Хмельничанка Катерина має першу “плюс” групу крові. Сьогодні вона навідалася до обласної станції переливання, щоб стати донором. Дівчина робить це вже вдруге. Щойно вона вийшла з операційної. Ми запитали про самопочуття.
Я прийшла здати кров добровільно. Роблю це вже вдруге. Спершу я була в реєстратурі, потім у терапевта. Згодом я пішла пити чай на третій поверх. І от після самої процедури зараз йду додому, бо в мене сьогодні вихідний. Самопочуття кожного залежить, певно, від самої людини. Але я почуваюся добре - каже дівчина.
Щоденно таких добровольців, як Катерина, до Хмельницької обласної станції переливання крові приходять десятки. Перш, ніж потрапити в операційну, на всіх чекає ряд процедур. Що ж потрібно для того, щоб стати донором? На запитання відповів завідуючий донорським відділом Юрій Джура.
Насправді, здати кров може прийти будь-яка здорова людина, віком від 18 до 60 років. Вона має мати вагу мінімум 50 кілограмів. Готуватися до здачі слід заздалегідь. Для цього варто утриматися від деяких продуктів харчування та алкоголю.
Юрій Джура наголосив, що донор має бути здоровим. Адже деякі захворювання є тимчасовими або постійними протипоказаннями до здачі крові.
Один донор рятує три життя. Це почесно бути донором. Ним може бути здорова доросла людина, віком від 18 до 60. Найкращий донор - це молода людина, віком від 20 до 40 років. Для того, щоб бути донором, потрібно мати 50 кілограмів ваги як мінімум і бути здоровим фізично. Є і деякі протипоказання. До тимчасових відносять алергічні хвороби, щеплення, операції, татуювання, видалення зубів та ін’єкції. До постійних протипоказань відносять гепатит, СНІД, сифіліс та інші захворювання. Кров можна здавати через кожні два місяці, тобто 5 разів у рік, - розповідає Юрій Джура.
Крім того, завідуючий донорським відділом каже, що напередодні здачі крові варто уникнути шкідливої їжі. Натомість вживати підвищену кількість рідини у вигляді компоту чи узвару. Також за 72 години до процедури не слід приймати ліки, що містять аспірин і анальгетики. За 48 годин - варто утриматися від вживання алкоголю, а за годину до здачі крові - від паління.
Підготувавшись до здачі, ви - потенційний донор. Пройти процедуру можна з 8-ої до 13-ої години. Із собою треба взяти документ, що посвідчує особу. Ну а далі - шлях від реєстратури до каси.
Все починається з гардеробу. Там слід обов’язково залишити верхній одяг. Далі - реєстратура. Саме там перевіряють документи, реєструють особу і заводять картку. Вже після 5-го відвідування картка стає постійною.
Після цього ведуть до лабораторії. Там потенційні донори здають аналіз на гемоглобін. Згодом лаборант записує результати у карту та направляє до терапевта. Лікар проводить із людиною бесіду, міряє пульс і тиск. Після огляду особі повідомляють, скільки крові у нього візьмуть.
А далі - трішки релаксу. Однією з обов’язкових умов є чаювання. Людина піднімається на третій поверх закладу, зручно вміщується і смакує чаєм із печивом. Робиться це для того, щоб розрідилася кров. Вже після цього запрошують в операційну. При донорові відкривають стерильний пакет із усім необхідним для здачі крові.
Як розповіла старша медсестра відділу заготівлі крові і компонентів Таїсія Петренко, тривалість процесу залежить від тиску людини: від 5 до 8 хвилин. Забір крові проводиться в спеціальний контейнер. Крім того, кров обстежують на інфекційні захворювання. І лише тоді визначають, чи потрапить вона до тих, хто її потребує.
Забір крові проводиться в контейнер для забору крові. Кожному донору терапевт назначає дозу. Попередньо ми беремо забір на аналізи. Потім ці пробірочки обстежуються на інфекційні захворювання.: на гепатит, сифіліс і СНІД . Тоді проводиться відбір. Якщо є якесь відхилення - то кров бракується, а нормальна йде далі. Еритроцити зберігаються в холодильнику при +4 і + 6 і видаються на лікувальні заклади - розповідає Таїсія Петренко.
Після здачі крові донор отримує талончик. З ним варто підійти до каси. Там людина отримує компенсацію у грошовому еквіваленті: 80 гривень. Також там видають довідку, яка надає право мати два вихідних: день здачі крові та будь-який інший робочий день.
У стінах обласної станції переливання крові всіх донорів жартома поділяють на “постійних” і “одноразових”. Постійні здають кров, як і годиться, через кожні два місяці. Після кожного 5- го разу такої процедури, радять робити перерву. Називають її “донорським канікулами”.
А от тим, хто здає кров регулярно - передбачаються пільги. Отримати їх можна за наявності певного звання. До слова, здавши повну дозу своєї крові 40 разів або плазму крові 60 разів - з’являється статус Почесного донора України. Згідно із законом “Про донорство крові та її компонентів”, людина із цим званням має право на:
Тим часом, до обласної станції переливання крові навідалися і хмельницькі патрульні. Близько 15-ти копів прийшли здати кров для людей, які постраждали в ДТП. Сьогодні, 14 листопада, вони зробили це в рамках тижня безпеки дорожнього руху. Як повідомила начальник відділу зв’язків з громадськістю УПП у Хмельницькій області Анна Стрембіцька, патрульні виконують роль донора кілька разів на місяць. Мовляв, у лікарів є номери телефонів, тож за необхідності терміново здати кров - копи займають першу позицію.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.