Зміни чекають на хірургію Хмельницької міської лікарні в цілому.
Два відділення зведуть в одне.
Що буде з персоналом та хто займе приміщення?
Понад 17 років на території міської лікарні працює відділення малоінвазивної хірургії. За цей час, за допомогою лапароскопа, медики провели тисячі операцій. Працює у відділенні три хірурги, а от охочих потрапити саме до них вишиковується черга. Запис до лікарів попередньо розписано на кілька тижнів. Їдуть сюди з усієї області, є пацієнти й з інших регіонів.
Днями персонал отримав неприємну звістку. Заклад, який існує майже два десятиліття, хочуть ліквідувати. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив завідувач відділення Леонід Щерба.
В чому ж причини такого рішення та кому віддадуть приміщення, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Як все починалося
Відділення малоінвазивної хірургії функціонує при Хмельницькій міській лікарні з 2002 року. Раніше на цьому місці був харчоблок. Леонід Щерба розповідає, що вдвох з хірургом Валерієм Гринчуком робили там ремонт власними силами. Самостійно фарбували стіни, виконували всі ремонтні та будівельні роботи. Тоді допоміг ентузіазм, каже лікар. Тепер ще з більшим запалом медик намагається відстояти справу всього свого життя.
Такого відділення, як наше на 10 штатних ліжок, не було взагалі по Україні. Найменше могло бути на 20 ліжок. Такі тоді були правила. Щоб відкрити це наше дітище, ми їздили особисто до міністра. Він дозволив запустити його в роботу, як експериментальне. Кошти на це з бюджету міста не виділяли. Все робили за спонсорські вкладення. Лікарня дала на той час 32 тисячі гривень, а відділення коштувало на той час 1,5 мільйона гривень. Ми самостійно шукали спонсорів, залучали знайомих, друзів, самостійно робили, що могли. Після відкриття раділо з нами не лише місто, а й уся Україна, - розповідає Леонід Щерба.
Перше обладнання до відділення потрапило із хірургії. Було воно не нове. За словами Леоніда Щерби, на ньому попередньо вже три роки відпрацювали хірурги міської лікарні.
Михайло Чекман придбав перший лапароскоп для хірургії. Через три роки його віддали нам. За ці три роки там зробили на цій стійці 200 операцій. Із квітня місяця 2002 року до нового року в нас вже було зроблено 346 операцій. Наразі щорічно ми виконуємо понад 800 операцій. І їхня кількість постійно зростає. Черга до нас стоїть на два тижні вперед. А оперуватися їдуть з усієї країни, - розповідає завідувач відділення.
“Операції відшліфовані повністю”
По відкриттю у малоінвазивній хірургії робили різні операції. Своїх пацієнтів сюди відправляли з гінекологічного, урологічного, травматологічного та ЛОР відділень. Наразі у відділенні виконують три основні операції:
Ми ці операції тут освоїли. Їх багато не було: травматологічних - 172 найбільше за рік, урологічних - 45, ЛОР - 40, гінекологія - 30 в рік. Саме у нас готували вже профільних фахівців, вони тут набивали руку, так би мовити. Далі ці операції передавали їм у відділення і вони вже працювали конкретно за цими напрямками. Однією із претензій до нашого відділення, я чув такий вислів, що ми зараз ми робимо три операції. Дійсно це так. Зараз ми оперуємо лазером вени, жовчні міхури та грижі. Але ми перекриваємо кількісно всі непрофільні втручання. Раніше ми дійсно виконували 14 різних операцій. Зараз ми не маємо на них навіть інструменту. Вже скільки років поспіль просимо придбати недорогий інструмент, але на наші прохання ніхто не реагує. Ми можемо зараз взятися за ширший спектр операцій, але я не бачу втому сенсу. Що краще, коли фахівець робить багато однотипних операцій за рік чи робить усі, але потроху. Де буде кращий спеціаліст, - зазначає медик.
Леонід Щерба зазначає, що фахівці відділення вже настільки відточили свої навички, що операція на жовчному міхурі займає від 15 до 30 хвилин. У хірургічному відділенні, за його словами, аналогічне втручання виконують не менше ніж за 1,5 години.
