Двох мешканців Хмельниччини судили за ухилення від мобілізації

Двох мешканців Хмельниччини судили за ухилення від мобілізації
Ілюстративне фото, depositphotos.com
  • На Шепетівщині місцевого мешканця визнали тимчасово непридатним, а наступного скасували рішення.

  • У Полонській громаді військовозобов’язаний сім разів видавали повістку на мобілізацію, проте на службу він так і не потрапив.

На Хмельниччині двох чоловіків судили за ухилення від мобілізації. Справи розглядали суди у Славуті та Полонному. Вироки чоловікам опубліковані у реєстрі судових рішень. Розповідаємо вам деталі цих випадків.

Визнали тимчасово непридатним та скасували рішення наступного дня

Як ідеться у вироку, підсудний 1992 року народження, родом зі Славути, має середню освіту, одружений, утримує дитину 2015 року народження, фізична особа — підприємець, раніше судимий не був, за місцем проживання характеризується позитивно.

За даними слідства, 4 травня 2023 року чоловік пройшов медичний огляд, а ВЛК визнала його тимчасово непридатним до служби на два місяці — до 4 липня. Наступного дня, 5 травня, ВЛК визнала підсудного придатним до військової служби.

Відео дня

10 травня чоловіку запропонували отримати повістку, яка вимагала з’явитися 18 травня для відправки у військову частину. У вказаний день підсудний не прибув.

26 вересня правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо ухилення від мобілізації. 26 жовтня чоловіку дали повістку на ВЛК. Терміном прибуття було вказане 3 листопада, але підсудний знову не прийшов.

15 листопада чоловіку знову запропонували отримати повістку на відправку до військової частини з датою прибуття на наступний день, 16 листопада. Підсудний від повістки відмовився та у вказаний день не прийшов.

Чоловік у судовому засіданні свою провину не визнав. Розповів, що отримав повістку на уточнення даних. Прибувши до ТЦК, він уточнив дані й отримав повістку на проходження ВЛК. Протягом двох тижнів він проходив медичний огляд та дообстежився. За словами підсудного, з 17-18 років він мав грижі і через це було загострення хвороби. Крім того, він мав захворювання шкіри, через яке дерматолог вказав в епікризі статтю 58 «б» (станом на травень 2023 року ця стаття означала обмежену придатність, у травні 2024 була скасована — прим. авт.).

Зрештою 4 травня його визнали тимчасово непридатним. Коли він прийшов у ТЦК, щоб отримати посвідчення, йому сказали, що потрібно поїхати в обласний центр для підтвердження діагнозу. За словами підсудного, він попросив дозволу поїхати пізніше. Наступного дня, 5 травня, він прийшов у місцевий ТЦК з заявою про те, що відмовляється їхати на ВЛК у Хмельницький. Однак йому дали повістку на проходження ВЛК в обласному центрі на 10 травня. Того дня о 09:00 він прийшов у ТЦК, щоб їхати в Хмельницький, але йому сказали, що вже пізно. Тоді ж після 14:00 його телефоном викликали в ТЦК та дали «бойову» повістку з викликом на 18 травня. Також сказали, що рішення про його тимчасову непридатність було скасоване обласною ВЛК.

Підсудний визнав, що не прийшов за повісткою 18 травня. Пізніше до нього подзвонив поліцейський та сказав, що надійшли матеріали щодо його ухилення від мобілізації. Чоловік пояснив правоохоронцю всі обставини та сказав, що не погоджується з рішенням обласної ВЛК про скасування його статусу тимчасово непридатного. Тоді поліцейський повідомив, що кримінальне провадження закрите.

За кілька місяців після цього йому знову подзвонив працівник поліції та запропонував прийти поспілкуватися з прокурором. Останній же запросив працівників ТЦК та запропонував поїхати в обласну ВЛК, де пройти медогляд для підтвердження тимчасової непридатності до служби. Спершу чоловік погодився, а тоді побачив, що працівник ТЦК виписав направлення на ВЛК без згадки про медичний огляд. Підсудний вирішив, що йому знову намагаються видати «бойову» повістку, і у Хмельницький у зазначений день не поїхав.

Згодом до нього прийшли двоє чоловіків та сказали, що вони з ТЦК, і хотіли вручити «бойову» повістку. За словами підсудного, вони не показали своїх посвідчень та сказали, що зафіксували факт відмови, хоча відповідного акта також не складали. За словами підсудного, скасування рішення про тимчасову непридатність незаконне й ухвалювалося без повторного медичного огляду. Тому чоловік вважає, що «бойові» повістки йому виписували незаконно і від мобілізації він не ухилявся.

