7 липня — народне свято Івана Купала та церковне Різдво Іоанна Предтечі

-
Перше також відоме під назвами Іван Купала, Іванов день, Іван-травник, Перший покіс.
-
Друге відзначають, аби вшанувати людину, яка хрестила Ісуса.
Різдво Іоанна Предтечі
Православна церква 7 липня за старим стилем відзначає християнське свято Різдво Іоанна Предтечі, проповідника, який хрестив Ісуса Христа. За новим календарем свято відзначається 24 червня.
Свято присвячене дню народження Івана Хрестителя, який є одним з найвідоміших та важливих святих в християнстві. Народився він за 6 місяців до Ісуса Христа. Відомо, що якось з'явився перед літньою парою архангел Гавриїл і передрік, що народиться у них пророк та праведник. Багато років Іоанн прожив у пустелі, а в віці 30 років почав проповідувати.
Як тільки він побачив Ісуса Христа, то одразу зрозумів, що перед ним Син Божий. Пізніше саме він хрестив Спасителя в річці Йордан. За це він і отримав прізвисько Хреститель. Помер мученицькою смертю. Його стратили за наказом царської дочки.
Івана Купала
У народі в цю дату відзначається давнє свято Івана Купала. В Україні Купалу святкували щонайменше з 13 століття. Саме такий вік перших письмових згадок про свято. До 16 століття Івана Купала було широко відоме по всій країні.
У дохристиянські часи Івана Купала був присвячений літньому сонцестоянню і розквіту природних сил. Після хрещення Київської Русі церква боролася з язичницьким святом. Тоє приурочила його до дати народження Іоанна Хрестителя і намагалася замінити купальські звичаї на християнські. Хоча Купалу продовжили відзначати з покоління в покоління, але вже не вкладали в торжество язичницький сенс.
У наших предків існувало чимало обрядів та традицій, які були пов'язані з цим днем. Наприклад, ввечері молодь збиралася в полі, запалювала багаття і стрибала через вогнище. Вважалося, що чим вище стрибнеш, тим будеш здоровішим та щасливішим. Стрибали через вогнище парами, адже гадали, якщо зробити це, не розриваючи рук, то союз буде міцним.
Існувало й таке повір'я, що роса, та й взагалі вода, на Івана Купала наділена магічною силою, вона дарує красу, молодість та здоров'я.
В давнину дівчата в свято 7 липня плели вінки і пускали по воді. Чий пропливе далі за інших - та перша вийде заміж. Також дівиці в цей день кидали свої вінки хлопцям, а ті намагалися зловити вінок коханої.
Читайте також: На набережній проведуть театралізоване дійство до Івана Купала
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Nataha
Наталія Данілкова
Валя Вислянська