20-річний хмельничанин співпрацював з росіянами. Деталі справи та вирок
-
Аби уникнути мобілізації, хмельничанин переїхав у село на Тернопільщині.
-
У серпні 2022 року він познайомився з російським агентом та почав співпрацю.
-
Що він робив та яке рішення ухвалив суд?
У Тернополі засудили 20-річного хлопця, який співпрацював з росіянами, зокрема, передаючи їм інформацію про Сили оборони та об’єкти критичної інфраструктури на Тернопільщині й Хмельниччині. Крім того, він вів Telegram-канал проросійського та антиукраїнського змісту. Ще хлопець намагався отримати через російського куратора документи, які б мали вберегти його від «уваги» ТЦК. Розповідаємо деталі цієї справи.
Що відомо про підсудного
За даними порталу «Судова влада України», ім’я головного фігуранта справи — Владислав Кононенко. 20-річний (на момент скоєння злочинів) хлопець родом із Хмельницького, неодружений, не працював, жив у своєї бабусі в Старому Таражі Кременецького району Тернопільської області. СБУ вважає, що хлопець переїхав з Хмельницького на Тернопільщину, аби уникнути мобілізації. Хоча з урахуванням його віку мобілізація на той була можлива тільки в тому випадку, коли він був обмежено придатним. Водночас допитана судом бабуся розповіла, що онук разом з матір'ю переїхав до Почаєва, бо родина була дуже набожною. Вона казала також, що Владислав Кононенко у дитинстві часто змінював школи та практично їх не відвідував через свою хворобливість.
У період скоєння злочинів Владислав Кононенко відвідував Почаївську лавру, підпорядковану УПЦ (МП). Слідство вважало, що він це робив під виглядом паломника задля прикриття своєї злочинної діяльності та з релігійних переконань.
27 лютого 2023 року він отримав вирок Кременецького районного суду за частиною 3 статті 246 Кримінального кодексу («Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах»). Йому призначили три роки обмеження волі, замінивши цей термін на рік умовно. На той момент він уже був арештований за підозрою в злочинах, які описуємо далі.
Як усе було
За даними слідства, у серпні 2022 року Владислав Кононенко через Інтернет познайомився зі співробітником ФСБ РФ. Той запропонував йому виконувати завдання на користь окупантів, здобуваючи інформацію про Сили оборони України та об’єкти критичної інфраструктури. Підсудний погодився на цю пропозицію. Комунікація Владислава Кононенка зі своїм куратором відбувалася через Telegram.
Крім того, 16 вересня 2022 року, за даними слідства, Владислав Кононенко створив загальнодоступний Telegram-канал «Время Zобытий». Там він викладав матеріали проросійської тематики. До прикладу, пост з таким текстом:
— Здесь мы объединены одной идеей: мы боремся с нацизмом. Брат за брата, друг за друга. Интербригада «Пятнашка» и штурмовой отряд спецназначения «Шторм» в составе союзных сил атакуют позиции украинских войск под Авдеевкой и в районе села Спартак. Промзона в этих местах превращена в настоящую крепость, но её обязательно нужно взять, чтобы остановить постоянные обстрелы мирных кварталов Донецка со стороны ВСУ. Бойцы, штурмующие здесь позиции ВСУ, — выходцы из самых разных уголков бывшего СССР. Воевать за освобождение Донбасса они считают своим долгом.
Як ідеться у матеріалах справи, читачами у Telegram-каналі були принаймні 720 осіб. Загалом, згідно з інформацією слідства, у каналі були розміщені понад 4000 фото, відео й посилань.
Згідно з даними слідства, підсудний у жовтні 2022 року передав співробітнику ФСБ інформацію про проведення фільтраційних заходів у Почаївській лаврі. Також передав карту з міткою місця, де на той час перебували співробітники СБУ.
