Через підвищення мінімалки з 1 січня зросли і податки для підприємців. Найбільше постраждали платники другої групи. Їм доведеться платити вдвічі більше. Відповідні зміни до законодавства щодо роботи ФОПів Президент підписав 27 грудня. Окремі підприємці одразу ж почали перескакувати із однієї групи на іншу, аби сплачувати менший податок.
- Щойно Верховна Рада прийняла закон про соцвнески, деякі ФОПи змінили групи, - зазначає завідувач сектору комунікацій ДФС у Хмельницькій області Віктор Чиж. - Приватні підприємці, які не мають доходів, щоб покривати суму ЄСВ та єдиного податку, почали переводитися з однієї групи на іншу. На це вони мали три дні. Але такий перехід відбувався не масово.
«Сильніші – платять, а слабші – закриваються»
Відтепер підприємці другої та третьої групи змушені сплачувати єдиний соцвнесок у розмірі 704 гривні на місяць. Перша група спрощенців має можливість платити половину мінімального страхового внеску у розмірі 352 гривні. Сплачувати податки треба буде і тим підприємцям, які не отримують прибутків.
Такі нововедення призвели до того, що ФОПи почали масово закриватися. У грудні 1684 хмельничанина припинили займатися підприємницькою діяльністю. Чимало з них закрились якраз тоді, коли офіційно оприлюднили нові податки, тобто за 3 дні до Нового року.
- Ситуація зараз склалась не дуже добра. Підприємці у нас розшарувалися: сильніші платять і мовчать, а слабші поздавали патенти, бо іншого виходу у них нема. Міська рада пішла назустріч другій групі і знизила на 5% єдиний податок для них. А для першої податок прив’язали до мінімального прожиткового мінімуму, - розповідає vsim.ua голова ради профспілки захисту підприємництва міста Хмельницького Надія Кнець.
Кіоски на речовому ринку пустуютьПокупців стає менше
Зміни торкнулись і підприємців, які торгують на речовому ринку. Їхні прибутки суттєво знизилися. Журналісти vsim.ua поцікавились у ФОПів, що вони думають про нові податки. Говорити на камеру базарники не хочуть, але поза цим розповідають, що торгувати стає дедалі важче. Постійні стрибки долара, низький попит і нові податки – не повний перелік того, що заважає підприємцям нормально заробляти.
Старий ринок закритий приблизно на 50%. Закупитись на Новому ринку можна лише 2-3 дні на тиждень. У решту днів більшість кіосків пустує. А от оптові ринки, такі як «Бартер-сервіс» та «Пако», працюють лише у вівторок, середу та п’ятницю, оскільки саме у цей час приїжджають оптові покупці.
- Зараз ще трохи ворушаться ринки оптовиків, а решта просто очікують, що буде після змін. Рівень купівельної спроможності у покупців набагато впав і підприємці це розуміють. Кожен виживає і пристосовується як може. Бажання проводити акції протесту у підприємців немає. Пропозиції до податкового кодексу ми давали, дещо таки врахували. Зараз всі завмерли і чогось чекають, - пояснює Надія Кнець.
Базарники кажуть, що працюють собі у збиток. Але поки іншого виходу не бачать. Скаржаться і на те, що раніше у зимові місяці могли не платити податки, адже не мали доходів. Зараз же сплачувати ЄСВ та єдиний податок доведеться незалежно від прибутків.
"Речовий ринок звужується, а товари продають в інтернеті"
Юрій Ярина, член секретаріату регіональної ради підприємців Хмельницької області
- Ситуація на ринку складна. В зимовий період за товаром приїжджають мало. І взагалі перестали скуплятись білоруси через те, що інфляція сильно підскочила. Не їздять із Західної України. Зараз спад дуже серйозний. Велика кількість ринків наполовину закриті. І хоча ринок розрісся до 21 тисячі точок, там числиться лише 4000 підприємців першої групи та 7200 - другої групи. Тому зараз він починає звужуватись ближче до Старого та Нового ринку. Зменшився попит через те, що багато товару продається в інтернеті. З 1 січня зросли податки.
Обов’язковим став єдиний соцвнесок, навіть якщо нема прибутків. Але у «мертвий» сезон платити важко. А в старі часи, коли тільки з’являвся ринок, взагалі нічого не платили, торгували з машин і лотків. Тоді рахували, що добре, що людина сама себе забезпечує. Всі ризики люди брали на себе. Для підприємців, які торгують на ринку, зросла орендна плата за земельну ділянку. Електрична енергія колись коштувала трохи більше однієї гривні, а тепер доходить до 2,5 гривень.
Охорона кіосків теж покладається на підприємця. Мінімалка зросла і охоронна служба підняла ставку з 20 гривень з одного кіоску до 40 гривень. Раніше були обороти, тому люди тримали ціну, а зараз через те, що зростає навантаження, підприємець збільшує вартість товару.
Велика кількість товару йде по імпорту, там треба платити митний збір, а він в доларах. Якщо навіть люди шиють самі, то матеріали закупляють за кордоном, це або Турція, або Китай. Також зараз Польща забрала велику кількість підприємців до себе. Умови для праці там більш чіткі, аніж у нас.
Підприємець може все прорахувати на перспективу. Туди він і товар привозить або і шиють вже там. Тобто все, що було у Хмельницькому, вони використовують там. А у нас що? Сьогодні намалювали одну перспективу, а завтра ввели мінімалку, а післязавтра вже введуть перевірки, а потім ще касові апарати. Нема гарантій, що буде за півроку, чи знову не буде змін у податковому кодексі.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Слухайте пана Президента, он не обманет