У соцмережах Facebook й Instagram та в спільнотах месенджерів час від часу з’являються різні повідомлення. Із спалахом коронавірусу більшість з них стали пов’язані саме з пандемією.
Так, дописи на кшталт “шахраї перевіряють по квартирах коронавірус” чи “коронавірус уникає курців” вже активно розповсюдились всесвітньою мережею. Як правило, такі повідомлення викликають в людини певні емоції. Наприклад, страх, хвилювання або розпач. Тим паче, в сьогоднішніх реаліях зробити це на “раз, два”. Так, людина без зайвих роздумів натискає туди, де написано “поширити”. У результаті - в суспільстві породжується психічний стан, що зветься паніка.
Ми зібрали найпопулярніші фейки про коронавірус. На їх прикладі спробуємо розібратись, яку інформацію в мережі варто оминати.
Перше, на що варто звернути увагу - це те, що в повідомленні відсутній автор та першоджерело. Адже достовірна інформація завжди має саме ці ознаки. Перш ніж поширити таку новину, варто переконатися в її правдивості. Для цього слід перейти на сайт Нацполіції України. Адже такі новини оприлюднюють саме там. Крім того, варто перевірити й інші можливі першоджерела. Наприклад, сайт МОЗ України. У випадку достовірності інформації, там було б вказано про перевірку на коронавірус, що ходитиме домівками.
Ми перевірили. Дана інформація там відсутня. Тому можна зробити висновок - повідомлення є фейковим.
У даному випадку спостерігаємо ті ж самі “помилки”, що й в попередньому повідомленні. Бо ані джерела, ані автора повідомлення - тут і близько не видно. Ба більше: подібна інформація на офіційному сайті поліції відсутня. А у групі поліції Хмельницької області є допис, що повідомлення про штрафи через дітей на вулиці є брехнею.
Крім того, в законопроєкті щодо боротьби із поширенням коронавірусу немає жодного слова про дітей чи штрафи у зв’язку з їх перебуванням на вулиці. На сайті Верховної Ради України йдеться, що законом передбачено:
Запровадження адміністративної відповідальності за порушення правил карантину – штраф для громадян: від 17 000 до 34 000 гривень, штраф для посадових осіб: від 34 000 до 170 000 гривень. Існуюча кримінальна відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням: штраф зросте з 1 700 грн до 17 000 – 51 000, також можливим є арешт до 6 місяців, обмеження волі до 3 років, позбавлення волі до 3 років, а якщо такі дії спричинили загибель людей – позбавленням волі на 5-8 років;
Відтак висновок проситься сам за себе - це фейк.
Знову ж таки, стикаємось із відсутністю зазначеного автора та першоджерела. А після уважного прочитання - помічаємо ще й дивні формулювання - “ви повинні мати всі вікна закриті”, “спробуйте інформувати всіх, щоб нехай знають”. Такі формулювання спрямовані на поширення паніки.
Крім того, в повідомленні немає конкретної дати. Тобто, коли саме ці неіснуючі “вертольоти” мають пролітати - не зрозуміло. Натомість - абсолютно ясно, що це повідомлення є фейковим.
Ще один поширений фейк у всесвітній мережі. Завзяті курці, певно, ледь не плескали в долоні, прочитавши такий заголовок. Насправді все це - не більш, як чутки.
Всі, хто є авторами даної новини посилаються на на прес-реліз Європейського часопису алергії та клінічної імунології. У ньому наведено результати дослідження більш, як сотні пацієнтів, інфікованих на коронавірус. Разом із тим, дослідження впливу тютюнопаління на сприйняття коронавірусом не проводилося. Саме тому, ця інформація є не правдивою.
Отже, перш ніж “купитися” та поширити будь-яку інформацію, варто звернути увагу на першоджерело, зазначеного автора, час та місце події, а також перевірити дату публікації. Водночас у всіх можливих ситуаціях варто зберігати спокій. Тоді фейки, без сумніву, минатимуть стороною.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.