Ще Владислав Кононенко говорив зі своїм куратором про наслідки ударів. До прикладу, відтворення діалогу 23 жовтня 2022 року:
— Кстати, во время поражения ПС (підстанція — прим. авт.) Хмельницкая был некоторый промах.
— Значит добьем!)
— А вы были не в курсе? Свет пропал после удара только в юго-западной части города, остальная часть из чата выходить не захотела.
— Не мы с Вами давали первичную информацию по этому объекту, потому и по результату я также был не в курсе!
— Жаль. Постараюсь ещё что-то узнать.
У листопаді 2022 року Владислав Кононенко передавав куратору дані про розташування електропідстанцій. Зокрема, йдеться про об’єкти, розташовані у Раковому, Гречанах та Виставці.
У рішенні суду наведені цитати з переписки Владислава Кононенка зі своїм куратором. Вони обговорювали свою співпрацю — куратор просив виконати завдання, а підсудний передавав йому інформацію. Одного разу куратор скаржився підсудному, що той надсилає замало інформації. Підсудний писав, що сподівається на наступ в Україну з боку Білорусі. Ще вони говорили про те, що часом російські ракети наводять на порожні об’єкти, а часом українських військових попереджають про те, що по місцю їхнього перебування буде удар.
Крім того, Владислав Кононенко намагався через куратора убезпечити себе від мобілізації. Працівник ФСБ говорив, що це можливо і таке вже робили раніше, а хлопець надсилав йому копії своїх документів. У переписці йдеться про одну зі схем — потрібні документи про непридатність до служби з «заднім числом» готувалися у медзакладах, які нині розташовані на окупованій росіянами території. Після цього документи пересилалися на підконтрольну Україні територію. Владиславу Кононенку обіцяли, що потрібні йому документи підготують у Херсоні, який на той час був окупований росіянами. Коли Херсон звільнили, пішла мова про Мелітополь.
Інформацію для росіян Владислав Кононенко збирав не тільки особисто, а й через знайомих та підписників свого Telegram-каналу. У матеріалах справи розкривається одна зі схем здобуття даних — під виглядом дівчини познайомитися з військовим та випитати у нього потрібні відомості. У переписці зі своїм куратором Владислав Кононенко казав, що й сам користувався цією схемою.
Судячи з переписок, підсудний остерігався, щоб самому не загинути від російської атаки. Також писав, що тут він ніхто й після закінчення «СВО» переїде в Росію. Крім того, Владислав Кононенко згадував, що знає людей, які співпрацюють з СБУ, та пропонував куратору отримати деталі про них. Сам куратор, серед іншого, говорив про неминучість окупації центральної частини України. При цьому писав, що окупація західних регіонів під питанням, адже там досить сильні антиросійські настрої.
З матеріалів справи також відомо, що працівники СБУ стежили Владиславом Кононенком. До прикладу, на фото та відео зафіксовані його переміщення у місті Почаїв, в тому числі візити до лаври. Ще описаний випадок, коли чоловік, перебуваючи в Тернополі, знімав на відео об'єкти, вважаючи, що вони потрібні росіянам. Він робив це, вдаючи, що говорить телефоном. При цьому прикладав його до вуха поверх шапки та капюшона. На той момент він насправді виконував завдання СБУ в рамках слідчого експерименту (про це далі в тексті).
У рішенні суду також є розшифровки телефонних розмов Владислава Кононенка зі своєю матір’ю. Судячи з них, він часто піднімав теми подій у країні та світі, зокрема, війни. До прикладу, обговорював удари росіян по українських електростанціях. З тексту можна зрозуміти, що мати підсудного не надто цікавилася суспільно-політичною ситуацією, хоча часом і отримувала інформацію з українських ЗМІ. Жінка хоч і підтримувала розмови з сином на відповідні теми, проте подеколи сварилася з ним через різницю поглядів, а часом намагалася «з’їхати», змінивши тему або закінчивши виклик.
