Заплатять і пригостять: кому і як можна стати донором у Хмельницькому

Заплатять і пригостять: кому і як можна стати донором у Хмельницькому
  • До обласної станції переливання крові щоденно приходять десятки добровольців.
  • Щоб стати донором, хмельничани мають справу із рядом процедур. 
  • За здачу крові платять гроші та пригощають.
  • Як все відбувається і чи достатньо бути просто здоровим?

Хмельничанка Катерина має першу “плюс” групу крові. Сьогодні вона навідалася до обласної станції переливання, щоб стати донором. Дівчина робить це вже вдруге. Щойно вона вийшла з операційної. Ми запитали про самопочуття.

  • Відео дня
    /li>

Хто може стати донором

Щоденно таких добровольців, як Катерина, до Хмельницької обласної станції переливання крові приходять десятки. Перш, ніж потрапити в операційну, на всіх чекає ряд процедур. Що ж потрібно для того, щоб стати донором? На запитання відповів завідуючий донорським відділом Юрій Джура. 

Насправді, здати кров може прийти будь-яка здорова людина, віком від 18 до 60 років. Вона має мати вагу мінімум 50 кілограмів. Готуватися до здачі слід заздалегідь. Для цього варто утриматися від деяких продуктів харчування та алкоголю. 

Юрій Джура наголосив, що донор має бути здоровим. Адже деякі захворювання є тимчасовими або постійними протипоказаннями до здачі крові. 

Крім того, завідуючий донорським відділом каже, що напередодні здачі крові варто уникнути шкідливої їжі. Натомість вживати підвищену кількість рідини у вигляді компоту чи узвару. Також за 72 години до процедури не слід приймати ліки, що містять аспірин і анальгетики. За 48 годин - варто утриматися від вживання алкоголю, а за годину до здачі крові - від паління.

Що при собі мати і куди йти? 

Підготувавшись до здачі, ви - потенційний донор. Пройти процедуру можна з 8-ої до 13-ої години. Із собою треба взяти документ, що посвідчує особу. Ну а далі - шлях від реєстратури до каси.

Все починається з гардеробу. Там слід обов’язково залишити верхній одяг. Далі - реєстратура. Саме там перевіряють документи, реєструють особу і заводять картку. Вже після 5-го відвідування картка стає постійною.

Після цього ведуть до лабораторії. Там потенційні донори здають аналіз на гемоглобін. Згодом лаборант записує результати у карту та направляє до терапевта. Лікар проводить із людиною бесіду, міряє пульс і тиск. Після огляду особі повідомляють, скільки крові у нього візьмуть. 

А далі - трішки релаксу. Однією з обов’язкових умов є чаювання. Людина піднімається на третій поверх закладу, зручно вміщується і смакує чаєм із печивом. Робиться це для того, щоб розрідилася кров. Вже після цього запрошують в операційну. При донорові відкривають стерильний пакет із усім необхідним для здачі крові. 

Як розповіла старша медсестра відділу заготівлі крові і компонентів Таїсія Петренко, тривалість процесу залежить від тиску людини: від 5 до 8 хвилин. Забір крові проводиться в спеціальний контейнер. Крім того, кров обстежують на інфекційні захворювання. І лише тоді визначають, чи потрапить вона до тих, хто її потребує.

Після здачі крові донор отримує талончик. З ним варто підійти до каси. Там людина отримує компенсацію у грошовому еквіваленті: 80 гривень. Також там видають довідку, яка надає право мати два вихідних: день здачі крові та будь-який інший робочий день. 

Про пільги для донорів

У стінах обласної станції переливання крові всіх донорів жартома поділяють на “постійних” і “одноразових”. Постійні здають кров, як і годиться, через кожні два місяці. Після кожного 5- го разу такої процедури, радять робити перерву. Називають її “донорським канікулами”. 

А от тим, хто здає кров регулярно - передбачаються пільги. Отримати їх можна за наявності певного звання. До слова, здавши повну дозу своєї крові 40 разів або плазму крові 60 разів - з’являється статус Почесного донора України. Згідно із законом “Про донорство крові та її компонентів”, людина із цим званням має право на:

  • безплатне   позачергове   зубопротезування    (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у  закладах охорони здоров'я, заснованих на загальнодержавній  та комунальній власності;
  •  пільгове  придбання ліків  (із знижкою 50 відсотків їх вартості)  за рецептами,  виданими закладами  охорони здоров'я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
  •  безплатне  забезпечення донорською кров'ю та її  препаратами, необхідними для їх особистого лікування,  за рецептами, виданими закладами охорони здоров'я, заснованими  на загальнодержавній та комунальній власності;
  •  першочергове придбання за місцем роботи або навчання  путівок для санаторно-курортного лікування  та першочергове лікування у закладах охорони  здоров'я, заснованих  на загальнодержавній та комунальній власності  позачергове забезпечення у порядку,  встановленому Кабінетом Міністрів  України, протезами  та іншими протезно-ортопедичними виробами;
  •  використання  чергової щорічної  оплачуваної відпустки у зручний для них час;
  • отримання  надбавки до  пенсії у розмірі  10 відсотків від затвердженого  прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;

Тим часом, до обласної станції переливання крові навідалися і хмельницькі патрульні. Близько 15-ти копів прийшли здати кров для людей, які постраждали в ДТП. Сьогодні, 14 листопада, вони зробили це в рамках тижня безпеки дорожнього руху. Як повідомила начальник відділу зв’язків з громадськістю УПП у Хмельницькій області Анна Стрембіцька, патрульні виконують роль донора кілька разів на місяць. Мовляв, у лікарів є номери телефонів, тож за необхідності терміново здати кров - копи займають першу позицію. 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі
  • Владимир Трофим
    Все це добре. Але спадає на думку, що копи похизуватись більше нічим не можуть - постійні фото копів, що знають кров. А де реальні факти розкритих справ....?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
21:01 Пануватиме антициклон. Прогноз погоди на 2 липня для Хмельниччини 20:31 На 26 вулицях відключатимуть світло у Хмельницькому 2 липня (АДРЕСИ) 20:09 Хмельницька АЕС запрошує на роботу працівників (СПИСОК ВАКАНСІЙ) 19:30 Обірвалось життя чотирьох військових з Хмельниччини. Імена photo_camera Від читача 14:25 Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном 18:55 Магнітні бурі у липні-2025: які дні будуть важкими для метеозалежних 18:29 Судитимуть експатрульного з Хмельницького, який «збирав» хабарі 17:56 Затримуються потяги через Хмельниччину – з рейок зійшли вагони 17:21 Хмельничани отримали нагороди з рук Президента на Софійській площі (ІМЕНА) 16:39 У Хмельницькому потонув військовий Денис Домрачев. З ним попрощались photo_camera 16:00 Шахтар і Динамо в перших турах: календар матчів Епіцентру в УПЛ 15:44 У Хмельницькому п'яний водій в'їхав у автобус 15:12 Ціни на сало і м’ясо: як змінилась вартість свинини у Хмельницькому 14:48 Біля філармонії сталася ДТП: постраждав 20-річний мотоцикліст (ВІДЕО) 14:03 Призначено нового єпископа в Кам’янець-Подільській дієцезії РКЦ 13:19 На міському пляжі Хмельницького небезпечно купатися – МОЗ 12:22 52 тисячі доларів "забутого" боргу: колишнього прокурора підозрюють у шахрайстві 12:00 7 найпопулярніших товарів для інтиму: підбірка з «Полунички» (новини компаній) 11:29 Чи треба міняти документи й таблички, якщо перейменували вулицю 10:35 В Гречанах 1 липня не буде води
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up