Чотири дружини та плани на мечеть. Як живуть мусульмани у Хмельницькому (ФОТО)

-
Відмовляються від свинини, алкоголю та тютюну.
-
Моляться п'ять разів на день, а екстремістів називають провокаторами.
-
Як живуть, скільки разів одружуються та у що вірять хмельницькі мусульмани.
-
Дивіться й читайте у репортажі.
Один із вечорів журналістки ВСІМ завершувався не звичною дорогою додому, а пошуками мечеті у Хмельницькому. Вона розташована на Заводській, на другому поверсі комерційного приміщення. Крокуючи не вельми людною вулицею, очікувала зустріти переселенців з країн Сходу. Та, попри поширений стереотип, не всі мусульмани є арабами.
Абдул Маджид, Назір та Настя народилися й виросли в Хмельницькому. Усі троє прийняли іслам за власним бажанням. Вони розповіли про те, як живуть за ісламськими законами у християнському суспільстві.
Затишок
Приміщення на Заводській, 34 хмельницькій громаді мусульман слугує мечеттю. До розкоші турецьких чи аравійських святинь йому далеко. Зате тут по домашньому затишно. Є декілька кімнат, одна з яких служить передпокоєм, інша - місцем для молитви, ще декілька приховані за фіранками.
21-річний Абдул Маджид (ім'я при народженні - В'ячеслав) - наймолодший в Україні імам, духовний лідер громади мусульман. Він розповів, що в Хмельницькому живуть від 3 до 5 тисяч людей, які вважають себе мусульманами. До мечеті на обов'язкову молитву щоп'ятниці приходять 20-30 осіб.
У кого вони вірять?
-
Слово “іслам” у перекладі з арабської означає “покірність”. Перед ким? Звісно, перед Богом. Він створив абсолютно все й усе відбувається з його волі,- сказав Абдул Маджид.
Згідно з ісламом, в різні часи Аллаг посилав до людей пророків. Серед них багато біблійних постатей - Нух (Ной), Ібрагім (Авраам), Муса (Мойсей), Дауд (Давид), Іса (Ісус). Кожен з них залишав писання, які сучасні мусульмани визнають й у які вірять.
Однак в житті послуговуються тільки посланням Мухаммеда - останнього пророка. Він залишив їм священний Коран та власний життєпис - Хадиси. У цих джерелах містяться закони шаріату, що регулюють усі сфери життя його послідовників.
-
Людина має все робити згідно з шаріатом. Хочеш торгувати, інвестувати, одружитися, розлучитися, залишити спадок, здати в оренду своє приміщення - на все це є правила. Якщо людина так живе - це мусульманин, що практикує віру, - сказав імам.
Мусульмани читають Коран тільки арабською мовою й не визнають перекладів. Кажуть, саме арабською писання було послане Мухаммеду.
-
Іншими мовами можна дати тільки тлумачення текстів Корану. Що стосується перекладів, то в них багато висловів суперечать не лише ісламським законам, а й основам віри. До прикладу, приписують Богу руки, ноги, емоції. Тобто уподібнюють Його створінням. Це неправильно, - сказав імам.
Про можна та не можна
Дозволене, в ісламі називають халяль, заборонене - харам. Ці поняття стосуються усього - від харчування до вибору професії.
Халялем вважають м'ясо тільки тих тварин, яких убив мусульманин, християнин чи юдей шляхом перерізання шиї. Шаріат забороняє вживати в їжу свинину та м'ясо хижаків.
-
Бог заборонив їсти свинину, тому ми її не їмо. Від цього маємо додаткову користь для організму. Навіть наука визнає, що свинина шкідлива, бо в цих тварин немає потових залоз, вони їдять все підряд. Також науковці підтверджують, що коли тварині перерізають горло, стікає більше крові й м'ясо стає кориснішим, - зауважила Настя.
Мусульманам не можна пити алкоголь, вживати наркотики, їсти комах, користуватися срібним та золотим посудом. Заборонено знущатися з тварин, зокрема, варити раків живцем.
Жінкам не можна відверто одягатися, а чоловікам носити шорти вище колін. Небажано курити кальян, користуватися біткоїнами та сидіти з дівчиною за однією партою. І це ще невичерпний список заборон.
Мусульмани не можуть продавати алкоголь, працювати коміками, які перевдягаються у жінок, з депутатського крісла голосувати за закони, що суперечать ісламу та працювати в податковій службі.
