Держава всерйоз взялася за боржників. Мобільні групи зі стягнення заборгованості з виплати заробітної плати розпочали роботу в найбільш проблемних регіонах України. До них відноситься і Хмельницька область.
В Мін’юсті стверджують, що великий розмір штрафів змусить роботодавця зайвий раз подумати перш ніж не додавати працівникам винагороду за виконану роботу або не виплачувати її взагалі. Вже створили антирейтинг роботодавців-боржників. А з квітня по всій Україні розпочалися масові перевірки.
З 1 січня 2018 року набули чинності нові закони, норми та правила. Так, мінімальна зарплата тепер становить 3723 гривні на місяць, а мінімальний прожитковий мінімум – 1700 гривень на місяць. Відповідно, зросли й усі види державної допомоги, прив'язані до “мінімалки”. Але також збільшились й усі види штрафів.
Щомісяця Держпраці перевіряє роботодавців на дотримання вимог законодавства. І постійно виявляє тих, хто заборгував своїм робітникам. Вже активно запрацювали мобільні регіональні штаби по погашенню заборгованості і в Хмельницькій області. Вони мають проводити регулярну перевірку стану виконання судових рішень щодо оплати праці підприємствами.
- На сьогодні є лише 7 підприємств боржників, які мають заборгованість по заробітній платі. В тому числі два найбільших боржника: ПАТ «Полонський гірничий комбінат», по ньому є 161 виконавчий документ на суму майже 3 мільйони гривень. Та ПАТ «Шепетівський гранкарʾєр «Пронекс» – 61 виконавчий документ, там біля 2 мільйонів заборгованості. По цих підприємствах маємо 222 документа, а на інших боржників припадає лише 15 проваджень. Тобто таких великих боржників у нас двоє. Обидва – це кар’єри. Виконання по них ускладнюється тим, що з 2016 року дані підприємства перебувають у стадії банкрутства. Стосовно них порушено провадження про банкрутство. Справа вже два роки гуляє з одного суду в інший, рішення постійно оскаржують, то подають апеляцію, то на касацію. Виходить, що ми постійно в підвішеному стані. По інших провадженнях ми стягуємо заборгованості, вже є арештоване майно. Наприклад, можемо забрати на штраф-майданчик автомобіль боржника. Там сума не велика 7 010 гривень, але отримати свій транспортний засіб він зможе лише після погашення боргу, - каже начальник ДВС Хмельницької області Роман Касянюк.
У виконанні рішень по відшкодуванню зарплатних заборгованостей є своя специфіка. Законом встановлений порядок виплат працівникам, який безпосередньо залежить від часу надходження виконавчого документа до органів ДВС.
- Справа в тому, що відшкодовані кошти розподіляються в межах календарного надходження виконавчих документів, поки не буде виплачено повністю одному, не почнеться виплата іншим. Немає пропорційного розподілу: всім потроху. Наприклад, по ДП «Ганопільський спиртовий завод» є рішення про виплату 200 000 на користь арбітражного керуючого, і поки ми йому не виплатимо цей борг, всі інші люди не можуть отримати зарплату. І там виходить ситуація, що загальний борг 228 000, з них 200 – по одному арбітражному керуючому, а 28 000 на 4-х працівників, які не можуть отримати свої кошти поки не погаситься борг у 200 000.
Загальна ситуація по зарплатним заборгованостям в місті Хмельницький та по області в інфографіці.
Паралельно з органами ДВС за перевірки візьметься і управління Держпраці. Планові (з попередженням за 10 днів) рейди чекатимуть на підприємства усіх, без винятку, форм власності. На сайті Управління оприлюднили план на 2018 рік, згідно з яким ревізія відбудеться на 744 підприємствах міста Хмельницького та області.
Інспектор перевірятиме накази і повідомлення про прийняття на роботу, трудові договори, штатний розклад і робочий графік, відомості по виплаті заробітної плати. Представник Держпраці також має право опитувати співробітників з вищезазначених питань. В першу чергу інспектор буде шукати «неофіційних» співробітників, тобто осіб, з якими не укладено трудові угоди. Чому? Справа в розмірах штрафних санкцій.
Позапланові перевірки проводяться лише:
Крім фінансової відповідальності за затримку або невиплату заробітної плати роботодавцем наступає кримінальна (ст. 175 КК України) та адміністративна (ст. 40 КУпАП) відповідальність.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.