Завтра, 6 грудня, День святого Миколая: хто Він та чому приносить подарунки

Завтра, 6 грудня, День святого Миколая: хто Він та чому приносить подарунки
  • Розповідаємо історію свята і традиції.

День Святого Миколая вже вдруге відзначатимемо 6 грудня разом із християнами західного обряду, за григоріанським календарем. За легендою, цього дня добрий чарівник приносить дітям під подушку солодощі та подарунки.

Звідки пішла ця традиція та ким насправді був Миколай, якого нині називаємо Святим? Дізнавайтесь про улюблене свято малечі в матеріалі.

Хто такий Святий Миколай

Святий Миколай, також відомий як Миколай Чудотворець чи Миколай Мирлікійський, був реальною людиною і жив у ІІІ-IV столітті на території сучасної Туреччини. Він народився близько 270 року в місті Патарі, в південно-західній області Малої Азії. Миколай прославився своєю любов'ю до дітей і допомогою бідним. Ще в юності він став опікуном сиріт та знедолених. У житті Миколай був священиком, а згодом – єпископом у сучасній Туреччині. Коли його батьки померли, він отримав величезний спадок, але не став жити в розкошах, а відзначився неабиякою щедрістю, допомагаючи бідним, коли бачив скрутне становище людей. Щоб не принижувати нужденних милостинею, він підкладав свої подарунки їм під двері та вікна. З часом, люди дізналися про доброту Миколая та почали самі до нього звертатися. Миколай допомагав всім, хто потребував допомоги, розраджував, захищав. За переказами, його молитва зцілювала калік та хворих, рятувала від смерті приречених на страту.

Відео дня

Чому Миколай “підкладає” подарунки

За легендою, він хотів допомогти трьом бідним сестрам, яких через злидні ніхто не хотів брати у дружини. Родина сестер жила дуже бідно, і Миколай закинув через димохід три мішечки із золотими монетами. Мішечки впали в оселю і потрапили саме до шкарпеток сестер, які їх розвішали сушити перед вогнем.

Саме цю історію вважають початком традиції підкладати дарунки від імені Святого Миколая. Миколай помер 6 грудня близько 345 - 352 рр. у місті Міра. І згодом в день смерті святого люди почали його наслідувати, підкладаючи подарунки та установили на честь Миколая окреме свято

День Святого Миколая відзначають 6 грудня за григоріанським календарем, на який Україна перейшла у 2023 році, і 19 грудня за юліанським. Святий Миколай у сучасній культурі став святковим персонажем, добрим чарівником, якого ототожнюють з образом християнського святого Миколая Чудотворця.

Як розповідає легенда, нині Святий Миколай мешкає в Раю. Але, раз на рік, він спускається на землю, щоб відвідати діток та зробити їм подарунки гарну поведінку. Зазвичай, Святий Миколай кладе свій подарунок під подушку, в шкарпетки або чобітки і вранці всі чемні діти знаходять під нею цукерки та інші сюрпризи. До тих же, хто погано себе поводив та не слухався батьків, Святий Миколай не приходить. 

Традиція дарувати подарунки дітям на свято розповсюдилась Європою із середньовічної Німеччини. Її перейняли Австрія і Польща, а далі — й Україна. 

 У Радянському Союзі образ Святого Миколая заступив Дід Мороз, який, відповідно до антирелігійної політики очільників компартії, мав стерти образ християнського Миколая. Після того як Україна здобула незалежність, Святий Миколай, традиційна фігура українських зимових свят, став поступово повертатися в масову культуру. 

Читайте також: 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Ангелина Сидоренко

    • + 6 ДЕКАБРЯ (23 ноября ст. ст.) — ВЕЛИКОГО БЛАГОВЕРНОГО КНЯЗЯ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГО (1263).

