В один прекрасний день з уст вашої малечі пролунало «звідки беруться діти?», а допитливі оченята чекають відповіді вже і негайно. Чимало батьків такі питання застають зненацька. Аби «момент істини» не спантеличив і не викликав зайвих хвилювань, варто підготуватись. Розмов на інтимні теми не слід уникати й з підлітками. Як говорити про статеве виховання правильно, журналістам vsim.ua розповіла психолог Ірина Танчук.
Коли цікавість бере гору
- Починається статевий розвиток дитини з народження. Приблизно до 1-1,5 року діти ще не знають своєї статі. Вони чують від своїх батьків не тільки ім'я, а й те, що він (вона) хлопчик (дівчинка). Поступово дитина починає говорити про свою стать «Я - дівчинка» або «Я - хлопчик», але на той час, коли йому виповнюється два роки, він все ще не розуміє, що значить бути «хлопчиком» або «дівчинкою», - пояснює Ірина Танчук. - Трирічний вік ідеальний для початку статевого виховання. В цей момент починається статевий розвиток дитини: вони проявляють інтерес до основних сексуальних характеристик як своїх, так і протилежної статі. Чітка сексуальна ідентифікація у дитини збігається з кризою 3 роки. Коли дитина ставить питання, не відповідайте словами «ти ще маленький» або «тобі занадто рано, щоб це знати». Повірте, дитина знайде спосіб отримати потрібну йому інформацію, і краще, щоб це було від вас, - додає експерт.
Для найменших «чомучок»
Для дитини важливо і цікаво знати, звідки вона взялася. Адже розуміє, був час, коли її ще не було. Відповідати жартівливими фразами «знайшли в капусті» чи «приніс лелека» не варто.
- Чітке питання - чітка відповідь. Наприклад, якщо дитина запитує: «Звідки я?», Ви можете сказати: «Діти з'являються з маминого животика. Їм там зручно і тепло рости». На питання «Як я вибрався з животика?» Можна відповісти: «Коли дитинка стає більшою, вона може жити поза животиком, маму кладуть в лікарню, і лікар допомагає малюку з'явитися на світ», - каже Ірина Танчук.
Якщо додаткових питань не буде – ви вгамували цікавість малечі. Розмову можна відкласти на деякий час і запастись тематичною літературою.
Не читайте лекцій
В розмові з підлітками важливо зберегти довірливі стосунки. Психолог радить батькам бути впевненими, що дитина має всю необхідну інформацію. Лекцій читати не варто. Коли у дітей формуються статеві ролі та визначається статева поведінка, буде краще, якщо батько говоритиме із сином, а мама – із донькою. Це дозволить уникнути збентеження.
- Підлітки часто переживають, що не можуть впоратися з чимось, роблять щось не так, бояться болю. Під час цих розмов найкраще звертати увагу не на технічні питання, а на емоції, пов'язані з відносинами. Читати підліткам лекції про секс не варто, в цьому віці вони часто не слухають батьків. Краще сказати: «Коли у тебе виникне бажання поговорити на інтимну тему, я завжди готовий (а) тебе вислухати, обговорити або відповісти на всі питання і переживання» або "Ти, можливо, вже все знаєш. Я просто хочу сказати те, що повинен ... ». Варто нагадати також, що дорослість - це не лише бажання займатися сексом, а й здатність брати відповідальність за себе і свого партнера, - додає психолог.
Є сім’ї, де подібні розмови обходять стороною. Але, як переконують фахівці, будь-які табу чи обмеження можуть навпаки призвести до труднощів у дорослому житті. А незнання дітьми елементарних правил про інтимні частини свого тіла, особливо у молодшому віці, іноді піддають їх небезпеці в плані сексуального насильства, сексуальної експлуатації. Важливо вчити правилам, які допоможуть запобігати насильству у стосунках.
Психолог радить батькам:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Не пора ли создать Академию Высшего Секса (пилотов) в которой бы учили "ститов" " шестьдесят девятой .... КамеСутре" и не только натуралов , но и бисексуалститов, трансвеститов, трансгендероститов, зоофилститов и прочих ститов...?!
- Ок, пап, что тебе непонятно, спрашивай.