Що роблять рятувальники, коли нічого не горить. Репортаж з пожежної частини

-
17 вересня в Україні святкують День рятівника.
-
З цієї нагоди журналістка ВСІМ завітала до пожежно-рятувальної частини у Хмельницькому.
-
Про автомобілі для котиків, традиції, забобони та зарплату хмельницьких вогнеборців читайте у матеріалі.
Вони ризикують задихнутися чи згоріти заживо, рятуючи життя. Чи не кожного дня ліквідують наслідки нещасть та чужих необачних вчинків. Рятувальники у Хмельницькому працюють в 5 пожежно-рятувальних частинах.
Про робочі будні вогнеборців журналістці ВСІМ розповів начальник відділення першої частини Сергій Семенов.
Як починається робочий день рятувальника?
-
Кожного разу по-різному (посміхається). Але зазвичай починається з розводу караулів. Рятувальники, які служили минулої доби й ті, хто заступають на зміну шикуються й о 08.00 починається розвід. Нас опитують службові обов'язки та інформують виїзди за минулу добу. Водії перевіряють наявність палива, води та вогнегасних речовин в автомобілях, рятувальники перевіряють інвентар. О 08.30 шикуються ще раз. Якщо все гаразд, новий караул заступає на чергування до 8 години ранку наступної доби, - розповів Сергій.
Що рятувальники роблять, коли немає викликів?
-
Якщо немає викликів, ми проходимо нормативи. Відпрацьовуємо ситуації, які могли б статися під час пожежі. Також є службова підготовка. Начальники частин та їх заступники проводять “уроки” на тактичні та психологічні теми, з домедичної допомоги та гасіння пожеж.
Як рятувальники відпочивають?
-
Не спимо, - сміється Сергій й додає, - у нас є час для психологічного розвантаження. Тоді ми спілкуємося між собою. В частині є кухня з плиткою, чайником і мікрохвильовкою. Їжу готуємо вдома, а тут можемо розігріти. Ще є душ, кімната для відпочинку, ліжка. Відпочивати можемо лише з 23.00 до 06.00 за умови, що немає викликів. В цей час чергуємо в диспетчерській, біля фасаду та в гаражі, щоб у частину не проникли сторонні.