-
В ісламській державі немає податків. Є джізья, харадж, ушр й закят. Джізья - це плата невірних за договором безпеки.Держава їх захищає, відповідно, вони платять за це гроші. Харадж та ушр - це плата за землю. Закят - це обов'язкова пожертва, яку раз в рік має дати кожен мусульманин. Але не можна взяти й вигадати ПДВ чи податок на екологію. В ісламі їх немає, тому мусульманин не може працювати податківцем, - сказав імам.
Про обов'язки
Кожен вірний мусульманин п'ять разів на день має здійснювати намаз - обов'язкову молитву. Під час неї читають сури (розділи - прим. авторки) з Корану та б'ють поклони.
-
Один намаз займає 5-10 хвилин, - зауважив Назір.
Час для кожної з п'яти молитов визначається заздалегідь. У країнах, де є великі мечеті з мінаретами, його повідомляють спеціальні службовці - муедзини. Там, де таких мечетей немає, віряни користуються мобільним додатком з визначеними інтервалами часу.
Молитися потрібно тільки в напрямку Кааби - кубічної святині чорного кольору, що розташована в центрі мечеті в місті Мекка. Щороку туди прямують мільйони людей, щоб здійснити хадж - обов'язкове паломництво для усіх спроможних вірних.
Крім намазу та хаджу, усі здорові мусульмани зобов'язані дотримуватися посту під час священного місяця Рамадан. У цей час їм заборонено їсти, пити та мати сексуальні стосунки впродовж світлового дня. Їдять вони тільки перед сходом сонця та після його заходу.
І ще одне - раз у рік мусульманин має давати закят, про який вже йшла мова вище.
Кожен мусульманин має сумлінно виконувати свої буденні обов'язки. Чоловік - утримувати родину, жінка - бути хорошою дружиною та матір'ю. Вона працювати не зобов'язана, хоча може. Батьки мають обов'язки перед своїми дітьми, діти перед батьками, працівники перед роботодавцями.
-
Усе це релігійні обов'язки. Якщо людина їх виконує, вона гідна нагороди від Бога, якщо ні - вона грішить. В ісламі немає такого поняття - релігія окремо, життя окремо, - сказав імам.
Про свята
У мусульман є два основних свята - Ід аль-Фітр та Ід аль-Адха.
Ід аль-Фітр - це свято закінчення 30-денного посту в місяць Рамадан.
Ід аль-Адха або Курбан Байрам - це свято жертвоприношення, під час якого мусульмани ріжуть баранів. Тварину потім ділять на три частини. Одну віддають біднякам, іншу - друзям та знайомим, ще одну залишають собі.
-
У нас немає традиції святкувати Новий рік. Наші діти не вірять у Діда Мороза. Якщо ми знаємо, що його не існує, то й не розповідаємо про нього малечі, - сказав Назір.
-
Якщо у події негативне смислове навантаження, ми її не відзначаємо. До прикладу, ми не визнаємо Гелловін, попри те. що дітям у цей час роздають цукерки, - зауважила Настя.
Весілля
Церемонію шлюбу в ісламі називають нікях. Його укладають тільки після сватання. Якщо чоловіку подобається жінка й він хоче взяти її за дружину, він має попросити її руки у батьків.
Нікях - це, по суті, це шлюбний договір. Однією зі шлюбних традицій є магр - весільний подарунок чоловіка своїй дружині. Жінка може попросити у нього, що забажає - гроші, коштовності, автомобіль, квартиру, будинок.
-
Під час одруження у присутності двох свідків майбутня дружина говорить: “Я віддала себе тобі за дружину за магр, до прикладу, 1 000 доларів”. Чоловік у відповідь говорить: “Я взяв тебе за дружину за магр 1 000 доларів”. Все. Це може бути навіть не в мечеті, - розповів імам.
Жінка може розпоряджатися магром як їй заманеться.
Про чотирьох дружин та українські реалії
Мусульманин одночасно може мати до чотирьох дружин. Це загальновідомий факт. Однак це не обов'язково. До того ж якщо чоловік вважає, що він може несправедливо ставитися до когось з них, йому не варто мати більше однієї дружини.
-
Якщо до якоїсь з дружин чоловік більше прив'язаний - це його особиста справа. Але до всіх він має ставитися однаково, - кожній приділяти час, кожну однаково забезпечувати, - сказав імам.
