Цих будинків вже немає. Дивіться фото Леоніда Западенка, який знімає Хмельницький 60 років

-
Свої перші фото міста зробив у 1962 році.
-
Має 800 світлин, як змінювався Хмельницький за останніх 60 років.
-
Його виставку відкрили в музеї історії міста.
Його перший фотоапарат “ФЕД-2” подарував старший брат, коли Леоніду було 13 років. З того часу чоловік на довго не відпускав камери.
— У нашому місті в школі треба було чимось займатись. Одні читали книжки, інші бігали на річку, ще якісь заглядали на дівчат. А я ходив і фотографував. Так втягнувся, що до сьогодні це роблю, - розповідає Леонід Западенко.
У виставці “Народження міста Хмельницький” є фото зроблені на “ФЕД-2”. Одна з них - підліток п’є газовану воду. Це учень шостого класу, майбутній фотограф - Леонід Западенко.
Його професія не наближена до мистецтва. Чоловік понад 20 років працював інженером на заводі “Катіон”. Пізніше електриком у Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії. Згодом у тепломережі, звідки пішов на пенсію. Фотографія - більше як хобі. Робити світлини виходило лише у вільний від роботи час.
— Але я вже не вважаю, що я аматор. Я займаюсь фотографією близько 60 років. За цей час перепробував усі напрями фотографії. Любив фотографувати все. От йду в місто, щось мені сподобалось, я сфотографував. Це були квіти, люди, коти, собаки, будинки. Реально все, що завгодно. Але не зосереджувався на чомусь одному чи то портрети, чи архітектура, чи природа.
— Я з 8 ранку до 18 вечора працював на заводі. Приходив додому, вечеряв, лягав на диван дивитись телевізор чи читати. А в суботу та неділю, коли був настрій, я ходив по місту і фотографував, - розповідає Леонід Западенко.
50 років тому, коли робив фото міста, не думав, що їх представлять на виставці. Та останнім часом інтерес до його світлин виріс. Каже, хмельничани цікавляться, як виглядало місто пів століття тому. Більшість будівель залишились лише на фото.
Коли чоловік вийшов на пенсію, почав збирати та зберігати фото Проскурова та Хмельницького 20 століття. Він щодня публікує світлини у соцмережах.
На виставці представили 70 фотографій. Таких у його колекції близько 800.
— Хмельницький розвивався, будувався. Старі будинки зникали і їх вже не побачиш наживо. Але, повірте, ностальгії взагалі немає. Бо я жив у таких умовах, що зараз сучасникам важко уявити. Наприклад, є фото двоповерхового будинку, який стояв на місці першого 16-поверхового будинку. На фото видно, що туалет там на вулиці. А я ще знаю, що було два туалети на весь квартал. У таких умовах люди жили. Я особисто туди повертатись не хочу, - каже фотограф.
У його колекція є фотографія, зроблена 1915 року.
— Це одна з небагатьох фотографій жителя Проскурова, яка збереглась у нас в місті. Це сім’я моїх рідних Шевчуків. Це фото зараз знаходиться в приміщенні, де фото і зробили. Мені вже 72 роки буде скоро, синові - 32. А ось маленька п’ятирічна дівчинка на фото - це моя мама. Жінка посередині - це моя бабуся, а жінка зліва це прабабуся, - розповідає Леонід.
Не ностальгує Леонід і за плівковими фотоапаратами. За 60 років мав таких два й два цифрових. У 2010 році діти подарували “Fujifilm”, кілька років тому - “Nikon”.
— 21 століття - це чудово. Як говорить мій хороший знайомий Аніськов: “Це дуже добре, але дуже дорого”. Різниця в тому, що перший фотоапарат, як танк. Його, якщо кинеш, то нічого не станеться. Але, щоб проявити фотоплівку зробити фотографії треба час. А з новим фотоапаратом, “що бачу те й співаю”. Все, що хочу фотографую. 5 хвилин і вони вже на комп’ютері. Був у мене “Зеніт”, потім “ФЕД”. А в 90-х практично і фотографій не робили і фотоапаратів не було. Вже після 2010 року в мене з’явилась спочатку одна камера, а потім діти це чудо подарували, - каже Леонід.
Через карантинні обмеження, останній рік чоловік мало виходить на вулицю. Каже, фотографував з вікон свого будинку.
— Я почав цикл “Віконні новини”. У мене у квартирі два вікна і балкон. От я визирнув, побачив симпатичну дівчину, яка йде і Бобіка веде, я одразу за фотоапарат. Через 5 хвилин фото в соцмережах. У мене кицька є, звати Кузина. Періодично можна і її побачити на моїх фото, - розповідає фотограф.
На виставці “Народження міста Хмельницький” представили фотографії, які зроблені в 50-70 роках минулого століття. Серед них є кілька інших місцевих фотографів. Леонід не пригадує прізвища колеги, але його фото береже:
— Це фото зроблене за рік до смерті Сталіна - 1952 рік. Зроблене з балкона, який знаходився в будинку за адресою вулиця Проскурівська 1. Там раніше була булочна, а зараз магазин прикрас. Балкона цього вже немає. Це 1-травневе свято. Вони йдуть в сторону кінотеатру Чкалова.
Скільки всього зробив світлин за 60 років, не рахував. 70 штук з колекції передав у фонд музею історії міста. Чоловік мріє зробити групу з вивчення історії міста з квестами. Аби сучасники знаходили місце, де зроблене старе фото.
— Я дуже хочу сказати, що сучасній молоді пощастило, що вони живуть в такому прекрасному і розбудованому Хмельницькому. Вони можуть жити та отримувати насолоду хоча б від того, що вдома є гаряча і холодна вода, газ та світло. Тому що, якби сучасних жителів перемістити в ті умови, що ви бачити на фото, то два дні б не витримали, просились назад, - говорить фотограф.
Виставка із фотографіями Леоніда Западенка можна побачити в музеї історії міста Хмельницького. За адресою вулиця Проскурівська 30. Відчинено з 10 до 18 години.
Вихідні - неділя та понеділок.
Квиток для дорослого - 18 гривень.
Фото з галереї надав Леонід Западенко. Вони також є у його спільноті у Facebook - "Легенды старого Проскурова".
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Читач25Щиро вдячна фотографу за його цікаву, кропітку та корисну працю 🥰.
-
Леонид Западенко17, 18 не Проскуров Хмельницкий) и не мои - взяты из интернета в выставке не фигурируют
-
Максим МаксимовФото 18 это точно Хмельницкий, кто знает что за локация