Зібралися під вінець, за кордон, в банк за кредитом чи просто до бабусі в село потягом… А без паспорта ніяк. Це найголовніший документ, який засвідчує особу та супроводжує людину протягом усього життя. Однак видається він не з народження. Та й протягом життя паспорт потрібно міняти, принаймні двічі, так точно. Інакше штраф, адмін попередження та суд. Що варто знати аби уникнути подібних незручностей, читайте далі.
Щойно дитині виповнилося 14 - гайда до ЦНАПу. Там вона отримає перший офіційний документ, який узаконить власним підписом. Діє таке нововведення з 2016 року. Саме тоді Верховна Рада України ухвалила відповідний Закон. Раніше паспорти видавали лише з 16 років.
Отримати паспорт можна в ЦНАПі або в міграційній службі, відповідно до місця прописки.
Українські паспорти прив'язані до приписки. Тобто у Хмельницькому документи видають лише хмельничанам. Закордонні можна робити в будь-якому куточку України, - уточнює адміністратор дозвільного відділу ЦНАПу Тетяна Кутнюк.
Для подачі документів на перший паспорт обов’язкова присутність самої дитини та одного з батьків.
Пакет документів включає: свідоцтво про народження дитини, ідентифікаційний код дитини, попередньо зроблений у податковій, закордонний паспорт дитини (якщо такий є). Також необхідно принести паспорти та ідентифікаційні коди обох батьків. Суттєво, що для виготовлення паспорта приймають лише оригінали документів. З копією, навіть завіреною нотаріально, вас відправлять додому.
Працівниця ЦНАПу уточнює, що перші паспорти видають лише у пластиковому форматі ((ID-картки). Варіантів обрати у підлітків немає.
у зв’язку зі зміною анкетних даних
Якщо жінка виходить заміж і змінює прізвище або чоловік при одруженні переходить на прізвище дружини - це ще один привід звернутися до ЦНАПу. З собою потрібно взяти паспорт, який підлягає обміну, ідентифікаційний код та свідоцтво про одруження. Якщо у хмельничанина є закордонний паспорт працівники ЦНАПу просять принести і його.
у зв'язку помилкою
Часто, за словами Тетяни Кутнюк, до ЦНАПу приходять обміняти паспорт у якому помилка. Переважно неточності виявляють у паспортах радянського зразка.
Ми всі розуміємо, що паспорти видавали теж люди, тому в них трапляються помилки. Здебільшого це через переклад з російського прізвища на українське. Щоб виправити помилку необхідно прийти до нас зі свідоцтвом про народження та ідентифікаційним кодом. Також необхідно врахувати, якщо свідоцтво видане російською мовою - обов’язково здійснити нотаріальний переклад, - говорить Тетяна Кутнюк.
Послуга відносно нова й у ЦНАПі нею ще не користувалися. Адже з’явилася вона у 2016 році й пов’язана із видачею ID-карток. Перша ID-картка (перший паспорт) діє 4 роки. Кожна наступна розрахована на систематичну заміну кожні 10 років.
В цьому році міняти ID-картки до нас лише прийдуть ті діти, які отримали їх у 2016. Із собою потрібно мати лише свою ID-картку та довідку про місце реєстрації. Якщо вже є одруженні, бо це 20 років, то ще додатково потрібно надати інформацію про шлюб, тобто свідоцтво, - пояснює Тетяна Кутнюк.
у зв'язку з досягненням 25 та 45-річного віку
Це найпопулярніша і найбільш проблемна послуга, кажуть у ЦНАПі. Проблемна не тому, що хмельничанам потрібно збирати купу документів, а тому, що часто протермінують. Щоб переклеїти фото, у хмельничан є місяць після дня народження. В цей період варто лише звернутися до органу надання адміністративних послуг із паспортом, ідентифікаційним кодом, двома фотокартками розміром 3,5 см х 4,5 см та свідоцтвом про шлюб (якщо він був укладений) і через 5 днів отримати оновлений документ. Послуга - безкоштовна.
Лише у випадку вчасного звернення хмельничанин може обрати, що отримувати: паспорт встановленого зразка 1994 року (книжечкою) просто зі зміненою світлиною або ID-картку. У випадку прострочки йому видадуть лише ID-картку.
“Штрафів за забудькуватість” у нас немає. У випадку, коли вчасно не вклеїли нове фото, ми складаємо адмін попередження і все. Для тих, хто хоче отримати паспорт зразка 1994 року треба приходити протягом місяця. Інакше - лише через суд. Та й у такому випадку зобов'яжуть отримувати вже ID-картку. В Україні немає ще жодного випадку, хто б через суд отримував паспорт книжечкою, навіть через релігійні переконання, - каже Тетяна Кутнюк.
Якщо власник паспорта протермінував встановлений законом час для його обміну, крім зазначеного переліку документів, у ЦНАП він має принести документ, який засвідчує особу із фото. Це може бути або водійське посвідчення, або закордонний паспорт, або студентський квиток.
При обміні паспорта в ЦНАПі радять також звернути увагу на те, чи не перейменували вашу вулицю. Якщо це сталося, варто надати документи з новою назвою.
Можна “вбити двох зайців одним махом”. Все одно, вулиця на якій ви живете змінили назву, документи рано чи пізно доведеться міняти. Навіщо два рази іти до ЦНАПу, якщо все це можна зробити за раз. Особливо така інформація важлива, коли хмельничанин отримує ID-картку. Там на чіп відразу наноситься інформація про місце реєстрації, - зазначає Тетяна Кутнюк.
Чимало мешканців звертається до ЦНАПу через непридатні паспорти. Мова йде про документи, на яких не можна розгледіти або фото, або якісь дані про особу. Їх також міняють.
У нас були випадки, коли дитина паспорт порізала або помалювала. У зрілому віці в багатьох людей відкриваєш паспорт, а там зовсім не видно фото. Воно дуже затерте. В такому випадку паспорт відразу міняється на ID-картку. Перелік документів такий самий. За неналежний вигляд паспорту власнику доведеться сплатити державне мито. Це 34 гривні штрафу, - розповідає Тетяна Кутнюк.
В ЦНАПі наголошують, що поміняти паспорт старого зразка на ID-картку можна в будь-який час, незалежно від того чи вам виповнилося 25 або 45 років. Будь-яка заміна паспорта на ID-картку - платна, кажуть у ЦНАПі. Безкоштовно паспорти видають лише для 14-річних. Також не платять за вклейку нового фото у 25 та 45 років. В усіх інших випадках доведеться сплатити визначену суму.
Сума залежить від терміну виготовлення нових документів. Якщо це 20 днів, то сплатити потрібно 345 гривень. Якщо паспорт потрібно терміново (за 10 днів) - це вартує 471 гривню. Якщо паспорт не придатний, до цієї суми плюсують ще 34 гривні штрафу.
Щоб не чекати у черзі на видачу паспорта, в ЦНАПі радять хмельничанам записуватися в електронну чергу. Це можна зробити на сайті центру надання адміністративних послуг ХМР.
Можна звісно прийти у ЦНАП зранку, взяти талончик і стати на чергу. Але все одно потрібно буде зачекати, бо пріоритет у нас віддається електронній черзі, - зазначає Тетяна Кутнюк.
Адреси ЦНАПів та міграційної служби у Хмельницькому:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.