16 липня «не за горами»: що очікує на військовозобов’язаних, які не оновлять дані

-
В громадян було 60 днів на уточнення своїх актуальних даних.
-
Тим, хто цього не зробить загрожує штраф.
-
Із 16 липня ТЦК та СП почнуть розсилати повістки поштою.
Уже 16 липня закінчується термін оновлення даних для військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років. Згідно із мобілізаційним законом, це вони мали зробити протягом 60 днів – починаючи із 18 травня. Зараз у громадян на це залишився тиждень. Тим, хто цього не зробить – загрожують штрафи, а також затримання поліцією. Розповідаємо детальніше.
Намагаються встигнути
Військовозобов’язані можуть оновити свої дані трьома способами: безпосередньо у Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, в Центрі надання адміністративних послуг або через мобільний додаток «Резерв+». Ще у травні лише в ТЦК у військо-обліковий документ вклеювався спеціальний QR-код, відсканувавши який військовослужбовці ТЦК або ж поліція могли перевірити інформацію про людину.
Із 25 червня такі QR-коди почали видавати у ЦНАПах. Це й стало причиною величезних черг до центрів адмінпослуг у Хмельницькому, – про це журналістці vsim.ua розповіли чоловіки, які й стоять у черзі до ЦНАПу по вулиці Грушевського. На той момент, близько полудня, очікували орієнтовно 15 осіб. Однак, кажуть люди, вранці тут в рази більше людей: іноді навіть по декілька сотень. Така ж ситуація і біля центру адмінпослуг по вулиці Соборній – про це стало відомо із соціальних мереж та коментарів читачів vsim.ua.
– Там (ЦНАП по Соборній, – прим.автора) обично зранку десь під 500 чоловік. Я вже тоже третій день стою і пройти не можу. Сьогодні в них (В ЦНАПі) сервер не працював до 11 години взагалі. Вчора з Водоканалу стояли чоловіки, в них бронь. І вони з понеділка, тільки вчора в ввечері (3 дні, – прим.автора) все це пройшли. Щоб ви розуміли, вчора тут чоловік прийшов, він був перший, в 4:20. Комендантська година, але куди діватися? А пішов він звідси було десь пів 4 дня, – розповіли чоловіки.
На питання чому люди обрали саме цей спосіб оновлення даних чоловіки відповіли наступне:
– В Резерві реєструєшся – в них постійно якась «фігня»: то недостатньо даних, то ще щось. А що там в тому військкоматі? Там двері відкриваються в одну сторону.
Один із чоловіків розповів: він намагається потрапити всередину уже два дні. Вперше прийшов напередодні о 5 ранку, однак оновити дані так і не встиг. На момент спілкування, о 12 годині дня, хмельничанин сумнівався, що це вдасться йому і нині. Хоча у нього є талон до ЦНАПу, який взяв заздалегідь.
– Ми маємо шанс прорватися, в нас є талончики. Хоча на табло з талончиками нам сказали не дивитися, вони всередину викликають так. В мене написано, що переді мною 12 людей. Прийняти можуть 20.
– Давайте візьмемо Хмельницький. Населення в нас орієнтовно 300 тисяч. Візьмемо чоловіків, які мають оновити дані – нехай 50 тисяч. Там видають 100 номерків (по Соборній, – прим.автора) тут видають 20 номерків – талонів, скільки можуть людей прийняти. Скільки за день може оновити дані? Як ми можемо це все встигнути?
Система часто не працює
Журналістка vsim.ua звернулася за роз’ясненнями до керівництва Хмельницького Управління адміністративних послуг. Там пояснили: всі проблеми через неналежну роботу системи «Дія». Дуже часто програма не працює коректно, тому й виникають затримки.
– В нас проблем немає, ми сидимо і працюємо, голови не підіймаємо. Коли система працює – то приймає багато, всіх бажаючих, всіх, хто був, – розповіла заступниця директора Управління адміністративних послуг Хмельницької міської ради
Олена Ігнатенко.
Статистичні дані
За даними Міноборони, станом на 7 липня уточнили свої дані майже 3 млн 200 тис. українців, серед них 2 млн 300 тис. – через «Резерв+», а через ТЦК – орієнтовно 400 тис. Лише з перший тиждень липня оновило свої дані півмільйона осіб – саме через мобільний додаток та ЦНАПи.
А ось як проголосували читачі vsim.ua про оновлення даних.
За словами народного депутата України Дмитра Наталухи, загалом в Україні налічують понад 11 мільйонів чоловіків віком від 25 до 59 років, які потенційно можуть підлягати мобілізації. З них 565 тисяч – заброньовані, ще до 1,5 мільйона, на думку парламентаря, можуть мати інвалідність. Та все це – попередні дані.
Повістки поштою та штрафи
Інформація про те, що очікує військовозобов’язаних після 16 липня, регулярно зазнає уточнень. Зокрема ще місяць тому в Міноборони заявляли, що по завершенню терміну, повістки отримуватимуть ті, хто вже оновив дані – на проходження ВЛК. Днями в міністерстві уточнили: їх надсилатимуть тим, хто навпаки, не уточнив інформацію про себе протягом цих 60 днів.
Громадяни отримуватимуть повістки поштою рекомендованим листом. Якщо військовозобов’язаний відмовляється забирати її або ж просто ігнорує – вона все одно вважатиметься врученою. Дві такі пропущені повістки й особу вважатимуть «ухилянтом». Поліції дається право на затримання цієї людини й примусове доставлення до ТЦК на оновлення даних. До слова, мер Житомира Олег Смаль днями оголосив, що міська рада за наказом ТЦК та СП розсилатиме повістки поштою.
– Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки згідно з розпорядженням начальника ТЦК та СП звернувся до міської ради щодо розсилки даних повісток. Вони формують список, передають нам повістки, а ми надсилаємо рекомендованим листом військовозобов`язаним особам. Якщо після цього військовозобов`язаний відмовився від вручення рекомендованого листа та не з`явився до ТЦК, сповіщається поліція. Правоохоронці проводять розшук військовозобов`язаного та доставляють його до центру комплектування. Після цього на нього складається адмінпротокол від 17 тисяч гривень, – пише «Суспільне. Житомир» посилаючись на слова міського голови Олега Смаля.
Тим, хто не оновив свої дані загрожує адмінвідповідальність: штрафи від 17 000 до 25 500 гривень. Для посадових та юридичних осіб розмір стягнення більше: від 34 000 до 59 500 гривень. Варто зауважити: навіть якщо чоловік прийшов до ТЦК та СП уточнити дані, але у нього і досі немає військово-облікового документа, який він мав оновити при настанні 27 років – постанову про правопорушення теж можуть скласти.
У Міністерстві юстиції України зазначили: якщо громадянин, на якого складена відповідна постанова, не оплатить штраф вчасно – майно такої особи можуть заарештувати.
– Нагадаємо, що у разі, якщо ТЦК наклав своєю постановою штраф на особу, яка ухиляється від військового обліку, і ця особа не поспішає добровільно його сплатити, це може загрожувати арештом коштів на рахунках боржника, подальшим списанням коштів з цих рахунків, а також арештом майна з метою його подальшої реалізації, – йдеться у повідомленні Мін’юсту.
Читайте також:
За ухилення від мобілізації двоє мешкаців Хмельниччини сядуть у в’язницю
Четверо хмельницьких військових представлятимуть Україну на «Іграх нескорених» в Канаді
У Кам'янці проведуть забіг, щоб зібрати кошти на РЕБ для захисників
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Юрій Лавренов
Голина К