Інвалідність за гроші: які суми МСЕК називає хмельничанам

Інвалідність за гроші: які суми МСЕК називає хмельничанам
  • Хмельничани розповіли, які суми за оформлення інвалідності їм називали цього року й в минулі.

  • Дізнавайтеся подробиці. 

Гроші в кожному куточку квартири. Брендові прикраси і коштовності. Підроблені документи й списки «ухилянтів» із прізвищами та фіктивними діагнозами. Історію керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи обговорює вся країна. Їй, нагадаємо, повідомили про підозру в незаконному збагаченні. Суд відправив Тетяну Крупу під варту з можливістю внесення застави в розмірі 500 мільйонів гривень. 

Тим часом хмельничани в коментарях під новинами про Тетяну Крупу не стримують своїх обурень. Деякі розповідають про власний досвід, що стосується оформлення інвалідності в обласному центрі МСЕК. Більшість кажуть – групу встановлюють лише за гроші в кишеню лікарям. 

Журналістка vsim.ua поспілкувалася з хмельничанами і дізналася, які конкретно суми їм озвучували цього року та раніше. А також – інші історії, в яких йдеться про відмову в оформленні групи інвалідності. Усі ці розповіді є анонімними. Джерела інформації відомі лише редакції.

Відео дня

5 історій хмельничан

 «З 2008 року ніхто безкоштовно групу не отримував»

- У Крупи ще з 2008 року безкоштовно ніхто групу не отримував. Або ти платиш, або тебе замурижать і відправлять на підтвердження діагнозів в Дніпро, але не в Вінницю, де є інститути. Бо Крупа знає, що людина, яка ледве рухається не поїде через всю країну в Дніпро. Коли я оформлявся на групу в 2014 році мені перед МСЕК посередник Крупи сказав 300 ₴,  так, як я не один раз лежав в лікарні і в мене є виписки на групу. А якщо ти здоровий –  то це 700₴, станом на 2014 рік. Коли я відмовився платити, мені сказали що в Крупи безкоштовно не вийде.

 «Третя група на три роки – 6,5 тисяч доларів»

«Я не давала нікому грошей і групу не встановили»

- Це було у 2019 році. Моїй мамі на той момент було 82 роки. У неї була друга група інвалідності. Після того як їй ампутували кінцівку, лікар нам сказав, що можна зробити першу групу інвалідності. Оскільки і без ампутації у неї було повно захворювань. Наприклад, астма, інсульт, великі проблеми з серцем. Ми підготували всі документи, подали їх. Прийшла комісія, все переглянули, розпитали, поговорили з лікарем. І в результаті – видали підтвердження другої групи. Хоча нам цього підтвердження і не потрібно було. Я не давала нікому грошей, от і групу не встановили. Якби запропонувала – думаю, дали б.

 «Сказали, що вони краще розбираються, кому і яку групу призначати»

 «7 років тому просили тисячу доларів»

Процедура оформлення інвалідності в Україні

Інвалідність — це різна міра втрати здоров’я людини у зв’язку із захворюванням, травмою чи її наслідками або вродженими порушеннями. 

Причини інвалідності можуть бути різними: 

  • інвалідність з дитинства;
  • загальне захворювання;
  • нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров’я);
  • професійне захворювання, пов’язане з трудовою діяльністю;
  • поранення, контузії, каліцтва та інші захворювання.

Щоб визначити групу інвалідності й отримати відповідний статус, людині спершу потрібно пройти обстеження лікарів і спеціальної комісії. 

Першочергово особа має звернутися до свого сімейного лікаря, щоб пройти діагностику, повне медичне обстеження й лікування. Повне медичне обстеження означає, що людина протягом п’яти днів має здати потрібні аналізи і пройти всіх профільних лікарів, які зроблять висновки про її хворобу. 

Кожен з лікарів ставить свій запис у медичній картці пацієнта, а також у формі 088/о – «Направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК)». ЇЇ має заповнити сімейний або головний лікар і внести до форми інформацію про пацієнта, його хворобу та причини надання інвалідності. 

Згодом форму 088/о має спершу розглянути лікарсько-консультативна комісія, створена при медичному закладі. Склад комісії визначає головний лікар. Крім нього, до неї обов’язково входять і інші лікарі закладу. 

Саме лікарсько-консультативна комісія першою приймає рішення про наявність чи відсутність у людини інвалідності. 

Коли всі члени комісії погодять результати обстеження і підпишуть форму 088/о, людину направляють на медико-соціальну експертизу. Експертиза має відбутися протягом п’ятьох робочих днів — відколи ЛКК надіслала направлення пацієнта. 

Медико-соціальні експертні комісії визначають:

  • Групу інвалідності, її причину і час настання. Людина може одночасно бути визнана особою з інвалідністю однієї групи і лише з однієї причини. При підвищенні групи інвалідності, у разі виникнення більш тяжкого захворювання причина інвалідності встановлюється на вибір особи з інвалідністю. Якщо ж однією з причин інвалідності є інвалідність з дитинства, вказують дві причини інвалідності.
  • Види роботи, рекомендовані особі з інвалідністю за станом здоров’я.
  • Причинний зв’язок інвалідності і захворюванням чи каліцтвом, що виникли у дитинстві, вродженою вадою.
  • Ступінь втрати працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання.
  • Ступінь втрати здоров’я, групу інвалідності, причину, зв’язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи.
  • Право одержання спеціального автомобільного транспорту або протипоказання до керування ним.

Комісія має прийняти рішення протягом п’ятьох робочих днів з дня надходження документів від лікарсько-консультативної комісії. Під час першого проходження МСЕК людину має супроводжувати її сімейний лікар або голова ЛКК.

