Для кого і на скільки зросте пенсія з 1 грудня. Пояснення фахівців

Для кого і на скільки зросте пенсія з 1 грудня. Пояснення фахівців
  • У пенсійному фонді відповіли на питання стосовно підвищення виплат з 1 грудня.
  • Дізнавайтеся, в кого й на скільки зросте пенсія.

 Із 1 грудня органи Пенсійного фонду здійснили перерахунки у зв’язку зі зміною величин прожиткових мінімумів та збільшенням розміру мінімальної заробітної плати в Україні.

В області зазначені перерахунки проведені для 327,5 тисяч осіб (або 85,7%), складові пенсійної виплати яких обчислюються від розміру прожиткового мінімуму та з врахуванням мінімальної заробітної плати.

Підвищення отримали 251,5 тисяч пенсіонерів (або 74,7% від загальної кількості перерахованих). Середній розмір підвищення становить 94,02 гривень. 

Відео дня

Які виплати зросли з 1 грудня у зв’язку із зміною величин прожиткових мінімумів?

З врахуванням зміни величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перераховано:

 З врахуванням нового розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць перераховано надбавку, призначену відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів».

Як зміна прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, впливає на розмір мінімальної та максимальної пенсій за віком?

Законодавством визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Для цього необхідно мати страховий стаж чоловікам 25 років, жінкам 20 років, якщо пенсію призначено до 01.10.2011, та 35 років чоловікам і 30 років жінкам – якщо призначення пенсії відбулось після 01.10.2011.

Для зазначеної категорії пенсіонерів мінімальний розмір пенсії за віком з 1 грудня 2021 року збільшився з 1 854 гривень до 1 934 гривень. Максимальний розмір пенсії збільшився на 800 гривень - з 18 540 до 19 340 гривень.

Чи зміниться щось, якщо основний розмір пенсії перевищує величину прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб і відсутні будь-які надбавки та підвищення?

Складовою пенсійної виплати осіб, які мають страховий стаж понад 35 років чоловіки і понад 30 років жінки є доплата за понаднормовий стаж. Якщо основний розмір пенсії особи більший за 1 934 гривень, доплата за понаднормовий стаж обчислюється у відсотках від мінімального розміру пенсії за віком, тобто від 1 934 гривень.

До прикладу, жінці призначено пенсію в 2017 році з врахуванням страхового стажу 45 років (понаднормовий стаж 15 років). Основний розмір пенсії, обчислений від стажу і заробітної плати, становить 2 654 гривень. Доплата за понаднормовий стаж визначається як 1% від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Якщо з 01.07.2021 її розмір становив 278,10 гривень, то з 01.12.2021 збільшиться на 12 гривень і становитиме 290,10. Відповідно розмір пенсії збільшиться також на 12 гривень.

Розмір підвищення кожної особи є індивідуальним і залежить від того, які складові пенсійної виплати обчислюються від величини прожиткового мінімуму.

У яких випадках розмір пенсії особи залежить від розміру мінімальної заробітної плати в Україні?

Починаючи з 1 січня 2018 року відповідно до частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено для непрацюючих осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється на рівні 40% мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У 2021 році розмір мінімальної пенсії для таких осіб перераховувався двічі:

Для 65-річних пенсіонерів, які працюють або є приватними підприємцями, перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати проводиться після звільнення з роботи або припинення підприємницької діяльності.

Чи відбулось збільшення розмірів пенсій у зв’язку з втратою годувальника у вдів загиблих (померлих) військовослужбовців?

Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мінімальний розмір пенсії в разі втрати годувальника не може бути нижче двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на кожного непрацездатного члена сім’ї.

З 1 грудня 2021 року з врахуванням нового прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб зазначена мінімальна виплата зросла на 162 грн і становить 3 868 гривень.

Розміри яких надбавок та підвищень перераховано з 1 грудня?

Перерахунку з 1 грудня підлягають ті надбавки і підвищення у складі пенсійної виплати, розміри яких визначаються у відсотках від величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:

 У разі, якщо в складовій пенсійної виплати є зазначені надбавки та підвищення, то вони перераховуються у зв’язку зі зміною величини прожиткового мінімуму незалежно від факту роботи особи.

Які надбавки не підлягають перерахунку при зміні соціальних стандартів?

Враховуючи, що деякі надбавки та підвищення не залежать від величини прожиткового мінімуму, а визначені окремими постановами в твердих сумах, з 1 грудня 2021 року залишились незмінними:

Чи підвищились розміри пенсій у осіб з інвалідністю внаслідок війни?

Виходячи з нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проведено перерахунок пенсій і для ветеранів війни. Розмір пенсій з 1 грудня 2021 року для осіб з інвалідністю внаслідок війни:

Для осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІ і ІІІ груп з-поміж учасників бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років і більше, встановлюється мінімальна пенсійна виплата як для осіб з інвалідністю війни 1 групи в розмірі 650% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, тобто 12 571 гривень.

Читайте також: Підвищення зарплати і нові відсторонення невакцинованих: що зміниться з 1 грудня

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Читач62

    Ой брехуни, ох брехуни. Нічого мені не набавили. Як було 2500, так і залишилось. Ні копійки. І як вижити при 700 грн в місяць, інші комуналка, ліки? В холодильнику миша повісилась. Мабуть і це мене чекає... ні слів, ні сліз...я просто в шоці...думала може хоч 100 грн накинуть.Дулю дали, 42 роки стажу.
  • ЧитачЧитачів

    Оце ми всі заживемо - пенсії перерахували, мінімалку підвищили:

keyboard_arrow_up