Уже майже десять років установи Івано-Франківська співпрацюють з декількома міжнародними фінансовими організаціями. Саме вони допомагають іванофранківцям значно ефективніше використовувати енергоресурси, зокрема природний газ. За грантові та кредитні кошти у місті модернізують котельні, оновлюють обладнання, утеплюють будинки.
Минулого року одну з котелень Івано-Франківська модернізували за кошти двох міжнародних організацій. Оновлення обійшлося в 1,2 мільйона євро. 800 тисяч євро грантової допомоги отримали від Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку. Ще 400 тисяч виділив Європейський банк реконструкції та розвитку у вигляді кредиту. Роботи виконала литовська фірма «Енерстена».
Раніше котельня працювала тільки на природному газі, а після реконструкції на біопаливі — трісці з дерева. За час роботи з новим обладнанням зекономили 800 тисяч кубічних метрів природного газу, при цьому використали 3400 тонн тріски.
Подача тріски у котел здійснюється автоматично, як і всі інші процеси у цій котельні. Спеціалісти тут потрібні лише для контролю.
Облаштували в котельні і спеціальне місце для управління всіма процесами. Навчали користуватися обладнанням литовські фахівці. Коефіцієнт корисної дії такої котельні — 84%.
Крім модернізації котелень в Івано-Франківську активно утеплюють навчальні заклади. Допомагає у цьому Північна екологічна фінансова корпорація. На утеплення вона виділила 5 мільйонів євро, з них 3,6 мільйона іванофранківці отримали у вигляді кредиту, решту — у вигляді гранту. Прикладом ефективного використання цих коштів є дитячий садок «Кристалик».
За рахунок організації тут утеплили фасад, замінили вікна та встановили індивідуальний тепловий пункт. Останній ще не запускали, планують зробити це з початком опалювального сезону.
А що ж у Хмельницькому?
Хмельницький також не втрачає можливості утеплитися за кошти міжнародних організацій. 27 грудня 2016 року міська рада уклала кілька договорів про фінансування проектів з енергозбереження. Договір з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) передбачає кредитування обсягом майже 12 мільйонів гривень під 3% річних на 5 років. Крім того, Фонд E5P виділив 200 тисяч євро у вигляді гранту. Також на проекти 1,7 мільйона гривень виділила міська рада.
Проекти передбачають підвищення енергоефективності кількох навчальних закладів міста, а саме утеплення фасадів та дверей, встановлення ІТП, заміна вікон. Зараз вже завершили роботи в СЗОШ № 15, роботи у СЗОШ № 14, ДНЗ № 29 та № 54 ще тривають. На цьому співпрацю з міжнародними організаціями міська влада завершувати не планує. Чиновники хочуть взяти кредит у Європейського інвестиційного банку на майже 6,5 мільйона євро. За ці кошти планують утеплити 30 будівель міста. Віддавати гроші будуть протягом 22 років.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.