Чи варто інвестувати у нерухомість під час війни. Перспективи зростання квадратного метра (новини компаній)
Перш ніж відповісти на це питання, потрібно дати собі відповідь на інше - чи варто інвестувати взагалі?
Якщо Ви думаєте, що нерухомість, це коли все спокійно та надійно, то це не так. Війна в Україні - яскравий тому приклад. За словами урядовців, тільки житлової нерухомості в державі минулого року було знищено більше 32 мільйонів квадратних метрів.
Але, якщо Ви розумієте ризики, то інвестиції в нерухомість є одними з найнадійніших в Україні. Це зумовлено вартістю і попитом, а також тим, що в Україні майже відсутні інші варіанти інвестування, на відміну від більш розвинутих країн.
Більше того, з початку російської агресії не всі забудовники навіть відновили роботу – і це означає, що ті, хто інвестував у їх новобудови ще до війни, досі залишаються і без квартир, і без грошей. Зараз дуже важко спрогнозувати – коли буде добудований той чи інший ЖК. І це, звісно, суттєво підвищує ризики та змушує інвесторів шукати альтернативні варіанти вкладання вільних коштів.
У Хмельницькому багато хто звернув увагу на те, що будівництво комплексу “СпортСіті”, що на розі Свободи та Прибузької, активізувалось із новою силою ще минулого року. Така непересічна подія під час війни стала можливою завдяки співпраці забудовника з інвесторами, які знайшли спільну мову та пішли на зустріч один одному.
В даному комплексі ще доступні для купівлі комерційні площі, вартість яких зростає з кожним роком. Ціна на комерцію в цьому комплексі варіюється дуже сильно в залежності від місця розташування площі. Краще прослідкувати темпи зростання вартості квадратного метра можна по житловій його частині. Якщо на початку будівництва, в гривні, можна було проінвестувати в житло за ціною в 7000 гривень за квадратний метр, то зараз квадратний метр торгують за ціною від 28 тисяч і варіантів, що ціна знизиться, небагато.
Але, якщо Ви плануєте заробляти на оренді, то, можливо, це не найвигідніший час. Зараз інвестування у будь-яку нерухомість стало не таким дохідним, як декілька років тому: різниця цін між житлом, що будується, та тим, що вже збудоване, стала меншою. Здорожчання квадратного метра від «котловану» до «фінішу» теж під питанням, та й орендні ставки не поспішають зростати. Це збільшує строк окупності інвестицій для тих, хто планував заробляти на оренді.
Ми віримо в нашу Перемогу. А після неї розпочнеться процес відновлення країни. Саме зараз формується доволі великий відкладений попит на житло, який стимулюватиме зростання як вартості нерухомості, так і орендних ставок на житло. Квартири знадобляться тим, хто втратив домівку через війну. Квартири знадобляться тим, хто вирішить залишитись на новому місті (ВПО). Квартири (і як інвестиція, і для поліпшення власних життєвих умов) будуть цікаві тим, хто підвищив свої статки під час війни – і це не тільки «довоєнні» айтішники, а й військові, які повернуться додому.
З повоєнним відродженням повернеться попит на оренду квартир. Орендні ставки зростатимуть, що підвищить інвестиційну привабливість нерухомості під оренду. Крім того, я не полишаю надії на те, що після нашої перемоги українці масово почнуть повертатись додому з-за кордону – і багатьом з них теж буде потрібно десь жити або орендувати нерухомість (хоча звісно, можливо, що рух відбуватиметься і в зворотньому напрямку – до «закордонних» українців вирушать ті, хто зараз тут).
А ще в Україну приїдуть іноземні спеціалісти, які будуть допомагати у відбудові країни – і для них теж буде потрібне житло.
З відбудовою країни до нас, скоріш за все, зайдуть іноземні інвестори, які оцінять потенціал українського ринку нерухомості – і це теж стимулюватиме зростання цін на квартири.
Довгострокові перспективи у українського ринку нерухомості доволі непогані. Як і у всієї країни. Але для цього необхідна наша Перемога. Віримо в ЗСУ. Слава Україні!