Понад 100 років роботи: історія Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії

Понад 100 років роботи: історія Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії
  • Заснували Хмельницьку педакадемію у 1921 році. 

  • Спочатку це були педагогічні курси, згодом – технікум. 

  • Розповідаємо історію заснування та розвитку навчального закладу.

Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія – один із найдавніших закладів вищої освіти в Хмельницькому. Йому вже 103 роки. Наразі тут діє 3 факультети із 15 кафедрами. Випускають бакалаврів, магістрів, готують фахівців за освітньо-науковими рівнями. Розповідаємо детальніше. 

Історія заснування 

Хмельницька педакадемія розпочала свій шлях у 1921 році – тоді функціонували лише учительські курси. Вже 12 жовтня того ж року заклад став педагогічним училищем. Згодом – технікумом. Як зазначив український історик та краєзнавець Сергій Єсюнін, З 1925 року технікум перейшов на чотирирічний курс навчання та розпочав готувати учителів для семирічних шкіл. Педтехнікум поволі ставав культурно-освітнім центром Проскурівського округу, поповнювався кваліфікованими педагогічними кадрами. Педагогічний колектив складався переважно з представників старої інтелігенції. У 1949-1957 роках за наказом міністерства заклад займався підготовкою виключно вчителів фізичного виховання. У 1957 році – ліквідували Славутське педучилище, з якого до Хмельницького перевели студентів. Хмельницьке педучилище виросло, одночасно втративши свою суто спортивну спеціалізацію. 

Зусиллями керівництва міста й області з 1978 року училище почало працювати в новому навчальному корпусі на вул. Котовського,139 (нині – Проскурівського підпілля) – з 53 навчальними аудиторіями, великим актовим залом, бібліотекою, їдальнею, спортзалом. Згодом поруч з корпусом звели зручний дев'ятиповерховий гуртожиток на 860 місць, – зазначив у статті Сергій Єсюнін. 

Відео дня

11 липня 2000 року рішенням Державної акредитаційної комісії України статус навчального закладу змінили: йому присвоїли назву «Хмельницький гуманітарно-педагогічний інститут». А 1 лютого 2006 року заклад реорганізовано в Хмельницьку гуманітарно-педагогічну академію – рішенням 21-ї сесії четвертого скликання Хмельницької обласної ради. 

Сучасна гуманітарно-педагогічна академія 

У Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії ведеться підготовка спеціалістів ведеться за рівнем фахової передвищої освіти, I (бакалаврським), II (магістерським), III (освітньо-науковим) рівнями вищої освіти

Наразі тут функціонує 3 факультети: 

  • гуманітарний; 
  • початкової освіти та філології; 
  • дошкільної освіти та психології; 

Працює 15 кафедр, зокрема іноземної мови, природничо-математичних дисциплін, менеджменту освіти та педагогіки вищої школи; трудового навчання й конструювання, хореографії, вокалу та диригентсько-хорових дисциплін, туризму, теорії і методики фізичної культури та валеології й інші. 

В академії функціонує відділ аспірантури і докторантури на провадження освітньої діяльності за третім освітньо-науковим рівнем зі спеціальностей Освітні, педагогічні науки. 

В академії функціонує Інститут кураторства. Для розвитку творчих здібностей студентської молоді створені й активно працюють музичні творчі колективи, серед яких: народний аматорський колектив факультету дошкільної освіти та психології «Подільські музики»; хор студентів факультету дошкільної освіти та психології «Райдуга»; народний естрадно-хоровий колектив факультету початкової освіти та філології «Проскурівський модерн»; жіночий хор гуманітарного факультету; народний ансамбль пісні та танцю гуманітарного факультету «Співуче джерело»; народна академічна хорова капела імені Віктора Толстих; студентська театральна студія. Також ансамбль танцю «Василечки» та ансамбль сучасного танцю «Dance soul». 

Читайте також: 

Спочатку був просто факультет: історія Хмельницького національного університету

Після МСЕК візьмуться за ректорів? Ми перевірили статки керівників хмельницьких ВНЗ

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (10)
  • Інна Желіховська

    Найкращі були роки навчання у цьому закладі.Найкращі.Дякую.
  • Neonila Targan

    Найкращі роки навчання 1984-1988 н.р.Низький уклін викладачам тих років.
  • Леся Кравчук

    Приємно згадати студентські роки в педучилищі.
  • Анатолій

    Ви знаєте стидно за нашу владу як так може бути вчителю пропонують роботу за 8т і це напевно грязними  а  потужні менеджери при владі депутати прокурори ітд в20-50раз більше що це за влада?

keyboard_arrow_up