Купання в ополонці на Водохреще: традиція народу чи християнський обряд?

Купання в ополонці на Водохреще: традиція народу чи християнський обряд?
Біля ополонки часто стоїть крижаний хрест
  • На Водохреща в кризі зазвичай вирубують хрест – місце майбутнього освячення води.
  • Церква не забороняє купатися, хоч це не є християнський звичай.  
  • Що про народну традицію кажуть представники духовенства, дізнавалися журналісти vsim.ua.  

Здавна в українського народу існувала традиція 19 січня занурюватись у крижану воду. Спочатку, ще за язичницьких часів, наші предки відзначали Свято вшанування Води, яку вважали праматір’ю світу. А згодом із приходом християнства на територію України, свято змінило своє значення. Й українці почали відмічати Богоявлення Пресвятої Трійці на річці Йордан, коли був охрещений Ісус. Час ішов, язичники ставали християнами, та все ж народні традиції залишались. Тому й в деяких людей до цих пір постає питання: занурення на Водохреще – це християнський обряд чи народна традиція?

На ці та інші запитання журналістам vsim.ua дали відповіді хмельницькі представники духовенства.

Вода освячується молитвою

Настоятель римо-католицького храму Христа Царя Всесвіту отець Анатолій Білоус розповів 

Відео дня

- Освячення води відбувається за рахунок молитви. Не те що взяв воду та й посвятив водою. Це є на пам'ятку того, що Ісус входить у воду Йордану і її перемінює. Так як людську натуру – гріховну, хоч був без гріха, і очищує її, дає нам цю надію. Надію на те, що ми можемо бути перемінені, освячені, можемо йти до Небесного Отця. 


Церква і не змушує купатися, і не забороняє  

Протоірей Михайло Наконечний, настоятель собору Архистратига Божого Михаїла

- Купання у цей день не є християнським обрядом. Церква і не забороняє купатися на Йордан людям, і не змушує їх. Тобто по своєму вільному вибору. Так як ми знаємо, на Йордан всі води освячуються. Та ще й коли закликають священика, він читає молитви, окроплює цю ополонку свяченою водою. А коли людина приступає до такого омовіння з вірою, та ще й перехреститься і промовить молитву «Отче наш», це, я думаю, добре. Тому що людина, може, не є глибоко віруючою, але коли вона згадує хрещення Спаса нашого Господа Ісуса Христа і тим самим, десь в душі визнає свої гріхи, кається і приймає це омовіння з вірою, то, може й, Господь прощає їй ці гріхи. Це вже не від нас залежить. Це між Богом і людиною. «По вірі нашій воздасться нам». А якщо людина п’яна – це мов би насміхання над тим святом і взагалі над тими людьми присутніми, які прийшли з вірою виконувати традицію народну.  Вода на Йордан освячується Духом Святим від сили молитви, яка промовляється в цей день.

Купання в ополонці –  не є християнський звичай

Протоірей Української православної церкви Московського патріархату Олександр Дацюк  

- Ми повинні замислюватися про велику святість освяченої води, адже вона застосовується при освяченні храмів, осель, ікон та різних речей. Вона є цілющою від душевних і тілесних недугів. Отже повинно бути відповідне відношення до святої води, благоговіння. Але, на жаль, у наших храмах відбувається при освяченні води явища протилежні виявам благоговіння. Починається метушня, гамір, усі штовхаються, ведуть себе гірше за дітей, кожен, чомусь, забуває, що вода освячується молитвою, але наперед інших виставляє свою баночку, щоб саме туди потрапило найбільше крапель води. Шкода, що ми так багато у цей день втрачаємо і все по своїй же вині.

Стосовно купання в ополонці – це не є християнський звичай, про це нічого не говориться у церковних книжках та статутах – це традиція, але до неї слід підходити тверезо в усіх смислах і помірковано. Як правило, пірнають в ополонки у цей день любителі екстриму. Ми забуваємо про молитву, це радше така своєрідна «зимова розвага», звісно – «за вірою вашою буде вам», але не варто і випробовувати Боже милосердя, адже фізичні закони ніхто не відміняв, розповів священик Олександр.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
12:22 52 тисячі доларів "забутого" боргу: колишнього прокурора підозрюють у шахрайстві 12:00 7 найпопулярніших товарів для інтиму: підбірка з «Полунички» (новини компаній) 11:29 Чи треба міняти документи й таблички, якщо перейменували вулицю 10:35 В Гречанах 1 липня не буде води Від читача 14:25 Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном 10:19 Хмельницькі тенісисти стали призерами чемпіонату України photo_camera 09:22 На проспекті Миру обмежать рух транспорту 08:30 Курс валют у Хмельницькому на 1 липня 21:01 На перший день липня — штормове попередження. Прогноз погоди для Хмельниччини 20:17 У Хмельницькому 1 липня вимикатимуть світло (АДРЕСИ) 19:51 Скільки податків платять мешканці громад Хмельниччини (ІНФОГРАФІКА) 19:21 На Хмельниччині судитимуть чоловіка за публічні образи в соцмережах 18:49 Смертельна ДТП на Хмельниччині: водій був у 15 разів п’яніший за норму 18:08 Попрощались із загиблим на війні хмельничанином Сергієм Мітіним photo_camera 17:51 Із 1 липня зміниться напруга в розетках. Що варто знати споживачам 17:07 У Хмельницькому обмежать рух транспорту через ремонт дороги 16:28 «Покинула нас заради дяді»: у жительки Хмельниччини відібрали дітей через пияцтво 15:52 Поблизу кордону затримали жителів Хмельниччини, які прямували горами до Румунії 15:08 Зґвалтування студентки у Хмельницькому. Засуджений не визнав свою вину 14:29 В ДТП на Хмельниччині постраждала 55-річна жінка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up