У нас всі операції відшліфовані настільки, що за операційним столом ми не розмовляємо. Я, наприклад, не говорю медсестрі подати скальпель, мені достатньо протягнути руку, щоб вона зрозуміла, що мені потрібно. Ми можемо зайти в операційну і за кілька хвилин вийти. Бо всі точно знають свою роботу. Ми працюємо однією бригадою. Якщо зараз взяти іншого асистента, то операція вже затягнеться, - пояснює лікар.
Лікар зазначає, що за 17 років роботи на хірургів відділення не було жодної скарги. А саму малоінвазивну хірургію планували лише розширювати та вдосконалювати новітньою апаратурою. Кілька місяців тому заклад отримав нову вивіску. Її зробили за наказом головного лікаря Володимира Розгонюка. Та на початку листопада керівника закладу не стало. За словами, Леоніда Щерби, зі смертю Володимира Леонтійовича змінилося все.
Новому керівництву ми заважаємо. Позавчора мені усно повідомили, що нас розформують. А вчора прийшло таке сповіщення.
Іще одна претензія до нашого відділення - це ціна одного ліжко-дня. В тому відділені, в яке нам пропонують перейти, воно вартує 430,49 гривні у нас 526,31 гривні. Дорожче майже на сто гривень. Але є але… За минуле півріччя вони виконали 595 операцій, ми - 458. Там 16 хірургів, у нас - 3. В них в середньому кожен хворий лікувався 9,5 ліжко-дня, у нас - 4,6. Тепер порахувавши дні, у нас лікування хворого виходить 2136 гривень. Там 4072 гривні. У них лікувати хворого вдвічі дорожче. І нас сьогодні хочуть повернути туди. Для чого, я не розумію, - говорить Леонід Щерба.
“Це для нас крок назад”
Не розуміє реорганізації й персонал відділення. Старша медсестра Оксана розповідає, що другий день має підвищений тиск. Жінка тут на посаді з першого дня. Каже, що йшла з хірургії не для того, щоб туди повертатися, як “придаток”.
Я в лікарні працюю 29 років. У цьому відділенні з самого початку. Вже 18-й рік. У нас маленький колектив, але ми дуже згуртовані. Разом практично всі від початку. Дівчата мої дуже старанні й відповідальні. Медсестер у нас 5 і я шоста. Маємо дві санітарочки, одну буфетницю та одну молодшу медичну сестру. Всіх тепер планують перевести в першу хірургію. Дівчата мої, чесно кажучи, шоковані. Адже, це зміна графіку, новий колектив. Ми тут робимо більше ніж зможемо зробити там. Це для нас крок назад та й придатком до них бути не хочемо, - зазначає Оксана Вознюк.
Леонід Щерба провів журналістам екскурсію відділенням. Ми зазирнули навіть в операційний блок, де саме готувалися до операції. Там все стерильно, тому фотографували з дверей.
“Ліквідація відділення - помилка”
У палатах журналістам вдалося поспілкуватися із пацієнтками. Оксана, до прикладу, приїхала у Хмельницький із Полонного Жінка розповіла, що проблеми із венами на ногах мала давно, а от на операцію не наважувалася. Від знайомих почула про хірурга Валерія Гринчука.
Я послухала все, що говорили друзі про це відділення. Знайомі оперувалися тут нещодавно і були дуже задоволені. Далі відкрила інтернет, і, не знайшла жодного поганого відгуку про роботу хірургів. Тому приїхала саме сюди. попросилася до Валерія Гринчука. Трішки страшно, але впевнена, що мене оперуватиме кваліфікований медик, тому аж на душі стає спокійніше. Умови, як на курорті: тепло, готують смачно, все для комфорту пацієнтів. Персонал дуже турботливий. Вчора дівчатка заходили до мене в палату засмучені, ми розпитали, що сталося. Вони сказали, що відділення хочуть ліквідувати. Це дуже велика помилка, - пояснила Оксана.
