14 серпня відзначають Медовий спас або Маковія. Походження та традиції свята

14 серпня відзначають Медовий спас або Маковія. Походження та традиції свята
  • Православні віряни відзначають Медовий Спас — щорічно в один і той самий день.

  • 14 серпня його відзначають за нинішнім церковним календарем, але за новим календарем, новоюліанським (який набуде чинності з 1 вересня 2023 року), це свято буде вже 1 серпня.

Сьогодні, 14 серпня, віряни відзначають Перший Спас — Маковея. Це свято ще називають Медовим Спасом.

Історія свята Маковія

У народному календарі свято 14 серпня має такі назви: Перший Спас, Маковий Спас, Спас на воді, Мокрий Маккавей, Маковей, Медове свято, Маковеїв день тощо. Є три важливі народні згадки, які наші предки хотіли вкласти у назву цього свята: мак, мед і вода.

Історія цього свята бере свій початок у Середньовіччі, у Візантії. Річ у тім, що на той час у цей період часто починалися епідемії — гинуло багато людей. Тому віряни зверталися до Бога з молитвами, щоб запобігти біді. Для цього зі скарбниці імператора виносили хрест, на якому був розп'ятий Ісус, і обходили з ним усе місто Константинополь, а потім несли до храму святої Софії та звершували перед ним молебні.

Відео дня

Також 14 серпня церква вшановує пам'ять семи старозавітних мучеників Маккавеїв, які загинули у 166 році до нашої ери. Їх було сім братів та їхня мама Соломія. На той час в Ізраїлі правив язичник Антиох Єпіфан. Він переслідував всіх християн.

Брати та їхня мати сповідували християнство, за що були схоплені, катовані та вбиті. Сім'я Макавеїв стала символом віри в Господа і стійкості.

Традиції на Маковія

Назва свята пов'язана із зернятами маку, які дозрівають до цього періоду. У південних регіонах збирали мак й використовували його у різноманітних стравах – пекли пиріжки, булки, а потім пригощали гостей.

А ще 14 серпня – день пасічників, бджолярства. У вуликах заведено замотувати перші медові стільники, збирати мед і освячують його в церкві. На Перший Спас заведено готувати медові пряники, пироги, робити млинці з медом.

Також свято називають ще Спасом на воді. У наших предків було заведено чистити старі та освячувати нові колодязі, здійснювати хресний хід на річки або джерела для освячення води. Люди не тільки купалися в освяченій воді, а й купали худобу. Вони вірили, що це допоможе змити хвороби.

Це перший день Успенського посту, тому не можна їсти м'ясних, рибних, молочних продуктів.

За традицією на Медовий Спас люди йдуть до церкви і освячують баночки з медом, фрукти, овочі. Також робили спеціальні букети-обереги з маківок, польових квітів, які також освячували. 

А ви святкуєте Медовий Спас? Які традиції є у вашій родині?

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (1)
  • ЧитачЧитачів

    З друзями бухаємо біля річки.

keyboard_arrow_up