Семирічна Віка - у комі. Лікарі називають цей стан медикаментозним сном. Дитину підключили до апарату штучного дихання, їй час від часу знімають спазми. Дівчинка заразилась смертельною хворобою через звичайну рану. У неї виявили правець.
За день до “першого дзвоника” дівчинка порізала голову шматком шиферу. Мама Вікторії працює сільським фельдшером. Вона і самостійно надала медичну допомогу. Жінка не уявляла, чим може обернутись для дитини звичайна рана. Зараз Віка знаходиться у реанімаційному відділенні міської дитячої лікарні. Її стан здоров’я залишається важким.
Чому дитина заразилась правцем, розповіла лікар-епідеміолог Хмельницького лабораторного центру Лариса Калінер. За її словами, збудником хвороби є правцева паличка, яка знаходиться в грунті. Найбільш забруднені грунти - у південних і південно-західних областях.
- Збудник хвороби переважно може потрапити при пораненні нижніх кінцівок - проколола ногу, порізалась колоском від пшениці. В цьому випадку дитина поранилась черепиною з даху, на якій теж могли бути залишки грунту. Чим ближча травма до центральної нервової системи, тим менший інкубаційний період і може настати важка форма правцю, - пояснила Лариса Калінер.
Дитині вчасно ввели протиправцеву сироватку, яку передали з МОЗу. Медики поки не роблять прогнозів щодо стану дівчинки, але кажуть, якби було протиправцеве щеплення, захворювання можна було б уникнути.
Стан дитини лікарі кваліфікують як важкий
Правець – інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему. Хвороба у багатьох випадках може призвести до смерті. Захворіти можуть всі, як дорослі, так і діти. Лікарі переконані, що профілактичні щеплення можуть запобігти хворобі.
За підрахунками педіатрів і сімейних лікарів, в місті близько 60% дітей не мають необхідних щеплень. Тоді як норма для вакцинації складає більше 90%.
Протиправцева вакцина входить до обов’язкових щеплень, які необхідно робити дітям з двох-трьох місяців. Вводять її внутрішньом’язово. Лікарі наголошують, щеплення слід робити обов’язково і додають, протиправцевих вакцин для цього достатньо. Зі слів начальника управління охорони здоров’я Бориса Ткача, зараз у Хмельницькому є протиправцеві вакцини анотоксину індійського виробництва для профілактичного щеплення.
Вони як є як в поліклініках, так і в амбулаторіях. Для дітей вакцинація проти правцю є в календарі обов’язкових щеплень, починаючи вже з двох-трьох місяців. Для дорослих теж є ризик заразитись. Їм радять вводити протиправцевий анотоксин кожних десять років для підтримки імунітету. Вакцинація проводиться за місцем проживання безкоштовно.
На Хмельниччині правцю серед дітей до 2014-го року не було, кажуть медики. Бо батьки не відмовлялись від обов’язкової вакцинації малечі, яку потрібно робити з двох місяців.
Лікарі впевнені, що батьки налякані тим, що щеплення можуть викликати ріст інших захворювань, до прикладу аутизму. Однак це не доведено. Будь-яка травма є загрозливою, особливо що стосується правцю.
- Батьки говорять – дитина ослаблена. Але в такому випадку потрібне консультування у різних спеціалістів. Це імунолог має визначити – ослаблений організм в дитини чи ні і чи можна проводити вакцинацію. Також потрібне обстеження у невролога, - пояснила заступник головного лікаря з медичної частини інфекційної лікарні Нінель Марцонь.
Як розповіла головний лікар Хмельницької дитячої лікарні Наталя Зимак-Закутня, смертність від правцю становить 60%. За її словами, єдиний метод лікування – це сироватка гамаглобуліну. Але з препаратами на сьогодні є проблема.
- Перший випадок захворювання на правець був дуже несподіваним. В Україні не було протиправцевого гамаглобуліну. Вже до цього підійшли з досвідом, швидше відбулась діагностика. Коли діагностували у дитини правець, то одразу звернулись через Департамент охорони здоров’я у МОЗ. Міністерство виділило нам повну дозу гамаглобуліну, - зазначила Наталя Зимак-Закутня.
Протиправцевої сироватки у Хмельницькому не знайшлося. Потрібну дозу препарату передали з Міністерства охорони здоров’я. Те ж стосується і сироватки проти ботулізму, дифтерії. Область і місто не забезпечені імунобіологічними препаратами, скаржаться лікарі.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Катя Попик
Катя Попик
мої знайомі і не один раз і нічого крім температури поганого не сталося.
VITALIK Il
Не всі діти нормально переносять її.
Анонім reply VITALIK Il
VITALIK Il