Під час судового розгляду як свідка допитали голову місцевої ВЛК. Вона підтвердила, що підсудний проходив комісію і його визнали тимчасово непридатним на два місяці. Але через зміни у законодавстві обласна ВЛК почала переглядати рішення місцевих ВЛК про тимчасову непридатність військовозобов’язаних. За словами голови, підсудного разом з його медичною документацією направляли в обласну ВЛК. Надалі висновок про тимчасову непрацездатність не був підтверджений, тому його визнали придатним до служби.

Офіцер ТЦК фактично підтвердив те, що описано вище. Зокрема, що підсудного направляли на обласну ВЛК, але він її так і не пройшов. Тому рішення про визнання його придатним обласна ВЛК ухвалила на підставі медичної документації. Про необхідність підтвердження висновків щодо тимчасової непридатності та обмеженої придатності були повідомлені всі військовозобов’язані з таким статусом, в тому числі й підсудний.

Допитані медики, в тому числі з ТЦК, підтвердили, що обласна ВЛК переглядала рішення місцевих ВЛК. У випадку з підсудним місцева ВЛК у своєму рішенні неправильно вказала, що чоловік є тимчасово непридатним, хоча з урахуванням його стану здоров’я слід було ухвалити рішення про потребу в лікуванні. Обласна ВЛК ухвалювала рішення без підсудного, оскільки він не з’явився, спираючись на медичну документацію.

При цьому свідки вказували, що підсудний мав право протягом тижня оскаржити рішення обласної ВЛК, але не зробив цього. Говорили також про те, що за присутності військовозобов’язаних та недостатності даних для ухвалення рішення їм можна було дати три-чотири дні на дообстеження, а вже після цього ухвалювати остаточне рішення.

Зрештою Славутський міськрайонний суд визнав чоловіка винуватим в ухиленні від мобілізації та призначив три роки ув’язнення. Рішення було ухвалене 24 грудня, термін його оскарження вже закінчився.

Сім разів видавали «бойову» повістку

Згідно з даними у рішенні, підсудний мешкає в одному з сіл Полонської громади, має середню освіту, не працює, одружений, неповнолітніх дітей не має, раніше не судимий.

За даними слідства, 23 липня 2024 року чоловік пройшов ВЛК, яка визнала його придатним до служби. 4 вересня він отримав повістку, яка зобов’язувала його прибути того ж дня на 12:00 для відправки у військову частину. Однак у вказані час і місце він не прийшов та не повідомив причин цього. Наступного дня, 5 вересня, йому знову видали повістку, яка зобов’язувала з’явитися того дня на 12:00. Але чоловік так само не прийшов. Того ж дня йому знову видали повістку, за якою він мав прийти на 09:00 наступного дня, 6 вересня. Проте чоловік виклик знову проігнорував.

6 вересня підсудному дали повістку на 09:00 днем пізніше, 7 вересня. Але він знову не прийшов. Того ж дня, 7 вересня, біля відділення поліції вчергове видали повістку, яка вимагала з’явитися о 09:00 двома днями пізніше, 9 вересня. Тоді підсудний теж не прийшов. Однак, як ідеться у рішенні суду, чоловік принаймні раз приходив на відправку, проте без необхідних речей та документів, тому його не брали й виписували нову повістку.

У суді чоловік свою провину визнав та сказав, що не згоден з рішенням ВЛК, яка визнала його придатним, оскільки, на його думку, він хворіє та не здатен іти у військо.

Враховуючи обставини справи, Полонський районний суд визнав чоловіка винуватим в ухиленні від мобілізації та призначив три роки ув’язнення. Вирок був ухвалений 21 січня цього року, на подання апеляції є 30 днів.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (5)
  • Галина Грицюк
    СУДИЛИ ЗА ЩО? ЩО НЕ ПІШЛИ ЗА НИХ ЗАХИЩАТИ УКРАЇНУ.
  • Руслана Мусійчук
    Ухилянтів вони судять,а Крупу не можуть нічого зробити),дурачків з людей роблять,така наша влада вся....(
  • Ольга Ольга
    Ухилянти що сидять на наших шиях ,судять цивільних за свої злочини і невиконання свого безпосереднього обов'язку 🙄
  • Оксана Козак
    Краще 10 осудить,чим чотирьох понесуть.
    Atom reply Оксана Козак
    Костянтин Притков не факт

keyboard_arrow_up