Купання в ополонці на Водохреще: традиція народу чи християнський обряд?

Купання в ополонці на Водохреще: традиція народу чи християнський обряд?
Біля ополонки часто стоїть крижаний хрест
  • На Водохреща в кризі зазвичай вирубують хрест – місце майбутнього освячення води.
  • Церква не забороняє купатися, хоч це не є християнський звичай.  
  • Що про народну традицію кажуть представники духовенства, дізнавалися журналісти vsim.ua.  

Здавна в українського народу існувала традиція 19 січня занурюватись у крижану воду. Спочатку, ще за язичницьких часів, наші предки відзначали Свято вшанування Води, яку вважали праматір’ю світу. А згодом із приходом християнства на територію України, свято змінило своє значення. Й українці почали відмічати Богоявлення Пресвятої Трійці на річці Йордан, коли був охрещений Ісус. Час ішов, язичники ставали християнами, та все ж народні традиції залишались. Тому й в деяких людей до цих пір постає питання: занурення на Водохреще – це християнський обряд чи народна традиція?

На ці та інші запитання журналістам vsim.ua дали відповіді хмельницькі представники духовенства.

Вода освячується молитвою

Настоятель римо-католицького храму Христа Царя Всесвіту отець Анатолій Білоус розповів 

Відео дня

- Освячення води відбувається за рахунок молитви. Не те що взяв воду та й посвятив водою. Це є на пам'ятку того, що Ісус входить у воду Йордану і її перемінює. Так як людську натуру – гріховну, хоч був без гріха, і очищує її, дає нам цю надію. Надію на те, що ми можемо бути перемінені, освячені, можемо йти до Небесного Отця. 


Церква і не змушує купатися, і не забороняє  

Протоірей Михайло Наконечний, настоятель собору Архистратига Божого Михаїла

- Купання у цей день не є християнським обрядом. Церква і не забороняє купатися на Йордан людям, і не змушує їх. Тобто по своєму вільному вибору. Так як ми знаємо, на Йордан всі води освячуються. Та ще й коли закликають священика, він читає молитви, окроплює цю ополонку свяченою водою. А коли людина приступає до такого омовіння з вірою, та ще й перехреститься і промовить молитву «Отче наш», це, я думаю, добре. Тому що людина, може, не є глибоко віруючою, але коли вона згадує хрещення Спаса нашого Господа Ісуса Христа і тим самим, десь в душі визнає свої гріхи, кається і приймає це омовіння з вірою, то, може й, Господь прощає їй ці гріхи. Це вже не від нас залежить. Це між Богом і людиною. «По вірі нашій воздасться нам». А якщо людина п’яна – це мов би насміхання над тим святом і взагалі над тими людьми присутніми, які прийшли з вірою виконувати традицію народну.  Вода на Йордан освячується Духом Святим від сили молитви, яка промовляється в цей день.

Купання в ополонці –  не є християнський звичай

Протоірей Української православної церкви Московського патріархату Олександр Дацюк  

- Ми повинні замислюватися про велику святість освяченої води, адже вона застосовується при освяченні храмів, осель, ікон та різних речей. Вона є цілющою від душевних і тілесних недугів. Отже повинно бути відповідне відношення до святої води, благоговіння. Але, на жаль, у наших храмах відбувається при освяченні води явища протилежні виявам благоговіння. Починається метушня, гамір, усі штовхаються, ведуть себе гірше за дітей, кожен, чомусь, забуває, що вода освячується молитвою, але наперед інших виставляє свою баночку, щоб саме туди потрапило найбільше крапель води. Шкода, що ми так багато у цей день втрачаємо і все по своїй же вині.

Стосовно купання в ополонці – це не є християнський звичай, про це нічого не говориться у церковних книжках та статутах – це традиція, але до неї слід підходити тверезо в усіх смислах і помірковано. Як правило, пірнають в ополонки у цей день любителі екстриму. Ми забуваємо про молитву, це радше така своєрідна «зимова розвага», звісно – «за вірою вашою буде вам», але не варто і випробовувати Боже милосердя, адже фізичні закони ніхто не відміняв, розповів священик Олександр.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
21:18 На Хмельниччині попрощались з трьома захисниками. Хто вони 20:31 Пожежа в Хмельницькому районі: на місці знайшли тіло чоловіка 19:59 Отримала вирок водійка, яка збила літню жінку на електровелосипеді 19:13 Близько 350 кг сміття зібрали рибоохоронці на берегах трьох річок Хмельниччини Від читача 13:43 Правоохронці провели 23 обшуки, в результаті яких затримали всіх дев’ятьох учасників злочинної схеми разом з організатором. 18:42 Бурлик, Миколаїв та Мокрицький: які відомі хмельничани зараз на фронті photo_camera 18:05 На Хмельниччині збільшився попит на перереєстрацію транспортних засобів 17:22 Вчителька з Хмельниччини отримала нагороду «Срібний щит» від поліцейських 16:54 Де і за скільки у Хмельницькому комфортно відпочити на свіжому повітрі та посмажити шашлик 16:37 У Кам’янець-Подільському районі на «тещиному язику» згоріло авто 15:54 Полеглих на війні захисників із Шепетівщини відзначили державними нагородами 15:09 На Шепетівщині поліцейські затримали молодика, який обікрав власного брата 14:23 У громаді на Хмельниччині замість пошкодженого обстрілом дитсадка побудують новий 13:40 Помідори та огірки: які ціни у Хмельницькому і звідки везуть photo_camera 13:17 На честь захисника Ростислава Остафійчука на Кам'янеччині відкрили меморіальну дошку 12:27 Рейтинг Opendatabot-2024: компанія «АТБ» увійшла до трійки найбільших роботодавців країни (новини компаній) 12:19 Через ремонт тепломережі Львівським шосе не їздитиме громадський транспорт 11:41 За добу шахраї виманили у мешканців Хмельниччини 230 тисяч гривень 10:36 У хмельницькому центрі зайнятості є 336 вакансій (СПИСОК) 09:45 Через борги «Укрпошта» перестала розсилати листи судів Хмельницької області
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up