Сьогодні колекція ретро-автомобілів представлена не в багатьох областях України. Зокрема, побачити їх можна у Вінниці, Запоріжжі, Дніпрі та в Київській області. Там функціонують спеціальні музеї. Відкриють такий і в Хмельницькому. Коли саме - поки не уточнюють, та завісу вже привідкрили й показали екземпляри, що стануть музейними експонатами.
Вся колекція знаходиться на території міського комітету товариства сприяння оборони України. Наразі там зберігається 64 ретро-екземпляри. Різні марки та моделі так і привертають до себе увагу. Щоправда, не всі з них мають привабливий вигляд. Натомість відреставровані автомобілі - як нові копійки. Виглядають вони стильно, а деякі - аристократично.
Як розповів голова Хмельницького міського комітету товариства сприяння оборони України Володимир Ковальчук, збирали таку колекцію протягом 7 років. Доклали до цього руку спортсмени та тренери, які входять до товариства. Сьогодні половина зі всіх автівок працюють, як годинник. Решта майбутніх музейних експонатів чекають своєї черги.
Почали збирати цю колекцію наші спортсмени й тренери. Половина зі всіх автомобілів на ходу, тільки потребують якісного зовнішнього вигляду. Є й такі авто, де треба двигун відновлювати й механічну коробку передач. Також із двох автомобілів ми можемо зробити один. Тоді виходить хороший експонат для музею - каже Володимир Ковальчук.
До колекції увійшли автомобілі як українського виробництва, так і польського, німецького й російського. Є серед ретро-транспорту є чеські та угорські мотоцикли. Майже кожен із цих екземплярів має свою історію. Так, деякі автомобілі використовувалися спеціальними підрозділами. Поповнюють колекцію і ті, що довгий час належали одному й тому самому власнику. Такі автівки тут називають сімейними. Загалом всі вони нагадують авто зі старих фільмів.
Марки автомобілів в нас від українських автомобільних заводів, наприклад Запорожець ЗАЗ-965. Це був масовий народний автомобіль в 60-роках. Також є автомобілі польського та німецького виробництва. Мотоцикли чеського й угорського виробництва. І російські автомобілі, наприклад, ГАЗ-21. Також модель Москвича: від М-401 до М-412. Майже кожен автомобіль має свою історію. Деякі з них використовувалися спеціальними підрозділами або у сільськогосподарських роботах. В колекції є 3 автомобілі, на яких возили керівництво та партійних чиновників - каже Володимир Ковальчук.
Всі ці машини потрапили до колекції по-різному. Одні з них придбав сам міський комітет. Інші - добровільно передали власники. За словами Володимира Ковальчука, ціна ретро-автівки в занедбаному стані стартує від 2-3 тисяч гривень. “Деякі автомобілі здають на металобрухт, а ми забираємо”, - розповідає голова комітету.
Наразі в приміщенні міського комітету тривають ремонтні роботи. Під музей виділили частину будівлі. Експонати планують розмістити на двох поверхах. Тож поки робота кипить, частина ретро-автівок припарковані на майданчику. Інша частина - вже красується в стінах майбутнього музею. А от коли його відкриють - сказати ще не готові. Мовляв, через карантин відкриття переноситься на невизначений термін.
Відкрити музей планували наприкінці літа, але не можемо це зробити, бо зараз закриті на карантин. Відповідно не можемо почати відновлювальні роботи автомобілів. Тож вимушені перенести відкриття на невизначений термін - каже Володимир Ковальчук.
Забігаючи наперед, розповіли, що вхід до музею планують зробити безкоштовним. Із самими експонатами можна буде сфотографуватися. А от посидіти всередині авто - заборонять.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.