14 березня відзначаємо День українського добровольця

14 березня відзначаємо День українського добровольця

Ця пам'ятна дата була вибрана не випадково. Її встановили у Верховній Раді ще в 2017 році, аби вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави.

Починаючи із 2017-го, щороку, українці відзначають ще одну пам’ятну дату — 14 березня. Цей день встановлений Верховною Радою України для вшанування мужності та героїзму захисників як День українського добровольця

Дата 14 березня була обрана не випадково. Саме цього дня у 2014 році на тренувальну базу в Нових Петрівцях, що у Київській області, з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану. Вони сформували перший добровольчий батальйон. Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України — на захист держави та її суверенітету.

Історія та сучасність

Нині Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – повномасштабну війну з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Та завжди, у найважчі часи нашої історії, знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини. 

Відео дня

Впродовж століть це були воїни Русі-України, лицарі Костянтина Острозького, козаки Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського та Івана Мазепи, бійці Армії Української Народної Республіки та Галицької армії Західноукраїнської Народної Республіки, антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни, Української Повстанської Армії. 

Тепер ж добровольцем став увесь український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра. 

Передумови створення добровольчих об’єднань

Тоді ж, у 2014-му, однією із головних причин формування окремих незалежних батальйонів учасниками Майдану, було бажання захищати Україну, залишаючись разом із побратимами, з людьми, що стояли пліч-о-пліч на барикадах або були товаришами з патріотичних рухів.

Навесні того ж року при облдержадміністраціях розпочали набір до батальйонів територіальної оборони, що формувалися з мешканців-добровольців областей під керівництвом Міністерства оборони України. Одночасно створювалися добровольчі формування Національної гвардії України і патрульної служби поліції особливого призначення під керівництвом Міністерства внутрішніх справ. Окремо добровольці формували незалежні від державних силових структур добровольчі батальйони, які стали щитом на захисті України на початку російської збройної агресії. 

Під час збройної агресії рф на сході України добровольчі формування брали участь в оборонних і наступальних операціях. До прикладу, в обороні Донецького аеропорту поряд із спецпризначенцями 3-го окремого полку, бійцями 79-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї окремих аеромобільних, 93-ї та 72-ї окремих механізованих бригад, 1-ї окремої танкової бригади, 57-ї окремої мотопіхотної бригади, 91-го окремого полку, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійцями полку Дніпро-1, брали участь і бійці Добровольчого українського корпусу (ДУК), батальйону ОУН та інші. 

Із добровольця до професійного військового

Загалом у боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.

Новий виток розвитку добровольчому руху надав Закон України «Про основи національного спротиву», ухвалений 16 липня 2021 року. Відповідно до цього закону добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

Після того, як Кабінет Міністрів України постановою від 29 грудня 2021 року № 1449 затвердив Положення про добровольчі формування територіальних громад, в Україні почали створюватися перші добровольчі об’єднання для територіальної оборони. Розгорнулася ціла мережа таких формувань. Їхня діяльність здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом. 

24 лютого 2022 року росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення на територію України. Країна-агресор із перших днів завдає ударів по цивільному населенню та інфраструктурі. 

Відповіддю на вторгнення став, зокрема, масштабний добровольчий рух. З перших годин вторгнення сотні тисяч українців добровільно стали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч для цього повернулися з-за кордону. Серед тих, хто добровільно взяв у руки зброю, – відомі спортсмени, зірки, люди різних професій. Нагадаємо, як в перші дні лютого сотні хмельничан стояли в чергах до військкоматів. 

Добровольці-іноземці

До українських добровольців, які зголосилися захищати свою державу, доєдналися іноземці. Українська держава закликала їх спільно боротися за мир і демократію у Європі та всьому світі.

Указом Президента від 28 лютого 2022 року № 82 з 1 березня 2022 року запровадили безвізовий режим в’їзду в Україну для громадян іноземних держав, які бажають вступити до Інтернаціонального легіону оборони України, крім громадян держави-агресора. В Україну продовжують прибувати добровольці з різних країн світу, щоб стати на захист територіальної цілісності нашої країни. 

Зголосилися допомогти колишні військовослужбовці з Польщі, Швеції, Данії, Німеччини, Фінляндії, Великої Британії, США, Латвії, Литви, Японії, Нідерландів, Сирії, Лаоса, Індонезії і багатьох інших країн.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Ольга

    🇺🇦
  • Юрій Гудок

    Коли буде так: День військового добровольця - державного службовця! !!!   А то одних бідолах шарпають по вулиці

keyboard_arrow_up