Пандемія коронавірусу змусила весь світ дотримуватись певних правил. Дезінфекція, носіння захисних масок чи дотримання дистанції - все це стало частиною життя як українців, так і мешканців інших країн.
У багатьох куточках світу, в залежності від рівня епідемічної небезпеки, вводять різні обмеження. Скажімо, в Україні запровадили карантин вихідного дня. А які заходи вживають в США, країнах Європи та Азії? І головне - чи дотримуються їх? Про це нам розповідатимуть хмельничани, які мешкають за кордоном.
Якою є ситуація в США, із журналістом vsim.ua поділилася хмельничанка Анастасія. Вона мешкає в Іллінойсі вже 5 років. Які карантинні правила там діють, що таке “curbside pickup” і як до коронавірусу ставляться американці?
Хмельничанка Анастасія переїхала з чоловіком мешкати до США 5 років тому. За цей час вони вже стали типовою “американською сім’єю”. Щось на кшталт тих, на яких звично споглядати з кіноекранів. Змінилася навіть сторінка в Instagram Насті. Хмарочоси, американські краєвиди й свята на кшталт Halloween - всього цього вдосталь на світлинах дівчини з Хмельницького. Серед них є і фото біля будинку з легендарного фільму “Один вдома”. Місцеві красоти пляжів, озер й американські вулички - все, як у кінострічці.
Як і всюди до сьогоднішнього життя в США варто додати коронавірусні реалії. За даними worldometers.info, станом на сьогодні, 13 листопада, активних випадків захворювання там є 3 897 231. А всього від початку пандемії зафіксовано 10 873 936 хворих.
Хмельничанка Анастасія каже, що в кожному штаті є свої обмеження та карантинні правила. Детальніше вона розповідає на прикладі Іллінойса, де і мешкає. Станом на сьогодні, там налічується 218 828 хворих на коронавірус. Для порівняння, у Хмельницькій області від початку епідемії зафіксували 23 тисячі випадків COVID-19.
Анастасія розповідає, що в їхньому штаті обіцяли посилити карантинні заходи. Однак цього не зробили через президентські вибори. Та й без того в Іллінойсі діє ряд обмежень.
Захисні маски - чи не найголовніше правило в США. Перебувати без них в громадських місцях - суворо заборонено. Анастасія каже, що на початку пандемії багато людей носили маски на прогулянках і навіть під час занять спортом. Зараз перебувають в них у закладах харчування, транспорті, магазинах і на масових заходах. Що стосується ресторанів, Настя каже, що зняти маску дозволяється лише за столиком. До речі, клієнти займають місця в закладах через один. Все це - аби дотримуватися безпечної відстані.
Тут зараз всюди діє правило “no mask - no service”. Без маски не можна заходити ні в магазини, ні в ресторани. В заклад харчування ти маєш зайти в масці, а зняти її лише за своїм столиком. Це виглядає дуже абсурдно. Бо ти заходиш в будівлю в масці, а всередині всі сидять без неї. Деякі кафешки, ресторани дозволяють їсти в самому ресторані, деякі лише на виніс. Всюди є рекомендація - дистанція в 6 ft (1.83 метра). Тому столики відкриті через один, - розповідає хмельничанка.
Магазини в Іллінойсі працюють теж за певними правилами. Окрім дотримання маскового режиму, там просять рухатися лише за стрілочками, які розташовані в кожному продуктовому ряду. “Односторонній рух зробили”, - пояснює Настя.
За словами Анастасії, у коронавірусних реаліях для місцевих запровадили безліч зручностей. Вони передбачають собою комфортне надання послуг разом із дотриманням правил безпеки. Зокрема - “curbside pickup”. Це дозволяє замовити будь-що в режимі “онлайн”, а згодом прибути на спеціальну локацію й забрати замовлення навіть не виходячи з машини. Ця послуга є безкоштовною.
Серед інших подібних зручностей - безконтактна доставка. Оформивши замовлення, кур’єр привозить все під двері будинку.
“Що стосується дезінфекції - все залежить від самих людей”, - каже хмельничанка. Йдеться і про власників закладів, і звичайних мешканців. Водночас дотримуються карантинних правил в Іллінойсі не всі. Наприклад, американці, каже Анастасія, слухняно носять захисні маски. Емігранти подекуди уникають цього правила.
Американці відповідально ставляться до носіння масок. Помічала, що емігранти простіше до цього ставляться. В середньому білі американці найчемніші в тому плані, афро-американці більше носять маски як-небудь. Наші емігранти в основному дотримуються маскового режиму, бо так треба й такі правила. Азіати, певно, масок взагалі не знімають. Мексиканцям байдуже, вони ледь не на голові ту маску носять, аби зайти в магазин. Чемно носять маски й індуси, - розповідає дівчина.
Загалом дотримання карантинних правил залежить від самої особистості. Певно, в будь-яких країнах світу знайдуться ті, хто вважає непотрібним носити маску чи дотримуватися соціальної дистанції. Тим не менш, усі люди однаково воліють бути здоровими.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.