Пиріжки з “Вінницького”: історія та сучасність популярного хмельницького фастфуду
-
Пиріжки з магазину “Вінницький” - легенда хмельницького фастфуду.
-
Їх купував чи не кожен, хто колись опинявся “біля кругу на Виставці”.
-
Чому вони стали такими популярними, який асортимент пропонують зараз й за скільки продають?
Магазин “Вінницький” бачив кожен, хто хоч раз проїжджав через круг на "Темпі". Зовні він нічим не відрізняється від подібних закладів по всьому місту - стандартна вивіска та великі склопакети з рекламою. Однак пиріжки з цього магазину називають найсмачнішими в Хмельницькому. Люди чи не щодня стоять в довжелезних чергах, щоб поласувати ними.
Як з'явилося це культове місце, які пиріжки й за скільки там можна купити та в чому секрет їх популярності? Дивилася й дізнавалася журналістка ВСІМ Юлія Подлюк.
Магазин з'явився ще в радянські часи
Історик Сергій Єсюнін розповів, що на місці будинку, де зараз розташований магазин, у 1941-1944 роках було німецьке кладовище. У 60-х роках, коли почали розбудовувати мікрорайон, там росли фруктові дерева.
-
Тоді частково на місці цвинтаря збудували дев’ятиповерхівку, в якій відкрили універсам. А кладовище ніхто не переносив, бо такою була політика радянської влади, - каже Сергій Єсюнін.
За його словами, універсам назвали “Вінницький”, бо неподалік, за круговим перехрестям починається Вінницьке шосе. Місце швидко стало популярним серед хмельничан та приїжджих й на це, за словами історика, є три причини.
- По перше, тут починається проспект Миру, йдуть дороги на Старокостянтинів та Вінницю. Люди, які приїжджали до міста чи виїжджали з нього, завжди купували в універсамі товари. По-друге, колись навпроти працював завод “Темп”. По-третє, зовсім поруч розташовані дендропарк та Меморіал слави. Тож тут завжди було людно. - сказав Сергій Єсюнін. - Людям, які їхали з міста чи приїжджали до нього, потрібно було швидко перекусити. А пиріжок можна було купити й одразу з'їсти.
Смачніші, ніж в СРСР
За словами Сергія Єсюніна, ще 50 років тому пиріжки продавали і в центрі міста. Вони були печені, з начинкою з ліверу або повидла. Тоді в Хмельницькому діяв трест (об'єднання - прим. автора) їдалень та ресторанів, в кожному з яких випікали продукцію на виніс. Зараз у місті є лише одна така їдальня №33. Її працівники досі виносять свої пиріжки на вулицю та продають. Але вони не смажені, як у "Вінницькому", а печені, з духовки.
-
Дехто з тих, хто пам'ятає радянські часи, кажуть, що пиріжки у “Вінницькому” смачніші, ніж були раніше, - сказав Сергій Єсюнін. - Я й сам їх купую. Спеціально за ними не їду, але коли буваю в тому районі, то обов'язково заходжу й вибираю собі два-три види. Подобаються з лівером. Смачні.
Пиріжки продавали по 50 копійок
Директор магазину “Вінницький “ Сергій Соболевський розповів, що універсам у дев’ятиповерхівці на Старокостянтинівському шосе відкрили у 1986 році. А торгувати пиріжками почали у 2000-х. Тоді асортимент начинок був невеликий - горох, лівер та може ще кілька. Їх продавати по 50 копійок за штуку. Зараз у магазині для пиріжків та випічки виділили окремий відділ, до якого люди шикуються у довгий ряд. Й поки один покупець відходить від каси з повною торбинкою смаколиків, до черги обов'язково хтось приєднується.
Секрет популярності
Пиріжки та випічку тут готують у власній пекарні. На питання про те, чи користуються спеціальним рецептом, директор відповідає, що справа у секретному складнику. За його словами, тісто для пиріжків та випічки готують з якісного борошна з високим вмістом клейковини. При цьому не використовують розпушувач, а лише натуральні дріжджі.
