8 квітня закінчується Великий піст. Традиційно він триває 48 днів. В цей час заборонені гучні гуляння, розваги та веселощі. Вінчати молодят під час посту в церквах, переважно, відмовляються. Тому не дивно, що бум вінчальної обрядовості спостерігається саме після пасхальних свят.
Обряд вінчання – це священне таїнство до якого потрібно ретельно готуватися. Як обрати вдалу дату для церковного шлюбу, журналісти vsim.ua запитали у священнослужителів різних конфесій.
Іван Данкевич, настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці Української греко-католицької церкви
- Бажано вінчатися у час, коли немає посту. Щодо церковних свят категоричної заборони немає. Проте є застереження, що краще в ці дні віддавати шану тому, чий день святкується. Ми просимо наречених звертатися з приводу вінчання до нас хоча б за три місяці. Для того, щоб провести передшлюбну катехизацію. Це спілкування зі священником, де він пояснює обов’язки до та під час вінчання. Адже це зовсім інший стан до якого потрібно готуватися. Не важливо в який день вінчається подружжя. Таїнство вінчання – це запрошення Бога в свою сімʾю.
Греко-католики досить ліберальні до вибору вінчальних дат. Якщо майбутнє подружжя хоче жити у священному таїнстві, вони можуть обрати будь-який час для вінчання. Проте, священнослужителі говорять, що краще віддавати перевагу дням, які не стосуються посту.
Пости 2018:
Строгі пости 2018:
Анатолій Білоус, настоятель костелу Христа Царя Всесвіту
- Таїнство вінчання ми можемо проводити в будь-який час. Єдине, що заборонено робити гучні забави. А весілля безпосередньо пов’язане з гучними забавами, тому воно переноситься на будь-який день, окрім посту. Приготування до вінчання вимагає пів року, це крок на все життя, тому потрібно ставитися до нього відповідально.
У римо-католиків також немає категоричних заборон щодо вінчання під час церковних свят або постів. Є лише рекомендації. Якщо пара планує тиху сімейну церемонію, то повінчати можуть і під час посту. Головне щире бажання наречених та їх готовність до праведного подружнього життя.
Антоній Махота, митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський, УПЦ КП
- Готуватися до вінчання потрібно, насамперед, внутрішньо. Не для церкви, а для самих себе. Перш за все, молоді люди мають для себе зрозуміти: хочуть чи не хочуть вони жити спільно, і чи хочуть вони це засвідчити перед Богом. В ідеалі, як раніше велося, підготовка до вінчання триває рік.
Православні мають перелік заборон. У них чітко прописані дні календаря, в які наречених не вінчають. Список табу на вінчальні церемонії не обмежується лише постами. У православних храмах не повінчають також у церковні свята та кожного вівторка, четверга та суботи протягом усього року.
Не відправляється вінчання
У державних органах реєстрації актів цивільного стану у весняний період також ажіотаж. Якщо бажання повінчатися виявляють не усі молодята, то традиційної реєстрації в органах РАЦС – не обійтися. Сама процедура укладання шлюбу в Україні – безкоштовна. Сплатити доведеться лише державне мито за видачу свідоцтва про шлюб – 85 копійок. Проте, якщо схема «прийшли-поставили підпис-пішли» не влаштовує, можна замовити урочисту церемонію з різними елементами урочистостей.
Скільки коштує таке задоволення у Хмельницькому журналісти vsim.ua дізнавалися безпосередньо у начальника міського відділу РАЦС Марини Зубової.
- Цього року прайс на весільні церемонії був змінений, згідно наказу територіального управління юстиції в Хмельницькій області «Про встановлення та затвердження розмірів оплати за надання працівникам відділів державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницької області платних послуг», - пояснює Марина Євгенівна.
Шлюбний обряд відноситься до категорії платних послуг. Тому, щоб одружитися під марш Мендельсона та почути урочисте привітання від реєстратора, доведеться викласти трохи більшу саму ніж минулого року.
На вартість церемонії, перш за все, впливає дата реєстрації, - пояснюють в міському відділі РАЦС. Одруження у вихідні дні (неділя, понеділок) та у свята – коштуватиме дорожче. Різняться ціни і за повний та скорочений обряд.
Виїзні церемонії у міському відділі РАЦСу не практикують. У приміщенні є два чудових зали для реєстрації, тому, зазвичай, молодята обирають саме їх. Послугою реєстрації актів цивільного стану за межами відділу державної установи користуються переважно учасники програми «Шлюб за добу, - пояснюють працівники РАЦСу.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.