Перелік документів, який подають в центр МСЕК:

  • заповнена форма направлення 088/о, підписана головою та членами ЛКК з печаткою лікувального закладу;
  • паспорт та копія паспорта;
  • медична карта амбулаторного хворого (амбулаторна книжка — форма 025/о); 
  • трудова книжка та її копія, засвідчена відділом кадрів останнього місця роботи або нотаріусом;
  • оригінали всіх документів, які вписані в форму 088/с, а саме: довідки про стан здоров’я від хірурга, невропатолога, терапевта та інших спеціалістів. 

Читайте також: 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (26)
  • Lyudmila

    В нас схожа історія . Мамі моїй теж відмовили в групі , бо не хотіли платити . Мама померла три роки тому від інфаркту. А вони скоти сказали що серце здорове , а коли пройшли обстеження в іншій лікарні нам сказали , що серце працює на 30 процентів . Готували до операції яка так і не відбулася . Мама мала діабет , високий тиск ,серце . Моїй мамі було 57 років . Тож я буду радіти любій неприємності яка виникає в Крупи.
  • Читач63

    Все робилось через гроші моїй дружині коли оформляли другу групу,а у неї була 3 довічно,то винесли довідку і сказали що ви підтвердили 3 групу.Я влітаю в кабінет ,наробив скандал ,а мені сказали що якщо незгодні то їдьте в Дніпро,я їм сказав поїдемо тільки через прокуратуру,тоді вони вибачитись і говорять ми не туди подивитись.А тепер мені зрозуміло що прокуратура і МСЕК то одна мафія.
  • Геннадий Бырка

    Везде и всегда, так было есть и будет, при любом начальнике, любой власти, такой менталитет, все об этом знают снизу доверху и ничего с этим делать не хотят, не могут и не будут. Корупцию победить нельзя, её можно только возглавить.
  • Читач11

    Я мешканець м. Хмельницького, полковник у відставці (67 років), УБД (початок 80-их) і інвалід війни ІІІ-ої групи вже більше двадцяти років довічно (одержав ще до "царування" Т.Крупи через наслідки контузії і рантравм, отриманних мною ще у 80-ті роки при виконанні обов'язків військової служби та в зв'язку з установленням мені ще наприкінці 80-их через вказане вище ендопротезу і операції на хребті тоді ж). Моя дружина (66 років) інвалід ІІ групи вже майже двадцять років теж довічно (складні оперції, не буду писати на чому). Тобто, в принципі, для того, що б "захистити" нашого сина від військової служби нам вже не треба "підвищувати" свій статус інвалідності, тим більше, що наш син був "комісований" ще у 2002-му році після проходження протягом півтора року військової служби. Але особливо після того, як я перехворів "ковідом", мій стан здоров'я значно погіршився. Наприклад, я через значні порушення орієнтації вже не можу самостійно пересуватися по місту, через порушення рівноваги навіть не зміг у цьому році збирати картоплю і яблука, бо нахиляючись за навіть сидячи на розкладному стільчику падав "носом в землю".  Я, колишній кандидат в майстри спорту по велоспорту, вже кілька років не можу їздити на велосіпеді, бо падаю (коли кілька років назад перебуваючи у свата спробував, то діти на вулиці сміялися і казали, що я п'яний), а автомобілем я вже не керую теж більше 20-ти років (після того, як помітив у себе неконтрольовані рухи, рішення прийняв самостійно). І прочая, прочая, прочая ... Після того, як я поточному році два рази відлежав в стаціонарах і стан мій помітно не покращився я вирішив підвищити свій статус інвалідності до ІІ-ої групи, тим більше, що лікуючи мене неврологи та інші незалежні фахівці, до яких я звертався, казали мені (і записували у відповідних документах), що у мене є усі необхідні показники. Ще коли я у липні цього року здавав документи на "круп'яний" МСЕК, співробітниця цієї МСЕК (як виявилося пізніше - родичка Т.Крупи), яка приймала у мене документи в окремому приміщенні, в якому крім її і мене була тільки моя дружина, яка супроводжувала мене, сказала нам (дослівно), що "так просто отримати мені ІІ-гу групу не вдастся", але ми з дружиною не підтримали цю розмову далі. За два попередні тижня я на комісії був 3 рази (під час першого разу вони так знущалися наді мною, що мені аж погано стало). Останній раз це було у середу якраз перед тим четвергом, коли її обшукали та затримали. Тоді я через здійснюємий на мене моральний і навіть фізичний (знову вимагали, що б я роздягнувся та показав шрами, які досить боляче "щупали") тиск прямо в присутності усієї комісії сказав їй, що "так це їй так просто не обійдеться". І "як у воду глянув". Це я сказав так не тому, що я знав про наступні дії правоохоронців щодо неї, а тому, що бачив своїми очима (а я "простояв" у черзі 1-ий раз майже цілий день, а другий раз - півдня) "реакції" тих, то виходив від неї, серед яких "добра" половина була помітно поневічених військовослужбовців, які прямо на очах усієї черги не боячись висловлювалися "типу": "треба повернутися сюди з гранатою чи автоматом, треба усю комісію розстріляти" і т.п. Так результату мого "прокомісування" я і не знаю. Хабаря ми так і не дали ... Я, в звязку з порушеннями моторіки пальців та рук писав цей текст на клавіатурі стаціонарного комп'ютера протягом кількох годин з кількома відпочинками. А на смартфоні на екрані я вже рік (а може і більше) не можу набирати тексти.

keyboard_arrow_up