Військовий з Хмельницького ТЦК Василь Швед: «військовим потрібні ротації»

-
24-річний Василь Швед брав участь у визволені Херсону.
-
Чоловік отримав поранення під Бахмутом.
-
Зараз служить в Хмельницькому обласному ТЦК та СП.
-
Розповідаємо історію військовослужбовця.
Василь Швед – 24-річний військовослужбовець. У свої 20 років він уклав контракт. Був учасником ООС на Луганському та Донецькому напрямках. З лютого 2022-го продовжив захищати Україну від російських окупантів. Брав участь у спецоперації зі звільнення Херсону та у боях за Бахмут. Там і отримав осколкове поранення, через що у нього зараз майже не працює права рука. ВЛК визнала його обмежено придатним і чоловіка перевели на службу до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки – він служить у роті охорони, на посаді «стрілець-гранатометник». На Новий рік зробив пропозицію своїй коханій і незабаром планує одружитися. Розповідаємо про бойовий досвід захисника та його життя після фронту.
– Пане Василю, розкажіть, як розпочався ваш військовий шлях: вас призивали на службу чи ви доброволець?
– У 20 років мені прийшла повістка. Я пішов у військкомат, сказав, що хочу на контракт. Мене відправили в 128 окрему гірсько-штурмову бригаду, місто Ужгород, Закарпаття. Там я з ними й підписав контракт на 3 роки. Позаяк я сам, в мене нікого немає: батьків немає, нікого немає та я вирішив піти на контракт. «Срочку» я не служив.
– Яким було ваше 24 лютого 2022-го та де ви були, коли розпочалося повномасштабне вторгнення?
– В Донецькій області ми розвантажували машини, тільки приїхали о 5 ранку. Ми 9 місяців пробули в ООС, потім поїхали в Ужгород на пункт постійної дислокації. Там ми побули два місяці. Хоча ми мали поїхати на відновлення на 9 місяців, але через те, що була інформація, що може початися повномасштабна війна – того ми побули тільки два місяці й нам сказали виїжджати. О 4 ранку все почалося, а о 5 ранку ми вже були в Донецькій області. Ми розвантажували техніку. Але на моє здивування в Донецькій області на той момент все було більш-менш спокійно. Нам казали, що недалеко від нас вони (росіяни, – прим.автора) стоять – десь в 10 кілометрах. Т ми встигли розвантажитися, переїхати.
– Де ви саме ви виконували бойові завдання і на яких посадах?
– Як ми тільки приїхали, я спочатку попав просто на штаб, стояв в наряді. Потім я потрапив на самі позиції й був просто стрільцем. Це вже був кінець березня, квітень і травень. Так десь до липня. В липні в нас було відновлення і тоді нас відправили в Запоріжжя на місяць. Потім ми були в Запоріжжі, далі ми звільняли Херсон, після я попав в Донецьку область під Бахмут.
– Яка була ваша роль у звільненні Херсону від окупантів?
– Ми всім взводом зібралися, пройшли підготовку і ми вже були ПЗРК-шниками (ПЗРК – переносний зенітно-ракетний комплекс, – прим. автора). Потім ми вже їздили на МТ-ЛБ (багатоцільовий транспортер легкий броньований, – прим.автора) з ракетами. Виходить, що піхота заходить вперед нас, а ми за ними – прикриваємо з повітря. Один хлопець з мого взводу, Сашко, він збив російський К-52. Спочатку було дуже важко, але потрохи просувалися, але коли до Херсону залишалося кілометрів 80-90 – вони (росіяни, – прим.автора) самі відходили. Все залишали й просто тікали. На Бахмут коли нас відправили, я знову попав звичайним стрільцем, в піхоту й вже там я отримав поранення.
– Що можете сказати про росіян в бою? Чи вірне твердження, що федерація намагається «задавити» великою кількістю солдат, яких використовують, як «розхідний матеріал»?
