Скульптура Мюнхгаузена - літературного персонажа, який любив фантазувати й розповідати різні небилиці, створена із гумором. Автори зобразили барона у вигляді скульптури-фонтана, який сидить на півконі. Коли фонтан працює - кінь ніби п‘є воду, а ззаду вода виливається із половини коня, за чим Мюнхгаузен, здивовано, спостерігає. Конструкція була створена для дітей.
У 1960 році будинок художників по вулиці Кам‘янецькій, 47 заселили митці. Оскільки були творчими людьми, вирішили якось облагородити свій двір, щось оригінальне зробити. У тому будинку проживав і проживає Михайло Андрійчук - заслужений художник України, який виступив з ідеєю внести елемент творчості у двір.
Барон Мюнхгаузен і його кінь - лише частина експозиції, яка задумувалася як масштабний пам'ятник культури Хмельницького. Резервуар позаду Мюнхгаузена, в який виливається вода з коня мав стати басейном для дітей.
- Тоді були популярні казки і мультфільми про барона Мюнхгаузена. На той час багато скульптур ставили у дворах, переважно Чебурашку або Крокодила Гену. Художники для своїх дітей, які тоді ще були маленькими, вирішили зробити такий басейн і взяти півконя, на якому барон Мюнхгаузен в бою скакав, і зробили його як фонтан. А виявилося, що це фактично перший пам'ятник в Радянському Союзі барону Мюнхгаузену і взагалі другий у світі, - розповів дослідник історії, архітектури та культури міста Хмельницького та Поділля Сергій Єсюнін.
У 2008 році серед активної молоді з’явилась ідея перенести пам‘ятник до кінотеатру імені Тараса Шевченка. Однак через деякі проблеми цього зробити так і не вийшло. По-перше, пам'ятнику необхідно постійне водопостачання, по-друге, на перенесення потрібні фінансові витрати. Тому проект перенесення закинули. Мюнхгаузена залишили в дворі художників, а на місце, куди мали перенести пам‘ятник, поставили іншу скульптуру - фонтан-кулю, що крутиться.
- Була якась громадська ініціатива, зверталися, писали, ніби з художниками домовилися. Але постало питання: він з бетону, потрібно було робити з металу, на це були потрібні кошти, їх можна було зібрати, але тодішня міська влада, чомусь, вирішила не переносити цей пам'ятник. А поставили там кулю. Пам'ятаю, навіть було громадське обговорення, - розповів Сергій Єсюнін.
У 2016 році громадські активісти розробили цілий проект щодо відновлення скульптури барону і прилеглого майданчика. Його подали на конкурс від міської влади в рамках “бюджетування за участі громадськості» міста”. Орієнтовна вартість робіт - 99 500 гривень.
“Її занедбаний стан та оточення аж ніяк не відповідають реальній унікальності цього зразка міської ландшафтної скульптури, - підкреслили автори проекту.
Однак на реставрацію скульптури коштів не виділили. У міськраді пояснили, що на подібні роботи потрібно вдвічі більше коштів.
“Орієнтовна вартість проекту (207 тис. грн.) перевищує межу, визначену Положенням, і більше запропонованої автором. Пам’ятник повинен бути візиткою міста і його доцільно перенести в інше місце і провести роботи із залученням фахівців”, - вказали у відмові чиновники.
І так по сьогоднішній день фонтан не працює, знаходиться не в найкращому стані і на інше місце його не перенесли.
Друзі, а ви як вважаєте, потрібно переносити скульптуру-фонтан у інше місце? Діліться думками у коментарях.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Антон Фомин
Борис Гулько
проект,а для місцян,приіжджих,туристів це була би родзинка.,в Хмельницькому немає якихось Архи-об'єктів ,щоб увагу привертали,а встановити цей монумент в парку-це не те,що гарна ідея,а може стати візиткою міста..!
Sergey Kudinov
Надія Гнатюк