Нацгвардійці здали плазму у Хмельницькому: що відомо про процедуру і кому рятує життя

Нацгвардійці здали плазму у Хмельницькому: що відомо про процедуру і кому рятує життя
  • У Хмельницькому бійці Нацгвардії здали плазму крові.
  • Як проходить процедура, яку компенсацію отримують донори та чому плазма критично важлива для порятунку життів?

Військовослужбовці хмельницького підрозділу Національної гвардії України відвідали центр «Біофарма Плазма» та здали плазму крові. Це компонент, який використовують для лікування пацієнтів з тяжкими опіками, імунними порушеннями, ускладненнями після операцій, поранень чи аварій.

Процедура здачі плазми безпечна, добровільна і займає близько 40–60 хвилин. Організм донора відновлюється швидко, а регулярне донорство, за словами лікарів, навіть позитивно впливає на самопочуття та імунітет.

Чому військові здають плазму

— Це ще один спосіб служити людям. У нашій роботі ми звикли допомагати під обстрілами у зоні бойових дій. Але коли ти бачиш, як багато цивільних потребують допомоги у мирному житті, розумієш, що ти потрібен і тут, — каже нацгвардієць Олександр, який здає плазму вже вп’яте.

Відео дня

Уперше став донором нацгвардієць Андрій. Зізнається, що трохи хвилювався, але зрозумів, наскільки важливо це робити:

— Найбільше вразила думка, що моя плазма може врятувати побратима, дитину або людину після аварії. Це – потужна мотивація, — зазначив військовий.

У медичній службі Нацгвардії пояснюють: в умовах війни потреба в плазмі постійно висока — особливо через поранення, опіки або масивні крововтрати.

— Регулярна донація – це реальна підтримка системи охорони здоров’я. Ми постійно маємо справу з наслідками поранень, опіків, крововтрат. Ми добре знаємо, наскільки важлива плазма. Наші військові чудово розуміють цінність кожної донації, і я пишаюся, що в нашому підрозділі є така ініціатива, — каже майор медичної служби Віталій Лисюк.

За словами медиків, одна донація може врятувати не одне життя. Саме тому військові закликають не боятися донорства — це простий крок із великою цінністю.

Що на вас чекає, якщо ви прийшли, як донор

Журналістка нашого видання також відвідувала центр, аби побачити, як проходить процедура на практиці.

На годиннику 10:00. Саме на цю годину я записалася на здачу плазми. Переступивши поріг центру “Biopharma Plasma” на Прибузькій, одразу отримую прохання: «Одягніть бахіли». Далі запрошують до столу й питають: «Ви у нас вперше?» Після кивка — анкета з низкою питань про здоров’я, вагітність, статеві контакти, інфекційні захворювання та попередні донації. Паспорт обов’язковий — дані вносять у систему.

Далі — загальний аналіз крові та тестування на ВІЛ, гепатити B і C. Потім коротка розмова з терапевтом, заміри тиску, зросту та ваги. У моєму випадку — мінімальна доза 650 мл (через вагу трохи понад 50 кг).

В залі 16 кушеток. Перед процедурою рекомендовано випити солодкий чай із печивом. Сідаю на кушетку №14. Медсестра Оксана пояснює процес. Вводять голку, в руку дають м’ячик — його слід стискати, коли загоряється зелений індикатор. Кров проходить через центрифугу: плазма — в окремий мішечок, решта крові повертається в організм із фізрозчином.

Процедура триває близько 40 хвилин і є цілком безболісною. Після завершення радять не вставати різко. Плазму демонструють одразу.

— У вас гарна плазма, — каже лікарка.

Скільки платять за донацію

У Хмельницькому донори плазми можуть отримати грошову компенсацію, розмір якої залежить від обсягу зданої плазми та кількості донацій.

У 2025 році у центрах Biopharma Plasma вона становить від 378 до 440 гривень. Наприклад:

  • Донація 650 мл — 378 грн
  • Донація 700 мл — 397 грн
  • Донація 750 мл — 418 грн
  • Донація 800 мл — 440 грн

Що роблять з плазмою

Виконуюча директорка хмельницького відділення “Biopharma Plasma” Людмила Щербатюк пояснює: із плазми виготовляють препарати, які не мають штучних аналогів. Це:

  • Альбумін
  • Імуноглобулін
  • Біовен Моно
  • БіоКлот

Їх застосовують у хірургії, імунології, онкології, педіатрії, при серцевій недостатності, резус-конфліктах, післяопераційних ускладненнях та аваріях.

— Після здачі плазма заморожується. Якщо не буде донорів — не буде й препаратів. Наприклад, для виготовлення однієї дози альбуміну потрібно 1 літр плазми, — розповідає Людмила Щербатюк.

Окрім користі для пацієнтів, донація має й профілактичний ефект для самого донора: знижує ризик інсульту, інфаркту, тромбоутворення, нормалізує тиск, очищує кров, зменшує рівень холестерину та ризик сезонних алергій.

У день центр на Прибузькій приймає близько 20 донорів. Водночас заклад має можливість обслуговувати до 100 людей щоденно.

Максимально допустима доза за одну донацію — 800 мл. Цей обсяг організм повністю відновлює вже за добу — за умови, що донор споживає достатньо білків у їжі.

Як готуватися до процедури

Донорами можуть стати здорові чоловіки і жінки віком 18-35 років, які мають вагу тіла більш як 50 кілограмів.  Перед записом на здачу плазми, в закладі ознайомлюють з деякими рекомендаціями. Так, за 48 годин треба відмовитися від: 

  • жирне, смажене, копчене;
  • ковбаси, яйця, рибу жирних сортів;
  • молочні продукти;
  • горіхи, банани, цитрусові, виноград;
  • буряк;
  • спеції, маринади, чипси, майонез, кетчуп;
  • алкоголь, енергетики та солодкі напої з барвниками.

Рекомендується:

  • каші, макарони, пісне м’ясо (курка, індичка), овочі, зелень;
  • варення, компоти, морси, вода;
  • легкий сніданок у день донації — каша на воді, хліб із варенням, солодкий чай.

Не можна здавати плазму:

  • під час критичних днів і 5 днів після;
  • при онкозахворюваннях, гепатитах B і C, ВІЛ, хворобах ШКТ, крові чи імунної системи.

Детальніше інформацію можна довідатися за номером  0800 600 003. Записатися онлайн або дізнатися відповіді на часті запитання — за посиланням.

Коментарі

keyboard_arrow_up