– На початку війни, оскільки я їх там зустрів і я бачив хто вони такі, то вони з початку тільки «чмобіків» і відправляли. Це зараз проти нас виступили досвідчені військові. Спочатку кинули «гарматне м’ясо» – масовано, великою кількістю, щоб вони воювали. А зараз пішли професійні. Я ось коли поранення отримав, то по ту сторону окопів були вагнерівці. Вагнерівці – вони найманці, їм платять гроші. Вони все роблять. Бо ті (солдати рф, – прим.автора) можуть здатися. А от вагнерівці не здаються. Вони або до кінця, або відступають.
– Чи доводилося особисто вам вбивати росіян?
– Постріли робив, бойові зіткнення були з автоматом. Але це було з окопів, тому стверджувати, що я когось убив не можу.
– Як ви отримали поранення?
– 24 грудня 2022-го. Це був третій день, нас завели на позиції. Деяких хлопців наших поміняли на відпочинок, але не вистачило людей, щоб всі поміняти і я залишився на позиціях. Тоді прислали нових хлопців. Командир по рації сказав, щоб я на інший окоп перебіг на допомогу хлопцеві. Я туди перебіг, сів там і секунд 30 не пройшло, як по мені прилетів ВОГ, (граната, – прим.автора) з дрона скид. Отримав осколкове поранення: два осколки залетіли в руку й один найбільший – у шию. Той, що у руку – він залетів у м’які тканини, а той, що у шию – зачепив пучок нервів, всю систему нервів правої сторони перебило: права рука тепер не працює.
– Яким було ваше лікування та реабілітація?
– Першу допомогу мені надали допомогу медики з мого батальйону. Потім мене відправили в Рай-Олександрівку в госпіталь. Після – в Дніпро. Там я побув дві доби. Тоді приїхала моя сестра і мене переправили у Вінницю. Там були хірургічні втручання. Далі мене відправили в санаторій в Хмільнику й після того рік і 2 місяці я проходив реабілітацію. У вересні минулого року мені зробили операцію на руці з відновлення нервів. І, як виявилося, цю операцію треба було зразу робити. Мені сказали, що якби я протягом двох-трьох місяців зробив цю операцію, то зараз би рука працювала майже на 100%.
– Щодо ВЛК і визнання вас обмежено придатним: наскільки складно це процедурно?
– ВЛК я проходив декілька разів, один раз тут в Хмельницькому. Останнє було в лютому 2024-го. Я його пройшов. Але не хотів йти з батальйону, планував відновитися і повернутися на службу. Але ВЛК визнало обмежено придатним до бойової частини. Тоді мені сказали: ніяких обмежено придатних в бойовій частині, треба на цю посаду поставити нову людину. Мені сказали: або служби забезпечення, або центр комплектування. Мене спочатку хотіли залишити в Ужгороді в військкоматі, але за рішенням командира перевели в Хмельницький.
– Зараз ви проходите службу в Хмельницькому обласному центрі комплектування та соціальної підтримки. Наскільки там складна робота?
– З кінця березня на службі. Зараз через день ходжу на службу, доба через добу. Отримуємо зброю, захист, бронежилети, каску. Спочатку було важко, незвично. Понад рік я не служив, був вдома. Але колектив нормальний. Усі хлопці переведені, військові. Тут є пара хлопців з пораненнями, декілька – з контузіями. В одного є схоже з моїм поранення – теж неробоча рука.
– Щодо оновлення даних: чому це потрібно зробити?
– Зараз дуже важливо, щоб усі військовозобов’язані зробили оновлення даних, бо зараз військовим силам дуже потрібні люди для того, щоб проводити ротації й поміняти людей там на бойових позиціях. ТЦК боятися не потрібно. Я знаю, хлопці приходять і нікого там не крутять. В мене особисто багато знайомих пішли оновили дані й все було добре. Зараз в більшості по електронному запису, щоб не створювати черги всі записуються. То кожного дня до нас приходять, які документи подавати, які оновляти дані.
– Наскільки вагому роль відіграє вік мобілізованих чоловіків? Чи правда, що чим молодші військовослужбовці, тим вони ефективніші на полі бою?