До того ж, в магазині ніколи не кладуть на прилавок вчорашню випічку. В цьому й полягає секрет популярності - пиріжки завжди свіжі.
-
Я б міг відкрити в місті декілька точок й продавати там пиріжки та випічку. Але я не хочу цього робити. Тут пиріжки готують й на місці їх продають, поки вони ще гарячі. А розігрітий пиріжок - це вже не те, - сказав Сергій Соболевський.
За його словами, наприкінці робочого дня випічки залишається дуже мало. Та й це працівники забирають з собою або віддають знайомим.
Конкурент ”McDonald’s”?
У серпні 2021 року поблизу “Вінницького” відкрили ресторан “McDonald’s”. До нього одразу вишикувалися довжелезні черги. Однак сьогодні перед його дверима я не помітила жодного відвідувача. Натомість біля дверей “Вінницького” за пиріжками зібралося до десяти людей, якщо не враховувати тих, хто чекав у приміщенні. На питання про те, як на продаж пиріжків вплинуло відкриття закладу всесвітньо відомої мережі, директор відповів непередбачувано.
-
Нам це вигідно, - сказав Сергій Соболевський. - Людина купить в “McDonald’s” бургер за 60 гривень. Але хіба вона ним наїсться? А потім пройде повз магазину й тут за 60 гривень зможе купити 9 пиріжків.
Що й за скільки продають?
На касі біля прилавка працюють дві продавчині, які хутко перебігають з одного місця на інше, на ходу “ловлячи” замовлення з вуст покупців. Працюють настільки швидко, що люди, які чекали біля дверей, за десять хвилин вже стоять біля каси. Попри це черга не зменшується, покупці прибувають й прибувають.
На вибір пропонують 16 видів смажених пиріжків, основу для піци та 45 видів тістечок і випічки.
Начинки й ціни:
Крім пиріжків, у магазині є рогалики з начинкою з полуничного, абрикосового та смородинового повидла. Їх продають по 20 гривень за штуку вагою 400 грамів. Такі ж рогалики з абрикосовим джемом обійдуться у 25 гривень за штуку. Шарлотка яблуками коштує 45 гривень, штруделі - 22 гривні, кекс “Столичний” - 45 гривень. Маленькі порційні кексики продають по 9 гривень за штуку.
“Смачніші, ніж скрізь”
У черзі вдалося поспілкуватися з покупцями. Вони стверджують, що заради цієї продукції готові зачекати. Кажуть, обслуговують тут швидко, тож довго стояти не доводиться.
-
Я тут проїздом, але завжди заходжу, коли маю можливість. Тут смачно готують, а пиріжки найсмачніші в Хмельницькому, - сказав Олександр.
Серед відвідувачів - як старше покоління, так і молодь. Й за весь час перебування у магазині я не бачила, щоб хтось купував один пиріжок. Зазвичай від каси відходять з повними торбинами.
-
Я теж за пиріжками прийшов. Тут купую вже давно, ще з того часу, як “Вінницький” був на місці “Сільпо”. Можна сказати, що з дитинства. Мої улюблені - з лівером та з горохом. Прийшов навмисно, бо пиріжки тут смачніші, ніж скрізь. Мабуть, вони мають рецепт, який ще з радянських часів залишився, - розповів хмельничанин Сергій.
До речі, посмакувати пиріжками можна просто біля магазину. Для цього облаштували невеликі столики, поруч встановили лавки. Та більшість покупців придбану смакоту забирають з собою. А директор Сергій Соболевський поряд з пиріжковим відділом планує відкрити ще й кондитерський - з тістечками та кавою.
А ви купували пиріжки у "Вінницькому"?
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дарья Базай
Галина Кудрик
Anna Ratashnyk
Дмитрий Чайчук