«Хмельницькгаз» почав встановлювати загальнобудинкові лічильники у багатоквартирних будинках. Такі прилади обліку значно дешевші за квартирні лічильники. Ними вони вже обладнали 75 будинків. Мешканці протестують, бо не хочуть платити за сусіда.
Минулого тижня газовики прийшли до будинку на вулиці Бандери, 22/1, аби встановити мешканцям будинковий лічильник на блакитне паливо. Але жителі такій обнові зраділи не дуже, бо переконані, що соціальної справедливості така новація не несе. Вони завадили роботі працівників «Хмельницькгазу» і викликали поліцію.
Та цей будинок у Хмельницькому не один. До 2018 року у місті мають встановити 407 загальнобудинкових лічильників, по області - ще 227. Ними обладнають квартири тих споживачів, які користуються лише газовою плитою. Зараз є близько 40 тисяч таких абонентів. На 634 таких прилади обліку витратять 15,2 мільйонів гривень.
Кому встановлять та як рахуватимуть спожитий газ
Будинкові лічильники встановлюють лише в тих багатоквартирних будинках, де споживачі використовують тільки газові плити. Газовики запевняють, що у таких абонентів витрата газу невелика, тому установка квартирного лічильника виправдає себе лише через кілька років. Саме тому НКРЕКП прийняла рішення встановлювати таким абонентам лише загальнобудинкові лічильники, через те, що це обійдеться у декілька разів дешевше, ніж встановлення індивідуальних лічильників у кожній квартирі.
- Загальнобудинковий лічильник буде обраховувати загальну кількість спожитого газу всіх мешканців будинку за місяць, після чого усі використані кубометри будуть порівну ділитися між усіма мешканцями квартир. Якщо лічильник за місяць показав, наприклад, 1000 кубів газу, а в будинку є 30 квартир і в них проживає 100 мешканців, то ці кубометри розділяються між ними. На кожного мешканця вийде по 10 кубів, - пояснює "ВСІМ" комерційний директор ПАТ "Хмельницькгаз" Віталій Рейда.
Якщо ж у будинку, який обладнаний загальнобудинковим лічильником, є квартири з індивідуальними приладами обліку, то їхні показання за місяць будуть віднімати від показань будинкового лічильника. В результаті, ті, хто має індивідуальний лічильник, будуть платити лише за свій використаний газ.
- Зараз ми маємо 40 тисяч абонентів без лічильників. Будинковими приладами обліку ми забезпечимо близько 30 тисяч. А тим, які проживають у будинку, де більшість мешканців вже мають лічильники, ми будемо встановлювати індивідуальні у наступному році, - каже Віталій Рейда.
Газовики назвали альтернативи будинковому лічильнику
Для тих споживачів, які не хочуть розраховуватися за газ за показаннями загальнобудинкового лічильника, яким газовики забезпечують безкоштовно, є декілька варіантів. Мешканці можуть встановлювати індивідуальні лічильники, але вже за свій рахунок. Такий прилад обліку газу має бути типорозміру 1,6.
- Ми не ставимо лічильників, які люди купують самостійно. Їх встановлюють підрядні організації, узгоджуючи з нами. Трапляється, що люди купують підробки. За кордоном лічильники, у яких вийшов термін, знімаються, завозяться в Україну, тут їм міняються таблички, де пише, що вони виготовлені у цьому році, і продаються людям. А загалом люди можуть купувати лічильник будь-якого виробництва, лише, аби він відповідав вимогам, - зазначає Віталій Рейда.
Рішення придбати і встановити індивідуальний лічильник може бути виправданим, адже у разі відмови від установки будинкового лічильника обсяг спожитого газу споживачеві рахуватимуть за завищеними нормами:
Та газовики запевняють, що вигідніше ставити загальнобудинковий прилад обліку блакитного палива.
- Якщо людина поставить індивідуальний лічильник, то вона потратить великі кошти і років з 10-15 буде їх відбивати. Бо якщо взяти, що загальнобудинковий їй рахуватиме приблизно 4-5 кубів газу в місяць, а індивідуальний лічильник коштує 3 тисячі гривень, то це економічно невигідно його ставити. Та ще й для нього доведеться в квартирі меблі переробляти, - стверджує Віталій Рейда.
Де встановлюватимуть будинковий лічильник 22-23 серпня:
- 22-26 серпня - вулиця Щербакова (вулиця Миколи Мазура, 8/1)
- 22-26 серпня - вулиця Пілотська, 7
- 22 серпня - вулиця Панаса Мирного, 23
- 22 серпня - вулиця Залізняка, 20
- 22 серпня - вулиця Залізняка, 14/2
- 22 серпня - вулиця Залізняка, 30
- 22 серпня - вулиця Курчатова, 13/1
- 22 серпня - вулиця Чкалова, 17
- 23 серпня - проспект Миру, 57/2
- 23 серпня - проспект Миру, 92/1
Нагадаємо, що перший будинковий лічильник на газ встановили ще у грудні минулого року на Львівському шосе, 39/1.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
І що, всі згодні заплатити 3000? Всі згодні відддати свою місячну зарплату за встановлення лічильника? Чи все-ж таки у когось є бажання звернутись до антимонопольного комітету зі скаргою?