«Першим посадив F-16 в Україні»: історія льотчика Олексія Меся з Хмельниччини

«Першим посадив F-16 в Україні»: історія льотчика Олексія Меся з Хмельниччини
  • Олексій Месь родом із Шепетівки. 

  • Він був першим пілотом на F-16, який збив ворожі цілі. 

  • Загинув Олексій Месь під час масового обстрілу 26 серпня 2024-го.

Сьогодні йому б виповнилося 31. Олексій Месь із позивним «Мунфіш» – український пілот, родом із Шепетівки, що на Хмельниччині. Командир української ескадрильї МіГ-29, перший пілот на F-16 й перший, хто збив ворожі цілі на новітніх винищувачах. Загинув льотчик 26 серпня 2024-го – під час масованого ракетного обстрілу України. Того дня Олексій Месь знищив три російські крилаті ракети та БпЛА. До дня народження Олексія Меся у Повітряних Силах України підготували інтерв’ю із рідними пілота. 

«Дбав про нашу з донечкою безпеку»

Дружина пілота Олексія Меся Юлія пригадує його, як ніжного, скромного, люблячого чоловіка. Вони познайомились іще школярами під час захисту робіт із фізики у Малій академії наук. Згодом часто зустрічалися на різних заходах у місті. Згодом у них зав’язалися стосунки. 

– Олексій гордо розповів, що вступатиме до КПІ на «атомну енергетику». Із прекрасними балами, очікувано, він вступив туди і ще у кілька вузів. Та за кілька днів до закінчення вступної кампанії здивував усіх навколо. Таки вмовив батьків дати йому «зелене світло» – спробувати свої сили у тому, про що справді в глибині душі мріяв… Ось так, в останній момент вступив до ХНУПСу на льотний факультет, – розповіла дружина Юлія. 

Відео дня

Після випуску вони одружилися. У них народилася донечка. Після йому запропонували роботу в Командуванні Повітряних Сил. Жило подружжя в Івано-Франківську, Луцьку, а перед початком повномасштабного вторгнення переїхали у Київ. 

Він першим посадив F-16 в Україні

Побратим та друг «Мунфіша» Іван Смеречанський із позивним «Смерека» пригадує Олексія, як відповідального студента, який з перших днів йшов на червоний диплом. Як відмінник, Месь отримав відзнаку із рук Президента та «Меч дружби» від Великої Британії.  

– Досить швидко Меся відібрали навчатися на T-6A Texan II на авіабазі Коламбус у США. Цей курс був необхідний для отримання західної бази – вивчення стандартних процедур та методик. А головне – для усвідомлення їхньої філософії льотної роботи як такої, – пригадує «Смерека». 

Олексію довіряли презентувати Україну. Ще до повномасштабної мав потужний досвід міжнародної співпраці. Із початком великої війни Месь почав переконувати усіх навколо, що зараз унікальна можливість переозброїтись і включився в процес, почав серйозний діалог про необхідність отримання іноземного озброєння. Він брав участь у зустрічах у форматі Рамштайн, де порушували питання можливості укомплектування МіГ-29 західним озброєнням. У Вашингтоні Олексій Месь допомагав переконувати конгресменів у необхідності надати України F-16. І це вдалося. 

Влітку 23-го відібрана група льотчиків та авіаційних інженерів виїхала на навчання до Данії на F-16. Олексія Меся призначили старшим групи. 

«Близько 7 ранку написав мені останнє повідомлення…»

Дружина Олексія Меся поділилася останніми спогадами про чоловіка. 

– Був, як завжди, у телефоні, комусь щось відписував…  Швиденько написала повідомлення: «Скільки можна? Давай додому!» Він підняв голову, посміхнувся. Пішли гуляти в парк, попили кави… Перед сном Олексій помив донечці волосся, посушив, поклав її спати… Це насправді дуже трепетні моменти… А потім пролунав дзвінок, заходили перші «шахеди». Нічого не звичайного. Зібрався. Помчав на службу. Близько 7 ранку написав мені останнє повідомлення... Відповідь вже не прочитав, пішов працювати... 

26 серпня 2024-го росія здійснила одну з наймасштабніших атак на Україну: окупанти запустили сотню «шахедів» й стільки ж ракет різного типу. Олексій Месь на F-16 збив чотири ворожі цілі. Та зв’язок з ним обірвався. Згодом стало відомо про загибель «Мунфіша». 

Він назавжди залишиться тим, хто першим посадив F-16 в Україні. А потім першим здійснив бойовий виліт, першим збив повітряну ціль на F-ці. 

Читайте також: 

«На щиті» повертається 30-річний Денис Заєць із Дунаєвеччини

Під час обміну полоненими додому повернули чотирьох жителів Хмельниччини

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Алла Мазур
    Вічна пам'ять Герою!
  • Олександр Лозяний
    Вічна пам'ять герою,  співчуття родини..

keyboard_arrow_up