«Маємо право на освіту»: мітинг проти скорочення Хмельницького обласного ліцею

«Маємо право на освіту»: мітинг проти скорочення Хмельницького обласного ліцею
  • На протест прийшли батьки, викладачі, випускники та учні навчального закладу. 

  • Виступали проти скорочення класів у обласному ліцеї. 

  • Ініціативна група зустрілася із представниками влади. 

  • Розповідаємо про результати переговорів.

Сьогодні, 14 травня, на Майдані Незалежності у Хмельницькому відбувся мітинг. На мирну акцію протесту зібралися понад 30 учасників, серед яких викладачі обласного ліцею, його випускники, а також батьки з учнями. Причина – попереднє рішення Хмельницької обласної ради скоротити кількість навчальних класів в освітньому закладі: наразі там є по п’ять 10-их та 11-их класів, а хочуть залишити лише по два. Детальніше – тут

– Вже прийняте рішення про скорочення і сказано, що на наступний рік бюджету немає, хоча бюджет на наступний рік ще навіть не приймався. Бюджет взагалі на освіту складає понад 55% від бюджету Хмельницької області в принципі. Це – 186 мільйонів гривень. І в нас логічне питання: як з такою великою сумою, великими коштами немає грошей на найкращий ліцей Хмельниччини, – розповіла ініціаторка мітингу, випускниця ліцею Юлія Черешня. 

Відео дня

Викладачка української мови Хмельницького обласного ліцею Оксана Захарова розповіла: через рішення влади в навчальному закладі скоротять ставки 6 викладачів та 3 вихователів. Втратить і вона навчальні години, відповідно, отримуватиме меншу заробітну плату. 

– Має скоротитися практично половина набору учнів і, відповідно, 9 ставок учителів. Ми звертаємося до влади, щоб нас почули. З листами звернулися у всі структури, інстанції й сподіваємося, що нас почують і будуть належна відповідь. Наш ліцей – це школа життя. І це не тільки місце для навчання – це наш дім, наша сім’я, – пояснила Оксана Захарова.  

Ліцеїстка Анна Григор’єва приїхала у Хмельницький з окупованого Маріуполя. Каже – у рідному місті здобувала освіту у гімназії, де давали хороші знання, однак навчання в обласному ліцеї міста над Бугом – значно краще. Тому дівчина, попри те, що сама у випускному класі, нині виступає проти скорочень – хоче, щоб і інші покоління мали право на якісну освіту. 

– Ми розуміємо, що зараз заклад поступово скорочують, що може призвести до його подальшої ліквідації. Ми навчаємося, там викладачі, які викладали в університетах. Тут є атмосфера, як у студентів і мені дуже подобається, що до нас ставляться з розумінням і майже на рівних. Є певний «конект» і мені це дійсно подобається, – розповіла учениця Анна. 

Ще одна учениця закладу Дарія Антишина каже – у цьому ліцеї найкраща навчальна база. Вважає, що скорочення кількості класів в майбутньому може взагалі призвести до закриття ліцею. 

– Тут дають дуже гарну підготовку до екзаменів, НМТ (національний мультипредметний тест, – прим.автора), дуже багато учнів навіть без репетиторів складають ЗНО, вступають до дуже хороших вищих навчальних закладів і все це  завдяки ліцею. Я і моя мама дуже пишаємося цим ліцеєм. І дуже шкода, що заклад хочуть скоротити. Спочатку скорочення, а надалі й закриття, – вважає ліцеїстка Дарія.  

Болісне це питання і для хмельничанки Ірини Чижевської, чия донька зараз навчається у ліцеї. Жінка хвилюється за майбутні покоління і вважає, що подібні рішення не мають прийматися у «кабінетах», не враховуючи думку самих ліцеїстів та педагогічного колективу освітньої установи. 

– Хоча моя дитина і закінчує цей ліцей, я не могла не прийти сьогодні, для того, щоб сказати своє слово, не тільки як мати, а як член хмельницької громади. Я вважаю, що такі рішення про скорочення вчителів, таких навчальних закладів, які має велике значення для всієї області – не можуть прийматися у кабінетах. Їх скорочують не думаючи, що завтра вони можуть бути потрібні в нашій хмельницькій громаді, – пояснила занепокоєна мати.  

Ініціативній групі вдалося добитися зустрічі із керівництвом обласної ради: головою Віолетою Лабазюк та її першим заступником Володимиром Гончаруком. Щоправда, із понад трьох десятків мітингувальників всередину пустили лише трьох. Не дозволили зайти й журналістам.

По завершенню перемовин представник ініціативної групи, викладач історії та правознавства в обласному ліцеї Анатолій Мельник розповів: відмовки у влади такі ж, кажуть, немає коштів на утримання закладу через втрату значної суми з обласного бюджету у зв’язку із вилученням частки військового ПДФО. Однак люди налаштовані оптимістично. 

– Не можна сказати, що питання вирішене – хоча ми дуже надіялися і сподівалися. Зрозуміло, що це доволі непопулярне рішення для влади. Мотивація одна: це – потреби військові. Але разом з тим ми просили владу, щоб цього не робили. Ми сподіваємося, що ми прийдемо до спільного рішення, яке важливе нам ось у чому: збереження набору у 10-ті класи, як гарантія збереження тої стратегії, які мав обласний ліцей. Для нас важлива багатопрофільність ліцею, яка повинна існувати й далі. Влада все мотивує тим, що відсутнє достатнє фінансування не призведе до скорочення, я повторюю, тому що є певні заклики про закриття, але це не обговорювалося.  Доволі толерантна та виважена позиція влади у їхньому бажанні розв'язувати цю ситуацію, – розповів представник ініціативної групи Анатолій Мельник. 

Водночас Хмельницька обласна рада теж відзвітувала про зустріч із представниками ініціативної групи щодо проблем в обласному ліцеї. 

– У ході зустрічі керівники обласної ради 🇺🇦 надали роз’яснення щодо питань, порушених ініціативною групою. Зокрема, вони повідомили відвідувачам, що Хмельницький ліцей продовжує свою роботу. Висновок постійної комісії обласної ради про зарахування учнів на 2024-2025 навчальний рік у два 9-х та два 10-х класи із визначенням квоти – 30 відсотків для учнів, які проживають у Хмельницькій міській територіальній громаді, та 70 відсотків для учнів, які проживають за її межами, –  має рекомендаційний характер. Водночас, порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до Хмельницького ліцею визначає адміністрація цього навчального закладу, – йдеться у повідомленні.  

Читайте також: 

Чому скорочують Хмельницький обласний ліцей? Версія влади та позиція батьків і вчителів

Робота за кордоном і бізнес в Україні. Хмельницькі випускники поділились планами після школи

Скільки коштує навчання у хмельницьких ВНЗ (ІНФОГРАФІКА)

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • nina kolomiyets

    А Віолета вміла вчитись і як вона добула освіту ?....за гроші
  • Юрій Гудок

    Влада хоче ліцей закрити а приміщення продати "своїм" людям. Таке відбувається не вперше вже

keyboard_arrow_up