Добудова Хмельницької АЕС може бути небезпечною: пояснення від екоактивістів

Добудова Хмельницької АЕС може бути небезпечною: пояснення від екоактивістів
  • Природоохоронці висловили свою позицію щодо добудови енергоблоків атомної станції.

19 громадських організацій виступили проти добудови енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС. Вони закликають парламент і президента припинити розгляд та схвалення відповідного законопроєкту.

Про це повідомили в Центрі екологічних ініціатив «Екодія».

На думку активістів, у законопроєкті про добудову ХАЕС не враховуються дані та дослідження, як добудова впине на довкілля.

Відео дня

Як стверджують, у доступі немає інформації реальний стан споруд атомної станії. Адже їх почали будувати у 1980-х роках і залишили незавершеними майже на 40 років.

Також представники громадських організацій звертають увагу, що для добудови станції планують використати старе російське обладнання з недобудованої болгарської АЕС Белене. Це, стверджують представники екоруху, не відповідає національним інтересам України та може становити загрозу для енергетичної безпеки країни.

В Центрі екологічних ініціатив «Екодія» зауважують, що наразі немає підтверджень, чи зможе ХАЕС забезпечити охолодження одночасно чотирьох атомних енергоблоків через 10-15 років. Невідомо про наслідки для екосистеми річки Горинь. Та й загалом водозабезпечення всього регіону, кажуть активісти.

Окрім того, у експертів є питання до оцінки вартості й термінів будівництва. На їхню думку, сума у 1,7 мільярдів євро виглядає нереалістичною, порівнюючи зі світовими тенденціями. «Наприклад, вартість спорудження енергоблоку Фламанвіль-3 у Франції зросла з 3,2 до 12,4 мільярда євро з 2007 року, і проєкт досі не завершений. Подібні проблеми спостерігаються і на АЕС Моховце у Словаччині», пояснюють в організації «Екодія».

Також фахівець з енергетичної політики Екодії Артем Колесник зазначає:

 «Гроші на будівництво енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС закладаються у тариф на відпуск електроенергії ДП НАЕК “Енергоатом”, тобто будуть стягуватися з українських споживачів. Це означає, що українці будуть змушені платити великі суми протягом багатьох років за проєкт, який у найкращому випадку буде реалізовано щонайменше за 5 років, та який не вирішує нагальних потреб країни у дешевших та швидших у будівництві джерелах енергії».

Отож, 19 природоохоронних організацій закликають президента та Верховну Раду припинити розгляд і схвалення закону про будівництво енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС. Аргументуть, що проєкт суперечить національним інтересам України, становить загрозу для енергетичної безпеки країни і може мати серйозні екологічні та економічні наслідки.

Нагадаємо, у квітні цього року «Енергоатом» заявив про початок будівництва п'ятого та шостого енергоблоків за американською технологією. Паралельно будуть добудовувати третій і четвертий. Детальніше про це в матеріалі.

Читайте також: На водосховищі Хмельницької АЕС спеціалісти зафіксували мор риби (ФОТО)

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up