Нові деталі справи голови МСЕК Тетяни Крупи: незаконно вивозила гроші за кордон

Нові деталі справи голови МСЕК Тетяни Крупи: незаконно вивозила гроші за кордон
Фото: 5 канал
  • Кошти розміщені в австрійському, польському банках. 

  • Ще 600 тисяч доларів були в установі Швейцарської Конфедерації. 

  • Вивозити кошти їй могти допомогти знайомства у митній службі – слідство. 

  • Розповідаємо детальніше. 

Із жовтня 2024 року ексголова Хмельницької МСЕК й депутатка обласної ради Тетяна Крупа перебуває під вартою. Її підозрюють у незаконному збагаченні. Їй уже тричі змінювали розмір застави, зменшивши її із 500 млн грн до 260 млн грн. Судові засідання у її справі тривають. Під час кожного стають відомі нові деталі щодо діяльності Крупи. Нещодавно з’явилася інформація про те, що підозрювана з 2022 року незаконно вивезла за кордон 600 тисяч доларів. Слідство вважає, що зробити це їй вдалося завдяки корисним знайомствам в митній службі, якими вона могла заручитися перебуваючи депутаткою Хмельницької обласної. Також у неї та членів її родини була посвідка на проживання в Австрії. Про це та інші нові деталі справи Крупи розповідаємо далі. 

У чому підозрюють Крупу 

Нагадаємо, у жовтні 2024-го ДБР викрило голову Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу та її сина Олександра Крупу – начальника Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, на незаконному збагаченні. Хоча, як вказано у судовому рішенні, кримінальне провадження у цій справі розпочали ще 1 липня 2024 року. 

Тоді у жовтні в посадовців провели обшуки та лише готівкою знайшли майже 6 мільйонів доларів США, брендові прикраси та коштовності. У робочому кабінеті керівниці МСЕК – 100 тисяч доларів США, а також підроблені документи, списки «ухилянтів» із прізвищами та фіктивними діагнозами. 

Відео дня

Сумки з грошима не враховані

Під час обшуків вдома у підозрюваної, Крупа викинула через вікно дві сумки із грошима в яких було загально 544 200 доларів. Як стало відомо під час розгляду питання про арешт майна Апеляційною палатою Вищого антикорупційного суду, ці сумки в подвір’ї помітили сусіди й виклали фото з ними в чаті будинку із повідомленням: «Чи відомо комусь із мешканців інформацію щодо цих сумок, бо вони лежать тут вже з ранку». Тоді один із мешканців, до якого люди часто звертаються з різних питань, підібрав ці сумки, закинув у багажник своєї машини марки «VOLKSWAGEN ID.4 CROZZ PRO» та втік. За добу його затримали правоохоронці, гроші вилучили, як речовий доказ. 

Як стало відомо з ухвали Вищого антикорупційного суду, слідство не надало достатньо доказів того, що це Крупа викинула сумки з вікна. Адже це не було підтверджено у жодному із долучених до клопотання документів. 

– Слід зазначити, що оцінюючи наявність цього ризику слідча суддя не бере до уваги доводи клопотання детектива про те, що 03.10.2024 під час проведення обшуку у житлі вона намагалась позбутися належних їй коштів, викинувши дві сумки з вікна квартири на вулицю, які надалі були віднайдені в автомобілі марки «VOLKSWAGEN ID.4 CROZZ PRO» та усередині яких знаходились кошти загалом у сумі 544 200 доларів США, – йдеться в ухвалі суду. 

Вивозили гроші за кордон 

Як стало відомо з ухвали Вищого антикорупційного суду, слідство вважає, що Тетяна Крупа незаконно вивозила гроші за кордон. Під час обшуків у неї, слідчі виявили документи, які підтверджують 23 квітня 2022 при виїзді з території України та в`їзді на територію Європейського Союзу у пункті пропуску «Зосін» коштів у сумі 51 000 доларів та 7 000 євро. Це підтвердив огляд автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор». Цього ж дня її чоловік при в`їзді до Європейського Союзу задекларував готівкові кошти у сумі 207 000 доларів. Мають правоохоронці відомості про те, що чоловік Крупи 29 травня 2022 у цьому ж пункті пропуску задекларував кошти у сумі 300 000 доларів та 19 000 євро для переміщення до Австрійської Республіки. Також ексголова МСЕК перевезла через кордон 600 000 доларів й розмістила їх банківській установі Польщі. 

Не лише чоловік. В ухвалі суду також міститься інформація про наявність у слідчих документів, які доказують, що таким же чином невістка Крупи теж вивозила гроші у Польщу. Це сталося 3 липня 2023 через державний кордон України при в`їзді на територію ЄС у пункті пропуску «Зосін». Сума – 200 000 доларів США. 

