Відсутність вимог до каліграфії, оцінки за зошит, червоної пасти та домашніх завдань – такі цьогорічні вимоги МОН щодо навчання учнів початкової та старшої школи.
Перед початком кожного навчального року, як завжди, багато змін. Не став винятком і новий 2016-2017. Нещодавно МОН внесло зміни до наказу про оцінювання учнів, які вчительські колективи мають враховувати вже з 1 вересня. Проте, нововведення стосуються не лише оцінок. Отож, по порядку.
- -Комунізм закінчився. Більше вам не розкажуть які бали отримала ваша дитина привселюдно. Не засоромлять, але й не похвалять. Адже відтепер оцінювання – це конфіденційна інформація вчителя, учня та батьків. Школа не має права озвучувати навчальні досягнення на батьківських зібраннях чи вивішувати у вигляді рейтингових списків. Тих, чиї чада вчитись не бажають, ця інформація має вельми втішити. Батьки відмінників, мабуть, будуть трохи розчаровані.
- -За почерк не сваритимуть. Майбутні лікарі мають зрадіти неабияк. Оскільки ніхто не буде гримати на вас та занижувати оцінку за нерозбірливий почерк. У нововведеннях зазначено лише, що письмо має бути охайним та розбірливим. А ще можна буде не хвилюватись за відступ 4 клітинок з математики та 2 ліній з письма. Пиши – як забажаєш. Головне грамотно.
- Простіше буде і вчителям. Але то на розсуд кожного зокрема. МОН нарешті відмовилося від радянської традиції щодо підписання зошитів та щомісячну оцінку за їх ведення. Тепер тільки не зрозуміло оцінок не буде, то й перевіряти не треба? Чи то як…
- Нарешті без «домашки». Щоправда тільки в 1 класі, на канікулах та вихідних. Вже в 2 класі вчитель матиме право задати додому не більше, ніж дитина може виконати самостійно за 45 хвилин, в 3 класі – за 1 годину 10 хвилин, в 4 класі – за 1 годину 30 хвилин. Більше вчителі літератури не скажуть вам що читати під час канікул, а вчителі історії не «впаяють» реферат. Все для того, щоб дитину не перевантажити.
- Які предмети не оцінюватимуть. Нагадаймо, що раніше учням 1 класу не ставили оцінок взагалі, а 2 клас оцінювали з ІІ півріччя, та й то за рішенням педради. Так і буде надалі. Однак, до предметів, що не оцінюються тепер додано ще й "Трудове навчання" та "Я у світі". Тобто, загалом за бальною системою в 1-4 класах не оцінюються «Інформатика», «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», інтегрований курс «Мистецтво», «Основи здоров’я», «Фізична культура», «Я у світі» та «Трудове навчання».
- Дітки-першачки, забудьте про кулькову ручку і замазані рученята! Вам дозволили писати олівцем (!). Все для того, аби першокласникам понизити психологічне напруження. Тож поки у дитинки не сформуються навички письма, вона писатиме лише простим олівцем. Та й батьківським грошам не таке горе. Вчитель же буде виправляти неточність гумкою, або закреслювати. За охайне виправлення теж не занижуватимуть бал, а час і етап переходу на кулькову ручку для кожної диини визначить сам учитель.
До слова, вчителям теж більше не потрібно витрачати кошти на червону пасту, від якої інколи аж рябить в очах. Але то тільки тим, хто набрав первачків. Тепер їм не рекомендують користуватися червоною ручкою при перевірці письмових робіт учнів. Колір ручки для виставлення оцінок в зошитах і щоденниках вчителю можна вибирати самостійно.
Та це - лише частина нововведень. Щоб у всьому цьому розібратись на сайті міністерства освіти вже виставили методичні рекомендації та 13 оновлених навчальних програм початкової школи.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.