Датчики руху фіксують велосипедистів, які проїжджають повз.
Із трьох табло, повноцінно працює одне. На Прибузькій велолічильник ще тестують, а на проспекті Миру його вже пошкодили вандали.
В чому специфіка роботи оригінальних гаджетів та навіщо вони взагалі у Хмельницькому, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Вже кілька тижнів місто обговорює “чудернацькі штуки”, які поставили у парку Чекмана, на проспекті Миру та на Прибузькій. Мова про велолічильники, що рахують велосипедистів, які проїжджають повз гаджети. Встановили їх не лише, щоб виділитися та здивувати хмельничан. За словами начальника управління ЖКГ Василя Новачка, лічильники мають конкретну функцію.
Щороку на розвиток велоінфраструктури в місті виділяють кошти із бюджету. Архітектори розробляють проєкти, а комунальники втілюють їх у життя. Відтак у місті з’явилася доволі розгалужена система велодоріжок.
Ми часто чуємо, “нащо ви ті велодоріжки робите, в нас велосипедистів немає”. Так от, щоб обґрунтувати витрати на розвиток велоінфраструктури, встановили велолічильники. Тепер містяни будуть знати, що велосипедисти у нас є, і їх доволі багато. Бюджетні кошти ми на таке навряд чи б використовували, а от подарунок прийняли із задоволенням, - каже Василь Новачок.
Гаджети встановили за кошти “Нової пошти”. Розробили їх винахідники, які працюють на базі місцевої фірми “Кристал”. На створення таких інформативних табло витратили менше ніж місяць.
Окрім велопарковок “Нова пошта” хотіла подарувати щось цікаве та незвичайне для міста, пов’язане із розвитком велоінфраструктури. Щось таке, чого ще не має ні в нас, ні в сусідів. Ми порадилися із винахідниками, які працюють на “Кристалі” і вони запропонували ось такий варіант. “Нова пошта” його погодила, - каже Василь Новачок.
Табло показує час, кількість велосипедистів, які проїхали з часу його встановлення і кількість за день. Працюють велолічильники завдяки електронному механізму. Всередину табло вбудовані два датчики, які реагують на рух та швидкість велосипеду, що проїжджає. Щоб на табло засвітилася позначка “+1”, роверист має проїхати повз швидше ніж йде пішохід.
Табло двостороннє. Один датчик реагує на рух за два метри перед табло, інший - за два метри після табло. Якщо велосипедист проїжджає повз табло, його ловить датчик. Додається кількість з тієї сторони, звідки їхав велосипедист. Тобто, щоб отримати дані про кількість велосипедистів за день чи за весь період, треба додати дані з обидвох сторін. Рахує табло тільки тих велосипедистів, які їдуть зі швидкістю, що більша за швидкість руху звичайного пішохода. Орієнтовно, за 5 кілометрів на годину. Якщо, до прикладу, двоє велосипедистів їхатиме разом, то їх також порахує, як одного велосипедиста. Не можна сказати, що обладнання дуже точне, але загальну картину показує, - зазначає начальника ЖКГ.
Днями в мережі з’явилося відео від відомого хмельницького веломандрівника Сергія Толстіхіна. Велосипедист вирішив протестувати роботу табло. Але вони не спрацювали. Враженнями мандрівник поділився із журналістами vsim.ua.
Я проїхав повз всі три велолічильники. Той, що на проспекті Миру не працює взагалі. На Прибузькій працює, але дуже дивно. На відео видно, що проїхало 22 велосипедисти в правильну сторону, а цифра не змінилася. В парку Чекмана рахувало через раз.
Василь Новачок розповів, що такі неточності в роботі табло тимчасові. Річ у тім, що на повну велолічильник працює поки лише у парку Чекмана. Два інші - діють у тестовому режимі. Точніше діяли, поки до одного з них, не дісталися вандали.
На Прибузькій і на проспекті ще доналаштовують табло. Тому поки там можуть бути неточності. Мали їх от-от запустити на повну. Але 8 травня до того, що на проспекті дісталися вандали. Хтось кинув великий камінь. Зовні табло не пошкоджене, бо там якісний полікарбонат, але всередині замкнуло електроніку. І, на сьогодні, це табло зовсім не працює. Його будуть лагодити фахівці “Кристалу”. Поки за їхні кошти. Надалі, якщо будуть такі пошкодження, то вони за це вже не платитимуть, а витрачати на ремонт гроші із бюджету на постійній основі ніхто не буде. Тому просимо поставитися до цього питання відповідально і не чіпати ті табло. Коли вони всі запрацюють на повну, ми зможемо мати чітку картину про кількість велосипедистів у місті й відповідно до цього працювати над удосконаленням велоінфраструктури, - зазначив Василь Новачок.
Поки ж наші велолічильники вже обговорюють усі велоспільноти України.
Сергій Толстіхін розповів, що його друзі по веломандрах із різних міст дивуються такій ініціативі та скаржаться, що в них навіть кількох кілометрів нормальних велодоріжок немає.
Взагалі ініціатива - супер. Дуже часто велосипедисти кажуть: “нас все більше і більше, робіть для нас велоінфраструктуру”. А скільки це більше? Де статистика? Те, що ми рахуємо учасників на відкритті чи закритті велосезону, це не цифри. Ці велолічильники дадуть відповідь на всі питання. Головне налагодити їхню роботу. До того ж такого ніде немає. У велоспільнотах з інших міст люди захоплюються таким. Це навіть бренд для нашого міста. А ще в нас сама крута велодоріжка в місті й це теж оцінили, - каже веломандрівник.
Друзі, а як вам такі велолічильники? Діліться думками та враженнями у коментарях на нашому сайті.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Маічка Падалко
Іван Петренко reply Маічка Падалко
Vitaly Davidovich reply Іван Петренко
Elena Dostavka
Только потеплело ,как отбитые на весь кумпол велосипедисты,начали летать по тротуарам. Притом явно старше 14-летнего возраста. Две недели наз такое притрушенное на нас с детьми неслось возле кортов вдоль речки,еле отскочили!
Сегодня около поворота от Эпицентра к Заречанской еще одно оголтелое животное,чуть девочку не сбило ,еле успел ребенок отскочить.
ВОПРОС - сколько еще пешеходы должны бояться перемещаться по улицам????
Может полиция вместо шашлычников занялась бы велосипедистами??? Или им не комильфо?
вася пупкин reply Elena Dostavka
Ніхто Петрович reply вася пупкин
Лена Дддддд
Лена Дддддд