За його словами, в хмельницькій громаді є тільки дві сім'ї, де чоловік одружився з двома жінками. Дружини у такій полігамній сім'ї мають жити окремо, а в ідеалі - мати окремі квартири або будинки.
Імам розповів, що чоловік має підтримувати достаток жінки на тому рівні, на якому та жила ще до заміжжя. Якщо вона носила бренди, він не може змусити її носити дешевий одяг. Також він додав, що мусульманин може одружитися з християнкою або юдейкою, але мусульманка може вийти заміж лише за мусульманина.
Чоловік - голова
Моя співрозмовниця Настя прийняла іслам у 16-річному віці. Вона любить підбирати одяг зі смаком, а традиційний головний убір хіджаб одягає із задоволенням.
Настя розповіла, що мусульманка може носити одяг будь-якого кольору. При цьому він має бути скромним, закривати тіло. Штани носити можна, але не бажано. Обов'язково потрібно покривати голову.
-
Жінка може відкривати лише межі лиця й руки, - сказала Настя.
В ісламі заміжня мусульманка може вийти з дому лише з дозволу чоловіка.
-
Це потрібно, щоб чоловік знав, де жінка заради її ж безпеки, - сказала Настя.
-
Але подорожувати вона може тільки у компанії близьких людей - або з родичами, або з подругами, - сказав імам.
Про терористів
Хмельницькі мусульмани вважають, що так звані “ісламські” екстремістські рухи, створені на руку ворогам ісламу, зокрема США, котрі претендують на світову гегемонію. Кажуть, метою таких рухів є дискредитація ісламу, бо він пропагує геть інші цінності, ніж ліберальне суспільство.
-
Ми виступаємо проти багатьох ідеологій, які кажуть: хочеш пити - пий, хочеш колотися - колись, хочеш мати одностатеві стосунки - вперед. Відповідно, деякі люди борються проти нас, - сказав імам.
Каже, що зі справжнім ісламом терористичні акти не мають нічого спільного.
-
Екстремізм з'являється, коли люди не розуміють того, що написано в Корані. Тоді людина впадає у крайнощі, - сказав імам. - Ми бажаємо іншим добра. Згадайте, вселенський патріархат знаходиться в Стамбулі. Мусульмани не підтримують християнський рух, але ми не хочемо залякувати християн. Зрештою, як іслам поширювався б, якби ми мали правило вбивати людей?
Про життя в Хмельницькому
Люди, які дотримуються приписів ісламу, у Хмельницькому зустрічаються з труднощами. Настя розповіла, що дівчат у хіджабі не завжди хочуть брати на роботу. Крім того, в робочий час мусульманин має знайти час на молитву. Вона триває всього кілька хвилин, але через обов'язкові поклони може привернути увагу та спровокувати неадекватну реакцію.
-
Один чоловік з нашої громади працює в службі судової охорони. Коли потрібно, він здійснює намаз. Це не сподобалося його колегам й одного разу вони зібралися навколо нього, виставили в центр й дорікали за молитву, - розповів імам.
За словами Назіра, найрізкіше реагують родичі, коли хтось із сім'ї стає мусульманином Причина цьому - суспільні стереотипи, пов'язані з екстремістами. У такій ситуації опинилася й Настя після того, як прийняла іслам у 16-річному віці.
-
Я перестала вживати алкоголь, почала правильно харчуватися й носити трохи довший одяг. Мама це дуже критично сприйняла. Вона начиталася про терористів й боялася, що я поїду підриватися, - розповіла дівчина.
Про плани на мечеть
У Хмельницькому мусульманам виділили окремий сектор на кладовищі. Він розташований у Раковому, поруч з християнськими похованнями.
Попри це громаді досі не вдавалося домовитися з міською владою щодо будівництва мечеті.
-
В Україні релігійні організації відповідно до законодавства мають право отримати ділянку землі на будівництво культової споруди. У нашому випадку це мечеть. Наша громада подавала заявки до міської ради з проханням про землю ще у 2012 році. Нам то відмовляли, то розгляд питання переносили, то депутати утримались. Свободівці вийшли з мітингом й почали протестувати перед міською радою. Зараз ми орієнтуємося на те, щоб все зробити самотужки. Купити землю, збудувати приміщення. На жаль, іншого варіанту в нас немає, - розповів імам.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
На жаль, пізно прочитав Ваш коментар. Зв"язатись зі мною можна по електронній адресі [email protected]