Рожева будівля на Шевченка, 33, стоїть на своєму місці з 50-х років минулого століття. За роки споруда з колонами стала звичною для ока хмельничан. Її автором є відомий подільський архітектор Гнат Чекірда. До його проєктів належить ще ряд будинків у Хмельницькому. Наприклад, Будинок рад на майдані Незалежності та приміщення кінотеатру “Планета”.
Як розповідає краєзнавець Сергій Єсюнін, побудували рожеву двоповерхову будівлю на Шевченка для потреб шляхо-будівельного управління та службового житла. Згодом в цьому приміщенні був центральний офіс управління автошляхів Хмельниччини. На першому поверсі були офіси, а на другому - квартири.
На початку 2000-х обласне шляхове управління переїхало в нову будівлю, а приміщення з колонами виставили на продаж. 15 років тому його придбав “Правекс-Банк”. Там хотіли відкрити центральний офіс філії банку. Його представники скупили майже всі квартири. Не склалося лише з однією, де донедавна мешкала пенсіонерка Людмила Данильчук. Жінка тривалий час була єдиною жителькою рожевої будівлі. Квартира в ній дісталася жінці від її дідуся, який працював в обласному шляховому управлінні. Детальніше про цю історію читайте тут.
Тоді “Правекс-Банк” виставив оголошення в мережу про продаж частини будівлі. Минулого літа на olx за неї хотіли 199 тисяч доларів. Наразі такого оголошення немає. Тож, ймовірно, будівлю продали.
У будівлі на Шевченка сьогодні, 27 листопада, пусто. Тут немає ані робітників, ані тієї самої єдиної мешканки-пенсіонерки. Жителі сусідніх будинків кажуть: не бачили її вже давно. Тож припускають, що свою квартиру жінка продала.
Саме ж приміщення вже почало перевтілюватися. Тут почали ремонтувати дах та замінили старі вікна на сучасні. Місцеві кажуть, що роботи велися ще сьогодні вранці. Та на момент візиту журналіста vsim.ua не було ані будівельників, ані власника споруди чи його представника.
Як розповів заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Сергій Шпаковський, проведення ремонту чи реконструкції цієї будівлі погоджено із місцевою владою не було. Через це ще наприкінці вересня спеціалісти з відділу охорони пам’яток і з міського управління культури і туризму ХМР склали акт на власника будівлі про зупинення будь-яких робіт. “Відомо, що кілька днів тому там продовжувалися роботи”, - сказав Сергій Шпаковський. З цього приводу вже готують звернення у прокуратуру.
Ця будівля є авторським проєктом відомого архітектора, який розбудував не тільки Хмельницький, а й всю нашу область. Споруду було обстежено і складено акт про припинення будь-яких робіт, оскільки розробленого проєкту щодо реставрації, ремонту чи реконструкції затверджено не було. Крім того, сьогодні я озвучив питання на обласній архітектурно-містобудівній раді Хмельницької облдержадміністрації про підготовку звернення до прокуратури. Ми будемо писати його спільно з Хмельницькою обласною організацією Національна спілка архітекторів, - каже Сергій Шпаковський.
Сергій Шпаковський каже, що це не перший випадок у Хмельницькому, коли пам’ятку архітектурної спадщини власники незаконно реконструюють чи ремонтують. Отож крім прокуратури планують звернутися до міського голови.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Читач36
Игорь Николаевич
Лесовой К. reply Игорь Николаевич
Віталій Українець
підібне уродство стоїть перед магазином Дачник-якесь с жд пов'язане управління.
Схожий тип шаблонних будинків будували як клуби в совку чи як жд станцію!
культурної цінності там нуль !
Чекірда не Городецький!
Alex Cube reply Віталій Українець
Емілі Ястремська