Жіноче здоров’я. Гінеколог з Хмельницького розповіла про наслідки нерегулярних обстежень

- Регулярні візити до гінеколога можуть попередити чимало захворювань, які протікають безсимптомно.
- Саме це допомагає пацієнткам зберегти жіноче здоров’я.
- Гінеколог медичного центру “Oxford Medical” Альона Жолкевська розповіла кому і як часто треба відвідувати гінеколога.
- Пояснила, які обстеження варто проходити жінкам і коли слід йти до лікаря, не відкладаючи “на потім”.
- Про все це в інтерв’ю.
Гінеколог Альона Жолкевська в інтерв’ю розповіла, кому і як часто потрібно ходити до жіночого лікаря. Поділилася історіями з власної практики, у яких пацієнтки стикнулися із неприємними наслідками нерегулярних візитів до гінеколога. Медик пояснила, чому правило “Не болить - значить не піду на огляд” є помилковим. І розказала, без яких обстежень не обійтися жодній жінці. Детальніше про все це читайте в матеріалі.
Жінки часто не відвідують гінеколога, бо в них нічого не болить. Чи є це причиною для уникання візитів?
-
Ходити на профілактичні огляди до гінеколога - це дуже важливо для жінки. Сьогодні є дуже багато захворювань, які протікають безсимптомно. Тобто можна нічого не відчувати, а насправді патологічні зміни вже відбуваються в організмі. Якщо вчасно не пройти обстеження - це може призвести навіть до онкології. Тому однозначно необхідно піклуватися про жіноче здоров’я. До цього поняття включаємо регулярність менструального циклу, можливість жінки жити статевим життям, вагітність та інше.
Кому і як часто потрібно ходити на огляд до гінеколога?
-
Все залежить від наявності хронічних захворювань або інших проблем зі здоров’ям жінки. Попередньо рекомендується відвідувати гінеколога один раз на рік. Навіть якщо самопочуття відмінне, необхідно пройти профілактичний огляд. Натомість якщо діагностовані хронічні захворювання чи будь-які інші, ходити на прийоми треба частіше. Скажімо, раз на пів року. Наприклад, наявність проблем із шийкою матки чи міом вимагає постійного контролю лікаря. Тому такі жінки мають обстежуватися частіше, ніж раз на рік.
Чи впливає вік пацієнтки на регулярність візитів до лікаря?
-
Якщо говорити про профілактичний огляд - то вікова категорія не має значення. Скажімо, молоді дівчатка мають регулярно відвідувати лікаря, як тільки починають вести статеве життя. А загалом профогляд раз на рік мають проходити всі жінки до 65 років. За винятку тих пацієнток, які мають хронічні чи інші захворювання, про що згадувалося вище.
Які обстеження охоплює профілактичний огляд?
-
Профілактичний огляд включає в себе мазок на флору. Лікар бере його із трьох точок - уретри, цервікального каналу та із вагінальних виділень. Такий мазок дозволяє виключити або запідозрити запальний процес. Ще одне обов’язкове обстеження - ПАП-тест. Іншими словами - цитологічний скринінг. Він допомагає передчасно виявити передракові стани шийки матки. Ще одна складова цього обстеження - тест на вірус папіломи людини. До речі, доведено, що понад 90% раку шийки матки викликається саме вірусом папіломи. Вже за результатами цих аналізів можуть бути призначені інші обстеження. Наприклад, кольпоскопія - тобто огляд шийки матки під мікроскопом.
Як часто жінкам варто проходити обстеження молочних залоз?
-
Гінеколог - це і той лікар, який займається обстеженням молочних залоз. Жінкам до 40 років необхідно раз на рік робити УЗД. Це проводиться в першу фазу менструального циклу. Після 40 років пацієнткам роблять мамографію. Якщо у жінки немає скарг - то обстеження цим методом відбувається раз на 2 роки.
Ви казали, що багато захворювань можуть протікати безсимптомно. Назвіть деякі з них.
