Зимові свята майже позаду. Тож вся новорічна атрибутика поступово відступає на задній план. Зокрема, йдеться й про живі ялинки. Напередодні Нового року їх продавали на ринках або на нелегальних базарах. Містяни купували, приносили додому й прикрашали своє тимчасове новорічне дерево. Та от після свят ялинка стає нікому не потрібною. Тож люди залишають її біля смітника або ж просто кидають в сміттєвий бак. Тоді за новорічних красунь беруться комунальники. Яка доля чекає на тисячі дерев, що стають використаним непотребом?
За кордоном до питань утилізації ялинок підходять по-різному. Та в багатьох країнах дерево все ж отримує другий шанс на життя. Для уникнення забруднення навколишнього середовища, які тільки способи не використовують.
Так, в Австрії з ялинок виробляють паливні брикети, а в Німеччині - дерев’яні ножі для масла. Відомо, що в Швеції ялинки спалюють в котельнях. Завдяки цьому опалюють будинки понад 10% населення країни. У Скандинавських країнах з використаних ялинок виготовляють меблі.
Водночас у США ялинки стають в пригоді й для риби. Дерева чіпляють до грузила і затоплюють в річках чи озерах. Вже навесні в них нереститься риба. Також з хвойних дерев американці роблять папір і навіть наповнювач для котячого туалету.
Утилізацією ялинок в Хмельницькому займається комунальне підприємство “Спецкомунтранс”. Всі дерева вивозять на сміттєзвалище. А там на вчорашніх новорічних красунь чекає вже інше життя.
Коли ялинки перетворюються на тріски, їм знаходять інше призначення. Одна їх частина потрапляє до лазні №1, а інша - в притулок тимчасового утримання тварин. Там рештки ялинок використовують для опалення твердопаливних котлів.
Ялинки вивозяться на полігон твердих побутових відходів. Там знаходиться устаткування, яке здійснює їх подальше подрібнення. Вже надалі воно потрапляє в лазню № 1, а також у притулок тимчасового утримання тварин. Так ми економимо на дровах, які спалюємо для того, щоб обігрівати приміщення. Адже це дерево по своїй структурі доволі добре горить і дає температуру - розповідає Олександр Зімін.
Майстер полігону Едуард Дашевський розповів, що в день з ялинок виходить 10-кубовий контейнер трісок. За спостереженнями майстра, містяни починають масово викидати новорічні дерева наприкінці січня. Едуард Дашевський каже, що утилізувати ялинки іноді доводиться і в квітні. “Та порівняно із минулими роками, нині викинутих ялинок значно поменшало” - каже майстер полігону.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.