    Святой благоверный великий князь Александр Невский родился 30 мая 1220 года в городе Переславле-Залесском. Отец его, Ярослав, в крещении Феодор, был младшим сыном Всеволода III. Мать Феодосия Игоревна – рязанская княжна. В 1227 году князь Ярослав по просьбе новгородцев стал княжить в Новгороде Великом. Он взял с собой сыновей, Федора и Александра.

    Начиналось самое трудное время в истории Руси: с востока шли монгольские орды, с запада надвигались рыцарские полчища. В этот грозный час Промысл Божий воздвиг на спасение Руси святого князя Александра – великого воина-молитвенника, подвижника.

    Опасным врагом оставались немецкие рыцари. В 1241 году молниеносным походом святой Александр вернул древнюю русскую крепость Копорье, изгнав рыцарей. Зимой 1242 г. он освободил Псков, а 5 апреля этого года дал Тевтонскому ордену решительное сражение на льду Чудского озера. Крестоносцы были полностью разгромлены. Имя святого Александра прославилось по всей Святой Руси.

    Не доезжая до Владимира, в Городце, в монастыре князь-подвижник предал свой дух Господу 14 ноября 1263 года, завершив многотрудный жизненный путь принятием святой иноческой схимы с именем Алексий. Святое тело его понесли к городу Владимиру и погребли 23 ноября в соборной церкви Рождественского монастыря. Почитание благоверного князя началось сразу же по его погребении. Общецерковное прославление св. Александра Невского совершилось при митрополите Макарии на  соборе 1547 г. К молитвам святого князя, прославившегося обороной Отечества, правители и полководцы прибегали во все последующие времена, и прибегают до сих пор.

    Святый благоверный великий княже Александре, моли Бога о нас.

    ТРОПАРЬ, глас 4
    Яко благочестиваго корене/ пречестная отрасль был еси, блаженне Александре,/ яви бо тя Христос, яко некое Божественное сокровище Российстей земли,/ новаго чудотворца, преславна и богоприятна./ И днесь сошедшеся в память твою верою и любовию,/ во псалмех и пениих радующеся славим Господа,/ давшаго тебе благодать исцелений,/ Егоже моли спасти град сей,/ и державе Российстей/ богоугодней быти,// и сыновом Российским спастися.

    КОНДАК, глас 4
    Якоже сродницы твои Борис и Глеб/ явишася тебе с Небесе в помощь,/ подвизающемуся на Велгера Свейскаго и воев его,/ тако и ты ныне,/ блаженне Александре,/ прииди в помощь твоим сродником// и побори борющия ны.

    МОЛИТВА
    Скорый помощниче всех усердно к тебе прибегающих и теплый наш пред Господем предстателю, святый благоверный княже Александре! Призри милостивно на ны недостойныя многими беззаконии непотребны себе сотворшия, к раце мощей твоих ныне притекающия и из глубины сердца тебе взывающия: ты в житии своем ревнитель и защитник православныя веры был еси, и нас в ней теплыми твоими молитвами непоколебимы утвер­ди. Ты великое, возложенное на тя служение тщательно проходил еси, и нас твоею помощию пребывати коегождо, в нейже призван есть, настави. Ты, победив полки супостатов, от пределов Российских отгнал еси, и на нас ополчающихся всех видимых и невидимых врагов низло­жи. Ты, оставив тленный венец царства земнаго, избрал еси безмолвное житие, и ныне праведно венцем нетлен­ным увенчанный, на небесех царствуеши, ходатайствуй и нам, смиренно молим тя, житие тихое и безмятежное и к вечному Царствию шествие неуклонное твоим предстательством устрой нам. Предстоя же со всеми святы­ми Престолу Божию, молися о всех православных христианах, да сохранит их Господь Бог Своею благодатию в мире, здравии, и благоденствии, и всяком благополучии в должайшая лета, да и присно славим и благословим Бога, в Троице Святей славимаго Отца, и Сына, и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

    Читач90 reply Ангелина Сидоренко

    Щезни бісова сектантка.

keyboard_arrow_up