Під час обшуків слідчі виявили папку-швидкозшивач із написом «Австрія банки» з документами на 264 аркуші, де містилися: 

  • розписки німецькою мовою про купівлю валюти у період з 18.05.2022 по 07.07.2022 загалом на суму 93 900 доларів США; 
  • квитанції «про внесення коштів до власного акаунту» у банківських установах загалом у сумі 161 700 євро, 72 200 доларів США та 20 000 грн; 
  • квитанції про вивід коштів у період 06.03.2022-04.04.2022 на загальну суму 37 600 євро; 
  • квитанцію про внесення коштів на рахунок у банку «Oberbank» на суму 195 000 доларів США; 
  • квитанції «Валютний депозит» у банку «Oberbank» на суму 540 000 доларів США; 
  • пояснення про походження коштів у сумі 700 000 доларів США, записані 16.09.2022. 

Також у Крупи був рахунок у банківській установі Швейцарської Конфедерації із розміщеними на ньому коштами у сумі 599 000 доларів США, проте станом на 06.12.2024 – рахунок було закрито. Інші відомості щодо декларування Крупою, її чоловіком та невісткою грошових коштів при перетині державного кордону України у 2021 - 2024 роках відсутні. 

Все це наштовхнуло слідчих на думку про те, що незаконно вивозити ці кошти родині Крупи допомагали зв’язки у митних органах України. 

– Також наявні підстави вважати, що підозрювана, у т.ч. зважаючи на статус депутата Хмельницької обласної ради, могла набути зв`язки у митних органах за допомогою яких вона та її близькі особи вірогідно уникнули митного оформлення валютних цінностей під час перетину державного кордону, які може використати у майбутньому і для переховування та нелегального перетину кордону, – зазначено в ухвалі

Посвідка на проживання в Австрії 

Слідчі отримали документи, які підтверджують наявність у Тетяни Крупи, її чоловіка та невістки банківських рахунків в Австрії. Також у сторони обвинувачення є докази того, що всі троє мали посвідки на проживання в Австрії, а також медичне страхування. Однак термін дії завершився ще у березні 2024 року. Відповідні документи вилучили слідчі із папки з написом «Австрія прописка страховка навчання».

– З огляду на наведене, хоч термін дії посвідки підозрюваної на проживання у Республіці Австрія закінчився, однак, маючи відповідний досвід, вона вочевидь обізнана із тонкощами одержання дозволу на тимчасове проживання у іншій державі та може використати такі знання для переховування від кримінального переслідування, – зазначено в ухвалі. 

Де Крупа зараз 

Зараз Тетяна Крупа перебуває під вартою. 7 жовтня 2024 року суд встановив розмір застави у 500 001 528 грн. 21 листопада того ж року заставу зменшили до 300 000 000 грн, а за тиждень – ще на 20 000 000 грн. Востаннє запобіжний захід переглядали Крупі у січні 2025 року. Термін тримання під вартою продовжили до 23 березня 2025. Розмір застави знову скоригували: тепер він становить 260 000 000 грн. 

Варто зауважити: під час останнього розгляду питання про тримання підозрюваної під вартою, слідчий суддя брав до уваги й позитивні характеристики щодо Крупи, як депутатки обласної ради. Вони були надані: 

  • керівником депутатської групи «Єдність» Хмельницької обласної ради;
  • керівником депутатської фракції «Слуга народу» у Хмельницькій обласній раді;
  • директором Департаменту охорони здоров`я Хмельницької ОДА. 

Відомо, що Крупу утримують у столичному СІЗО в камері на 4 особи. У неї триразове харчування, щоденні прогулянки, до неї можуть приходити гості. Нещодавно стало відомо, що голова МСЕК порушила умови утримання: у неї знайшли мобільний телефон. 

Читайте також: 

Голова МСЕК Тетяна Крупа порушила правила в слідчому ізоляторі

Нові деталі справи голови МСЕК Тетяни Крупи: мала зв’язки з ДБР та суддям

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (26)
  • Наталі Щербатюк

    Це теж у мерії для інвалідів
  • Cergiez

    Ось ви мск
  • Larusa Makukha

    Вона вже давно,  повинна  бути  за гратами  до кінця свого життя . А всі інваліди  прокурори  повинні повернути  гроші  державі.
  • Світлана Туракевич

    Чого ж на ці кошти не закупите-зброю на ЗСУ,а то тільки одні новини.

keyboard_arrow_up