– В нас найстарший був командир – йому 50 з чимось років. Всі інші хлопці – до 40 років. Вік не відіграє великої різниці. Є такі чоловіки, що їм 50 років і вони більше можуть, чим хлопці у 20. Я сам це бачив. Цим і було добре: адже старший подумає, скаже молодому, а молодий вже «обезбашено» буде робити. Але якщо це старша людина і вона тільки прийшла в армію – її важко навчити. Вони більше думають, що знають і роблять по-своєму. Бо ж вчити щось зі зброєю – треба знати що ти робиш. А молоді більше слухають.
– Якими найважливішими навичками має володіти військовий?
– Має вміти користуватися автоматом і, як на мене, що важливо, надати першу домедичну допомогу собі або побратимам. Нас вчили військової медицини й перше, що рятує – перша домедична допомога.
– Щоб ви від себе хотіли б сказати військовозобов'язаним?
– Від себе можу додати: якщо йдеш в армію, то вчися. Військовий досвід дуже знадобиться. Коли я пішов, в мене було три місяці «учебки» і я не пожалів, що її пройшов.
Читайте також:
«Він був найкращим чоловіком»: історія добровольця та депутата з Шепетівки Костянтина Михальчука
Рік вважався безвісти зниклими: на Хмельниччині попрощались із полеглим воїном
Працевлаштування ветеранів: що пропонують у Хмельницькому центрі зайнятості
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Олег Форзюн
W
Двічі по тексту неправильно вказаний рік 24 замість 22. Це руйнує сприйняття змісту і послідовність сприйняття.
ось цитата: «З лютого 2024-го продовжив захищати Укаїни…»
«– Яким було ваше 24 лютого 2024-го? Де ви були, коли розпочалося повномасштабне вторгнення?»
СЕРГЕЙ
Jakson reply СЕРГЕЙ
Я захищав тебе і отримав тяжке поранення щоб ти вот таку ху...ню писав
То йди сам воюй "експерт туалетний"
boboxaxa reply Jakson
Jakson reply boboxaxa
boboxaxa reply Jakson
Jakson reply boboxaxa
boboxaxa reply Jakson
Jakson reply boboxaxa
Jakson reply boboxaxa
boboxaxa reply Jakson
Jakson reply boboxaxa
boboxaxa reply Jakson
Jakson reply boboxaxa
boboxaxa reply Jakson
Inna reply boboxaxa
boboxaxa reply Inna
Jakson reply boboxaxa
Ти зрадник який пише йо...ане іпсо і наговорює проти військових
boboxaxa reply Jakson
Jakson reply boboxaxa
boboxaxa reply Jakson
Inna reply boboxaxa
boboxaxa reply Inna
Inna reply boboxaxa
boboxaxa reply Inna
Jakson reply boboxaxa
Inna reply boboxaxa
Ю reply Jakson
Jakson reply boboxaxa
Ти дебіл?
СЕРГЕЙ reply Jakson
Jakson reply СЕРГЕЙ
По друге я не прошу ніяких заслуг, медалів і т.д. просто нормального ставлення
По третє якщо ти такий герой то чого сам не воюєш? Чому ви всі вмієте пи...діти але ніхто не воює а тільки росказуєте як правильно воювати
Перед тим як щось росказувати то йди і відчуй це на своїй шкурі
boboxaxa reply Jakson
СЕРГЕЙ reply Jakson
По друге так як ТЦК то із цего випливає і ставленя, а також до інших військових (народ ТЦКшників Орками зве)
По третє я там нічого не забув і нікого не вчу воювати.
Тикати стороннім людям істотно лише у Росії і особливо якщо ця людина тобі у батьки годиться.
Jakson reply СЕРГЕЙ
Марина reply СЕРГЕЙ
Тут все залежить від самої людини. !
СЕРГЕЙ reply Марина
Дмитро
Людмила reply Дмитро
Марина reply Дмитро
Чого одні мають воювати, в другі тут сидять дивані експерти!!!!
Чи війна не для всіх?
boboxaxa reply Марина
Арчи reply Марина
Марина reply Арчи
Так такі з 14 року там. Чи Ви забули що війна в нас з 14 року?
Чи це також тільки для «ізбраних»?
Саша reply Марина