Інвалідність за гроші: які суми МСЕК називає хмельничанам

-
Хмельничани розповіли, які суми за оформлення інвалідності їм називали цього року й в минулі.
-
Дізнавайтеся подробиці.
Гроші в кожному куточку квартири. Брендові прикраси і коштовності. Підроблені документи й списки «ухилянтів» із прізвищами та фіктивними діагнозами. Історію керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи обговорює вся країна. Їй, нагадаємо, повідомили про підозру в незаконному збагаченні. Суд відправив Тетяну Крупу під варту з можливістю внесення застави в розмірі 500 мільйонів гривень.
Тим часом хмельничани в коментарях під новинами про Тетяну Крупу не стримують своїх обурень. Деякі розповідають про власний досвід, що стосується оформлення інвалідності в обласному центрі МСЕК. Більшість кажуть – групу встановлюють лише за гроші в кишеню лікарям.
Журналістка vsim.ua поспілкувалася з хмельничанами і дізналася, які конкретно суми їм озвучували цього року та раніше. А також – інші історії, в яких йдеться про відмову в оформленні групи інвалідності. Усі ці розповіді є анонімними. Джерела інформації відомі лише редакції.
5 історій хмельничан
«З 2008 року ніхто безкоштовно групу не отримував»
- У Крупи ще з 2008 року безкоштовно ніхто групу не отримував. Або ти платиш, або тебе замурижать і відправлять на підтвердження діагнозів в Дніпро, але не в Вінницю, де є інститути. Бо Крупа знає, що людина, яка ледве рухається не поїде через всю країну в Дніпро. Коли я оформлявся на групу в 2014 році мені перед МСЕК посередник Крупи сказав 300 ₴, так, як я не один раз лежав в лікарні і в мене є виписки на групу. А якщо ти здоровий – то це 700₴, станом на 2014 рік. Коли я відмовився платити, мені сказали що в Крупи безкоштовно не вийде.
«Третя група на три роки – 6,5 тисяч доларів»
- Це було цього року. Я маю проблему з ногою, після операції. Мій лікар сказав, що можна оформити групу інвалідності. Коли прийшла за консультацією щодо цього, в обласну лікарню, мені сказали, що третя група на три роки коштує 6,5 тисяч доларів. А друга група на три роки – 8,5 тисячі доларів. Я була в шоці, розвернулась і пішла.
«Я не давала нікому грошей і групу не встановили»
- Це було у 2019 році. Моїй мамі на той момент було 82 роки. У неї була друга група інвалідності. Після того як їй ампутували кінцівку, лікар нам сказав, що можна зробити першу групу інвалідності. Оскільки і без ампутації у неї було повно захворювань. Наприклад, астма, інсульт, великі проблеми з серцем. Ми підготували всі документи, подали їх. Прийшла комісія, все переглянули, розпитали, поговорили з лікарем. І в результаті – видали підтвердження другої групи. Хоча нам цього підтвердження і не потрібно було. Я не давала нікому грошей, от і групу не встановили. Якби запропонувала – думаю, дали б.
«Сказали, що вони краще розбираються, кому і яку групу призначати»
- У мого доброго знайомого 2 онкозахворювання. Йому 74 роки. Лікар-онколог сказав, що йому належить друга група інвалідності. Коли прийшли на комісію, там покивали головою й дали третю групу. Дали зрозуміти, що якщо заплатимо – буде друга. Сказали, що вони краще розбираються, кому і яку групу призначати.
«7 років тому просили тисячу доларів»
- У мого чоловіка серйозна хвороба шлунково-кишкового тракту. Ще 7 років тому він звернувся в МСЕК з усіма документами, які підтверджують те, що він підпадає під третю групу інвалідності. В результаті, йому сказали, що нічого не буде і треба їхати йому в Дніпро. Потім через знайомих ми дізналися, що оформлення групи в Хмельницькому можливе за тисячу доларів. Це на той час була така ціна. Через кілька років він все ж отримав групу інвалідності, без грошей.