На які виклики рятувальники їздять найчастіше?
-
Виїжджаємо на пожежі, затоплення, ДТП. Прибираємо зламані гілки та повалені дерева після негоди, знімаємо котів з дерев, визволяємо собак із ям, - розповідає Сергій.
-
Люди ключі забувають - ми їдемо відкривати двері. Іноді рятуємо стареньких. Був такий випадок, коли жінка 1934 року народження впала у себе вдома й не могла встати. Ще при пам'яті була, руки, ноги працювали, але не мала сил піднятися. Але найчастіше трапляються ДТП, навіть з летальними випадками. Може, дуже гарні дороги зробили. Водії стали занадто впевнені в собі.
За розмовою Сергій проводив екскурсію частиною. Вона розташована на вулиці Героїв Чорнобиля неподалік речового ринку. Обслуговує центр міста, Південно-Західний мікрорайон, Ружичну та кілька навколишніх сіл
У частині є 57 осіб кадрового складу. Рятувальники працюють позмінно - добу через три, тому діє 4 караули. В кожному з них шестеро вогнеборців, чотири водії, диспетчер та кілька осіб керівного складу.
На службі у них - автоцистерни, автодрабини, аварійно-рятувальний автомобіль та навіть човен.
Найбільша автівка важить майже 20 тонн. Це автоцистерна для води місткістю 4 тисячі літрів. Крім водія у ній можуть їхати четверо рятувальників та один з командирів.
До комплектації “велетня” входять рукави різного діаметру, тепловідбивний костюм, що витримує температуру до 800 градусів, кисневі балони, діелектричні килими, чоботи та багато іншого.
Для маломасштабних пожеж користуються “Газеллю”.
-
Для котиків, - сміється Сергій.
Об'єм її цистерни - 2400 літрів. Вона швидша й маневреніша, тож на ній легше проїхати вузькими вулицями чи у заторі.
Заправляють такі автомобілі з пожежних гідрантів, що розташовані по всьому місту.
Гордістю рятувальників є новий аварійно-рятувальний автомобіль для ліквідації ДТП. Авто німецького виробництва доставили в частину у 2020 році. У ній цистерни немає, зате кузов під зав'язку набитий гідравлічними та електричними приладами, що ріжуть та розтискають практично всі види металу.
Яку найбільш масштабну пожежу гасили?
-
Найбільш масштабна була у 2017 році, коли гасили меблеву фабрику (колишню - прим. автора). Ту, що була на Старокостянтинівському шосе. Я тільки вийшов на роботу після навчання. Тоді з усього району дуже багато автомобілів приїхало. Як зараз пам'ятаю, в 01.37 ми виїхали на пожежу й вже через три хвилини були на місці. Обійшли будинок з двох боків і почали гасити. Черговий караул змінив нас вже після 9 години ранку.
Які виїзди запам'яталися вам найбільше?
-
Нещодавно ми їздили на пожежу, в якій людина згоріла заживо. Чоловік випив, покурив, щось смажив. Хату охопило полум'я, він задихнувся й згорів всередині. Люди самі себе гублять.
-
Ще ДТП було. Чоловік їхав за кермом автомобіля з дружиною в салоні. Не дотримався швидкісного режиму й боковою частиною автомобіля врізався у фуру. Дружина загинула. Особливо запам'яталося дитяче автокрісло на задньому сидінні. Дитина теж могла там бути.
Як вас сприймають, коли приїжджаєте на виклики?
-
По різному. Є люди, які розуміють складність роботи. А є такі, що нарікають, чому так довго. Спробуйте їм пояснити, що автомобіль, яким ми їдемо важить більше 19 тон. Як ним проїхати, якщо водії на дорогах сирен не чують і мигалок не бачать?
Чи були випадки, коли приїжджали на виклик і хотілося сміятися?
-
З власного досвіду не пам’ятаю, але знаю, що в іншій частині був такий випадок. Почалося сильне задимлення в одному підвалі. Рятувальники приїхали туди й виявилося, що двом безхатькам стало холодно. Вони випили, один зняв з іншого куртку, підпалив і грівся біля неї, - сміється Сергій.
У задимленому середовищі рятувальники користуються кисневими балонами. У кожного він індивідуальний. Такий прилад важить 13 кілограмів, а його вмісту вистачає приблизно на 30 хвилин.
-
Залежить від людини. У когось більші легені й він більше вдихає. Також у стані стресу дихання пришвидшується, - уточняє Сергій.
З балона кисень потрапляє до легень через штуцер. Їх є два - один для потерпілого. Газ знаходиться під тиском 300 атмосфер. Коли ж він падає до 50 атмосфер, спрацьовує звуковий сигнал. Це означає, що потрібно терміново покинути задимлене приміщення, бо кисню залишилося на декілька хвилин.
Балони заправляють з апарату в третій пожежно-рятувальній частині у Гречанах. Під час значних пожеж автомобіль з апаратом виїжджає на місце виклику.
Чи у пожежних частинах працюють жінки?
-
Так, але переважно у диспетчерській, - каже Сергій та проводжає до пункту зв'язку.
-
Є центральний координаційний центр. Там приймають виклики, або як у нас кажуть - “замовлення”. Їх розподіляють по частинах, бо кожній підпорядковується окремий район. Диспетчер приймає виклик і передає його черговому караулу. Також працює з поліцією, швидкою, газовою службою і постійно підтримує зв'язок з рятувальниками.
Що у роботі вам подобається, а що ні?
-
А що може не подобатись? Зарплата. Як і у всіх людей, - сміється Сергій.
Якщо не секрет, скільки заробляєте?
-
Рятувальники отримують близько 10 600 гривень. Командир відділення - 11 700. Начальник караула трохи більше. Зарплата залежить від строку служби. Чим довше людина працює - тим більша надбавка.
А відпустка?
-
Оплачувана. Надають матеріальну допомогу на оздоровлення. Забезпечують формою, інвентарем, технікою. Чоботи дали на пожежі з металевими п’яткою та носком. Тепер можна зайти і не боятися наступити на вугілля чи цвях. Нещодавно видали новий бойовий одяг. Набагато комфортніший, ніж той, що був раніше. - розповідає Сергій.
Коли трапляється пожежа, цей одяг потрібно одягнути за одну хвилину. Цю норму так і називають - правилом “золотої хвилини”. Щоб не витрачати дорогоцінний час на метушню, рятувальники заздалегідь складають його неподалік автомобіля, натягуючи штани поверх чоботів.
Та це не єдине дивацтво серед вогнеборців.
Перший виклик на серйозну пожежу для кожного новобранця стає днем посвяти. Після ліквідації пожежі його щедро поливають водою з рукавів, незважаючи на погоду. Так само бійців проводжають на пенсію. З гаража з сиреною виганяють автомобілі й поливають майбутнього пенсіонера водою з рукавів.
А ще рятувальники кажуть, що новий одяг до пожежі й не бажають один одному “на добраніч”. Вважають це поганою прикметою.
Як стати рятувальником?
У Хмельницькому є навчальний пункт, де готують пожежних-рятувальників, водіїв, диспетчерів та командирів відділення. Людина, яка виявила бажання стати рятувальником, має пройти медичну комісію, зібрати комплект документів та подати їх у відділ кадрів. Коли набирають достатню кількість охочих, розпочинається навчання. Воно триває близько трьох-чотирьох місяців. Після закінчення курсів людина отримує свідоцтво та може влаштуватись на роботу.
Також на рятувальників навчаються у Вищому професійному училищі Львівського університету безпеки життєдіяльності у Вінниці. Навчання триває близько 2,5 років.








Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.