах.
Місце проживання змінювали часто. У Проскурові могли жити 3-5 років, а тоді за призначенням поїхати в інше місто чи губернію. Відправляли не з пустими руками - щомісячно платили по 50 рублів. На такі гроші у той час можна було винайняти трикімнатну квартиру. Модним тоді було мати чотири, а то й п’ять кімнат в помешканні.
 
Бавили дітей і чекали чоловіка
Жінки Проскурова в переважній більшості були домогосподарками. Працюючих і тих, хто прагнув до самореалізації, було мало. Деякі влаштовувались швачками і кухарками. Отримували мізер – від 7 до 15 рублів на місяць. На той час це була найнижча зарплатня. Щоправда, їх забезпечували харчуванням.
Якщо ж чоловік мав статус, то майже у 100% дружина сиділа вдома.
- Родини були досить великими. 4-5 дітей – це було нормально. Треба дивитись за дітьми, за домом, годувати чоловіка. На підприємствах і держслужбі жінок не було.

Колись було модним робити сімейні портрети або кожного з членів родини

 - Могли працювати у жіночих школах та училищах, - розповідає Сергій Єсюнін.
Також у Проскурові успішно діяли різні підприємства і заводи. На цукрозаводі працювало близько півтисячі робітників. Популярною була робота на залізничному депо. Охочим платили по 60 рублів на місяця.

Відео дня

Непогано могли заробити і працівники фото друкарень. Адже одна світлина коштувала в межах трьох рублів. До слова, кілограм м’яса можна було купити за 15 копійок, а буханець хліба – за 3-4.
«Пікантною» професією були проститутки. Повії на той час були легальними. Вони реєструвались у тодішній поліції.
-  В Проскурові в 1897 році було 14 повій. В статистичних даних було зазначено, що з них 13 жінок і один чоловік. Можливо, той, хто ними керував. Всі проходили медкомісії, - розповідає Сергій Єсюнін. 

Так виглядали робітники заводу наприкінці XIX століття

Прялка за роботою. Фото зроблене 1912 року

 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Николай Николаев

    Это история ЦАРСКОЙ РОССИИ?

    Jar Kordon reply Николай Николаев

    Ну, судя по всему - да.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
19:38 Хто економить найбільше грошей на закупівлях. Ми дослідили дані «Prozorro» 19:16 Відпочинок у Бакоті: чим дивує природний парк цього року 18:43 Закон про мобілізацію: що про нього думають хмельничани (ОПИТУВАННЯ) play_circle_filled 18:19 За знущання з батька суд покарав жителя Шепетівщини Від читача 12:19 Відділенню інвазивної кардіології та інтервенційної радіології №1 КНП "ХОССЦ" (м.Хмельницький) - 3 роки! 18:00 Інформують про дії ТЦК: наскільки законна діяльність пабліків про повістки photo_camera 17:21 Переплатили за світло: 160 тисяч повернуть сільській раді на Хмельниччині 16:42 16-річна Софія Іскрук загинула в ДТП у Кам’янці. Що відомо про школярку 16:11 Дівчина з Хмельниччини здобула золоту нагороду Київського напівмарафону Незламності 15:32 Які ціни на полуницю і лохину в Хмельницькому (ІНФОГРАФІКА) photo_camera 15:27 Масштабна ДТП поблизу Хмельницького: в аварію потрапило 5 авто photo_camera 14:53 Дві хмельничанки стали призерками Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології 14:08 У Хмельницькому з 1 травня розпочнеться набір першокласників: як записатись 14:01 Весняне прибирання: довіртесь професіоналам, замовте клінінгові послуги в Хмельницькому 13:31 Хотіла погасити кредит – натомість втратила всі заощадження жителька Шепетівщини 12:33 Медуніверситет намагався стягнути гроші за навчання з відрахованої хмельничанки, яка живе у США 11:50 Хмельницькі волонтери збирають на антену для «Мавіка» спецпризначенцям. Як долучитися? 11:45 Де і за скільки у Хмельницькому комфортно відпочити на свіжому повітрі та посмажити шашлик 11:17 Вчителя з Хмельниччини нагородили почесною відзнакою командувача ОК «Захід» photo_camera 10:29 На Хмельниччині судитимуть водія вантажівки за ДТП, у якій загинула 5-річна дівчинка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up