Процедура оформлення інвалідності в Україні
Інвалідність — це різна міра втрати здоров’я людини у зв’язку із захворюванням, травмою чи її наслідками або вродженими порушеннями.
Причини інвалідності можуть бути різними:
- інвалідність з дитинства;
- загальне захворювання;
- нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров’я);
- професійне захворювання, пов’язане з трудовою діяльністю;
- поранення, контузії, каліцтва та інші захворювання.
Щоб визначити групу інвалідності й отримати відповідний статус, людині спершу потрібно пройти обстеження лікарів і спеціальної комісії.
Першочергово особа має звернутися до свого сімейного лікаря, щоб пройти діагностику, повне медичне обстеження й лікування. Повне медичне обстеження означає, що людина протягом п’яти днів має здати потрібні аналізи і пройти всіх профільних лікарів, які зроблять висновки про її хворобу.
Кожен з лікарів ставить свій запис у медичній картці пацієнта, а також у формі 088/о – «Направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК)». ЇЇ має заповнити сімейний або головний лікар і внести до форми інформацію про пацієнта, його хворобу та причини надання інвалідності.
Згодом форму 088/о має спершу розглянути лікарсько-консультативна комісія, створена при медичному закладі. Склад комісії визначає головний лікар. Крім нього, до неї обов’язково входять і інші лікарі закладу.
Саме лікарсько-консультативна комісія першою приймає рішення про наявність чи відсутність у людини інвалідності.
Коли всі члени комісії погодять результати обстеження і підпишуть форму 088/о, людину направляють на медико-соціальну експертизу. Експертиза має відбутися протягом п’ятьох робочих днів — відколи ЛКК надіслала направлення пацієнта.
Медико-соціальні експертні комісії визначають:
- Групу інвалідності, її причину і час настання. Людина може одночасно бути визнана особою з інвалідністю однієї групи і лише з однієї причини. При підвищенні групи інвалідності, у разі виникнення більш тяжкого захворювання причина інвалідності встановлюється на вибір особи з інвалідністю. Якщо ж однією з причин інвалідності є інвалідність з дитинства, вказують дві причини інвалідності.
- Види роботи, рекомендовані особі з інвалідністю за станом здоров’я.
- Причинний зв’язок інвалідності і захворюванням чи каліцтвом, що виникли у дитинстві, вродженою вадою.
- Ступінь втрати працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання.
- Ступінь втрати здоров’я, групу інвалідності, причину, зв’язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи.
- Право одержання спеціального автомобільного транспорту або протипоказання до керування ним.
Комісія має прийняти рішення протягом п’ятьох робочих днів з дня надходження документів від лікарсько-консультативної комісії. Під час першого проходження МСЕК людину має супроводжувати її сімейний лікар або голова ЛКК.
Перелік документів, який подають в центр МСЕК:
- заповнена форма направлення 088/о, підписана головою та членами ЛКК з печаткою лікувального закладу;
- паспорт та копія паспорта;
- медична карта амбулаторного хворого (амбулаторна книжка — форма 025/о);
- трудова книжка та її копія, засвідчена відділом кадрів останнього місця роботи або нотаріусом;
- оригінали всіх документів, які вписані в форму 088/с, а саме: довідки про стан здоров’я від хірурга, невропатолога, терапевта та інших спеціалістів.
Читайте також:
- Рішення по справі Крупи є незаконним, – адвокатка голови МСЕК
- Керівницю МСЕК Тетяну Крупу арештували та обрали запобіжний захід
- Офіс Генпрокурора просить арештувати керівницю Хмельницького МСЕК Крупу
- Що буде з «ухилянтами», зазначеними у списку голови Хмельницької МСЕК
- ДБР затримало керівницю МСЕК Тетяну Крупу. Що їй загрожує
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Lyudmila
Читач63
Геннадий Бырка
Читач11