"Відділення своє призначенні виконало"
У тому, що відділення закриють завідувач вже не сумнівається. Каже, що нове керівництво має на нього плани. Які саме, журналісти vsim.ua вирішили дізнатися безпосередньо у виконуючого обов’язки головного лікаря Хмельницької міської лікарні Михайла Соболя. Він розповів, що окремо функціонувати відділення малоінвазивної хірургії не може. Адже, за словами керуючого, це нерентабельно.
Ми плануємо не ліквідувати відділення, а приєднати його до першого хірургічного відділення. Це різні речі. Лікарі, які працюють там перейдуть до нас на тих самих умовах, із тією ж зарплатою. Місця ми пропонуємо всім. У нас офіційно 40 ліжко-місць. Розвернуто - 52 місця. Тут є можливість додати ще одну палату. Зараз в ній знаходяться матраци. Оперувати є де. Із молодшим медичним персоналом проблем взагалі немає. Для них є цілий пост в реанімаційному відділенні. Зараз в тому приміщенні на 10 ліжок - 16,5 одиниць штату. Виконують вони три операції. Дві з них, ми робимо і в себе у першій хірургії. Оснащення перенести сюди набагато легше, як утримувати ціле відділення. Чого вартують лише комунальні послуги. За все платить міська лікарня, - пояснює Михайло Соболь.
В медзакладі журналістам розповіли й про плани на приміщення, в якому зараз знаходиться відділення малоінвазивної хірургії. Там хочуть зробити відділення для реабілітації пацієнтів після інсульту та важких травм.
Ми нещодавно із керівником управління охорони здоров’я ХМР Борисом Ткачем були в Лосятині Київської області. Там є лікарня для реабілітації неврологічних хворих, плануємо зробити щось подібне у нас. Бо зараз ці пацієнти після операцій змушені йти додому. А там що, хто їх навчить ходити, розмовляти, працювати? А відділення малоінвазивної хірургії було колись створене через нашу бідність. Автором ідеї був я. Але вносив пропозицію, щоб там оперували хірурги, гінекологи, травматологи, урологи на тому мінімальному оснащенні. Зараз лікарня оснащена таким чином, що потреби в цьому окремому відділенні немає. Я знаю причину, чому вони так ідуть на супротив приєднанню до першої хірургії, але не називатиму її. Вона явно не медична, - розповів Михайло Соболь.
“Нікого звільняти не будемо”
Таку реорганізацію хірургії керівництво міської лікарні узгодило з управлінням охорони здоров’я. Тому питання можна вважати вирішеним. Про це журналістам розповів керівник установи БорисТкач.
17 років тому відділення малоінвазивної хірургії при міській лікарні відкривалося тому, що бракувало обладнання. Була одна ендоскопічна стійка на всю лікарню. Тому логічно було створити відділення, де оперували гінекологи, травматологи, урологи та ЛОРи. Зараз проблем з обладнанням немає. В кожного відділення є своя ендоскопія. Через це потреби виділяти окреме відділення під ендоскопію немає. Ми не плануємо закриття відділення, це буде злиття в одне хірургічне відділення. Ще одне, на 10 ліжок у малоінвазивній хірургії працює пост медичної сестри, три лікарі. Параметри не дотримуються. Крім цього, більшість пацієнтів не ночують у відділені. Ми робили кілька перевірок і це було виявлено. При цьому пост медичної сестри цілодобовий. Платить за все міська лікарня. Ми не скорочуємо жодного працівника. Всім пропонуємо працевлаштування. Це буде створення нового хірургічного відділення на базі двох існуючих. Приміщення, де зараз відділення малоінвазивної хірургії керівництво лікарні плануємо передати під відділення відновного лікування. Цей проект з управлінням погодили, - розповів начальник управління охорони здоров’я ХМР Борис Ткач.
Оперувався лазером тут двічі. Результатом задоволений. В кого проблеми із варикозом, раджу не затягувати, а звертатись у дане відділення, поки воно є.
Лікарю Гринчуку дякую!
Алексей Владимиров
Лікарю Гринчуку дякую!