До прикладу, одного разу Владислав Кононенко почав розмову про обстріли ГЕС та іноземну допомогу Україні. Його мати перевела тему, сказавши — «Так, не треба мені, сину, не треба мені, мені хватить того. Мені позавчорашніх з мамою балачок хватило, шо я вчора і вночі чуть-чуть не вмерла. Давай, сину». Сам же підсудний у розмовах з матір’ю не висловлював проросійських поглядів напряму, проте переказував тези пропаганди.
До прикладу, він казав, що готується наступ на Україну з Білорусі, Росії та окупованих територій зі значною кількістю особового складу та техніки. «І тоді Києву і Україні буде точно хана», — сказав Владислав Кононенко у розмові з матір’ю. Ще одного разу він сказав, що винуватцями війни є Захід та Америка, бо вони підштовхували Україну до вступу в ЄС і НАТО.
З матеріалів справи стає зрозумілим, що 19 січня 2023 року Telegram-акаунт куратора з ФСБ зламали працівники СБУ. Надалі вони продовжили розмову з Владиславом Кононенком від імені агента ФСБ. Зокрема, 25 січня 2023 року підсудний отримав завдання від «куратора», яке полягало у зборі інформації про об’єкти енергетики в Тернополі.
Вже наступного дня, 26 січня 2023 року, Владислав Кононенко зняв на відео дві підстанції в Тернополі й відправив записи «куратору». Після цього працівники СБУ зробили «закладку» для підсудного з винагородою у 4000 гривень. Вважаючи, що ці гроші він отримує за співпрацю з ФСБ, хлопець забрав гроші, після чого його затримали. Це було того ж дня, 26 січня 2023 року.
Що вирішив суд
Під час судового розгляду Владислав Кононенко свою провину не визнав і взагалі свідчити відмовився. Тернопільський міськрайонний суд виніс йому вирок 25 червня цього року. Його визнали винуватим за двома статтями Кримінального кодексу:
- державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану (частина 2 статті 111)
- виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників, вчинене з використанням засобу масової інформації (частина 3 статті 436-2)
Суд призначив хлопцю 15 років ув’язнення з конфіскацією майна. Фактично термін має рахуватися з моменту затримання, тобто з 26 січня 2023 року. Також суд ухвалив стягнути з хлопця процесуальні витрати на загальну суму в 11 700 гривень.
На вирок подали апеляцію, намагаючись довести, що насправді у діях Владислава Кононенка не було складу злочину. Зокрема, сторона захисту посилалася на такі обставини:
- протокол огляду місця події в день затримання є неналежним та недопустимим доказом у справі, оскільки складений з порушеннями; зокрема, на думку, захисника, працівники СБУ мали достатньо часу, щоб завантажити у телефон затриманого потрібну інформацію
- зважаючи на освіту хлопця, він не володів російською мовою досконало, тому не міг вести нею переписку та робити публікації
- телефон хлопця з урахуванням технічних характеристик не міг обробляти значну кількість інформації
- відомо, що смартфон йому подарувала бабуся у січні 2023 року, і невідомо, чи був у нього телефон з таким функціоналом раніше
- 4000 гривень, які фігурують у справі, належать СБУ, а тому не мають жодного відношення до працівників ФСБ
Тернопільський апеляційний суд відхилив всі твердження сторони захисту та залишив вирок першої інстанції без змін. Таке рішення було ухвалене 24 жовтня цього року.
Читайте також:
- Підполковника Хмельницького РТЦК затримали на вимаганні хабаря
- Розкрадання на «Новаторі»: директор переховується, його спільнику дали іспитовий термін
- Закликав вбивати «бандерівців»: на Хмельниччині судитимуть прихильника кремля
- Наркоторговець «відкупився» від вʼязниці донатом на ЗСУ
- Росіянин незаконно проживав на Хмельниччині. Його затримали
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Нікона
Olga Khmelevskaya
Людмила
У 20 років мозги здавати є, а йти служити "маленьке".
Ll_l