-
Так, дійсно, безсимптомно протікає багато захворювань. Зокрема - дисплазія шийки матки. Жінка жодного дискомфорту може не відчувати, а по факту патологічний процес вже відбувається у клітинах. Прояви у вигляді виділень чи болю часто бувають при діагностиці захворювання на пізній стадії. В результаті, це може зводитися до онкопатологій, - пояснює гінеколог. - Безсимптомно можуть протікати запальні захворювання та інфекції, що передаються статевим шляхом. А це, своєю чергою, пов’язано з певними захворюваннями шийки матки. Такими, як ерозія або вірус папіломи людини. Все це вчасно виявляється на регулярних профілактичних оглядах. Тому ми й говоримо про їхню важливість.
Окрім наявності хронічних захворювань, що може сигналізувати про відвідування гінеколога поза графіком?
-
Одне з причин - порушення менструального циклу. Хочу сказати, що дуже часто жінки плутають, що таке регулярний цикл. Його тривалість у нормі - від 24 до 38 днів. А тривалість менструації допускається до 8 днів, - розповідає гінеколог. - Те, що найчастіше на сьогодні зустрічається - це виділення. Якщо є свербіж, печіння чи дискомфорт, виражений біль під час менструації чи статевого акту - це свідчить про проблему. Тому необхідно звернутися до гінеколога й не чекати того самого візиту раз на рік, - пояснює лікарка. - Що стосується молочних залоз - якщо жінка помітила в себе якесь ущільнення чи деформацію соска, також варто прийти на огляд.
Чи на вашій практиці зустрічаються жінки, які відвідують гінеколога вкрай рідко?
-
Так, такі випадки бувають. Востаннє в мене було декілька жінок, віком приблизно від 40 до 45 років, які не були в гінеколога щонайменше 13 років. Останній раз вони обстежувалися після пологів. Внаслідок цього в таких пацієнток діагностували різні захворювання. У когось поліп шийки матки. У когось - підозра на дисплазію важкого ступеня. Це досить серйозна проблема, яка вимагає консультації онкогінеколога. Якби ці жінки проходили регулярне обстеження - все можна було б завчасно діагностувати.
Які ще можуть бути наслідки нерегулярних візитів до жіночого лікаря?
-
Найпоширеніші наслідки нерегулярних візитів - інфекції, що передаються статевим шляхом. Особливо в групі ризику жінки, які не мають постійного статевого партнера. Або ті, в кого він змінився, але не обстежився. Це, до речі, теж є причиною, щоб звернутися до гінеколога, - пояснює гінеколог. - Якщо досить тривалий час жінка не проходить вчасно огляд, інфекція в організмі викликає запальний процес, який може призвести до таких проблем, як ендометрит. Йдеться про запалення внутрішньої оболонки матки. Коли запалення поширюється окрім матки, ще й на маткові труби - це призводить до непліддя або розвитку позаматкової вагітності.
Чи є серед захворювань ті, що з часом “помолодшали”?
-
Помолодшали на сьогодні захворювання, які стосуються шийки матки. Серед них дисплазія. Якщо раніше їх діагностували здебільшого у пацієнток старшої вікової категорії, зараз навпаки. Якщо говорити про інфекції, які передаються статевим шляхом - то, певно, це для жінок будь-якої вікової категорії актуально. Причина - не звертаються вчасно до лікаря. Або, як часто в нас люблять жінки - займаються самолікуванням.
Як жінці обрати саме свого гінеколога?
-
На першому місці, звісно, психологічний фактор. Жінка має не боятися звертатися за допомогою. І не хвилюватися за те, що їй буде боляче чи дискомфортно. Деякі турбуються через елементарні речі - що треба роздягнутися. При виборі гінеколога обов’язково варто звернути увагу на його досвід і стаж роботи, почитати відгуки. До прийому треба підготуватися і морально, і психологічно. Перед цим можна взяти нотатник і записати всі питання до лікаря. Це зробить візит максимально корисним.